Řízení motoru hvězda / delta

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

Řízení motoru hvězda / delta

#1 Příspěvek od paycz »

Ahoj, byl jsem oslovený k zapojení motoru o výkonu 7.5KW zvolil jsem spínaní přes tlačítko a stykač vytvořil jsem zapojení a nejsem si jistý jestli je správné byl bych rád kdyby mi někdo popřípadě napsal možné chyby nebo úpravy.

Obvod se skládá ze třech stykačů viz. zapojení. Na internetu jsem objevil že ke stykači prodávají mechanické časový kontakt v různém rozsahu zvolil jsem rozsah 0.1 - 30s.

teoretický popis zapojení:
stisknu tlačítko start stykačem Q1 začne protékat proud do motoru a přes pomocný kontakt NO stykač Q1 se zablokuje zároveň se sepne mechanický časový kontakt, který přes pomocný kontakt NC na Q2 sepne stykač Q3, který rozepne pomocný kontakt NC (zablokuje sepnutí stykače Q2). Stykač Q3 vytvoří zapojení HVĚZDA po uplynutí nastaveného času se mechanická časovka překlopí a rozepne stykač Q3, který opět sepne pomocný kontakt NC na Q3 a zpřístupní cestu k sepnutí stykače Q2. Stykač Q2 znemožní sepnutí stykače Q3 přes kontakt NC a sepne zapojení DELTA.

Vše jsem kreslil v malování, protože se mi nechtěl hledat žádný funkční program takže schematické značky nebudou možná správné, ale na funkci to nemá vliv. Na vstupu fází bude ještě motorový jistič SIEMENS.

Doufám že jsem na nic nezapomněl k dané věci, budu rád za každý objektivní příspěvek
Přílohy
Srotak_zapojeni-min.png

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

1. Motorový jistič až na výstup před motor
2. Na spouštění Y-D se prodává speciální časové relé, které zajistí prodlevu mezi odpadnutím jednoho a sepnutím druhého stykače.

https://www.emas.cz/casove-rele-pro-rozbeh-y-d
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Už se to zde mnohokrát řešilo, např.: t=80752

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od paycz »

workhard píše:1. Motorový jistič až na výstup před motor
2. Na spouštění Y-D se prodává speciální časové relé, které zajistí prodlevu mezi odpadnutím jednoho a sepnutím druhého stykače.

https://www.emas.cz/casove-rele-pro-rozbeh-y-d
tenhle časovač by měl stačit protože jiný stykač se nesepne dokud jeden z nich není vypnutý (Q2, Q3) plus prodleva je rozepnuti a sepnutí Q2,Q3

opravte mě pokud se pletu

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Silovinu zapoj podla schémy. cievky pripoj podla návodu špeciálneho relé hviezda trojuholník napríklad CRM2T od elkoepu. Motorovu ochranu nastav na hodnotu Prúd motoru v trojuholníku lomeno druhá odmocnina z 3.
Přílohy
Ovládanie.JPG
silovina.JPG

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#6 Příspěvek od kutilmil »

Ak použiješ tvoju schému tak napájanie časového relé zapoj za ten prvý stykač. a relé samozrejme určené na y/d. Elektrické blokovanie stykačov je zbytočné ale určite neublíži.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Nudil som sa, tak som ti to nakreslil do tvojej schémy
Přílohy
cas rele.jpg

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od bum »

Ovládání stykačů a silové připojení motoru je níže, jinak v článku ovládání 3f motoru co mám na webu je popis jak to funguje.
Přílohy
image007.gif
(4.22 KiB) Staženo 125 x
image005.gif
(3.08 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#9 Příspěvek od palmalsport »

Co má pohánět ten motor?

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#10 Příspěvek od palmalsport »

To : kutilmil, v tom schéma, není jištění ovladačky.

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#11 Příspěvek od paycz »

palmalsport píše:Co má pohánět ten motor?
šroták na jablka. Bude se zapínat jen občas. vím že normálně se používá časové relé nebo frekvenční měnič je to pro kutila, který to chce co nejlevněji. Proto jsem zvolil mechanický zpožďovač, který by měl nahrazovat funkci časového relé, ale nikdo mě nedokáže říct ano bude to fungovat, ne je to zbytečné. z teoretického hlediska je to možné, protože díky blokaci bude vždy nějaké zpoždění mezi spínáním Y/D.

Kdyby lidé dělali věci tak jak se dělat mají nikdy a nikdo by nic nového nevymyslel

ohledně ovládání 400V - má starý rozvod 3xL + PE takže by bylo složité hledat nějaké trafo 400V - 24V nebo složitě tahat nulu ze zásuvky 230V


Děkuji za trpělivost :D

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

V takovém případě se taky používá trafo 400/230V, stačí malé. Ten šroťák musí bejt impozantní, 7,5kW motor jsem viděl na katru ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

můj otec měl senomet tovární výroby , porevoluční . A přepínání bylo řešeno ručním přepínačem nikdy se nevyskytl problém. Pokud bude krouhač obsluhovat dostatečně proškolená obsluha tak je to nejjednodušší řešení.

Uživatelský avatar
paycz
Příspěvky: 282
Registrován: 13 říj 2014, 02:00

#14 Příspěvek od paycz »

jsem rád že mě píšete alternativy, ale nikdo se nevyjádřil k mému zapojení a nějak zhodnotil popřípadě napsal výhody/nevýhody nebo možné logické vysvětlení proč ne :D
workhard píše:V takovém případě se taky používá trafo 400/230V, stačí malé. Ten šroťák musí bejt impozantní, 7,5kW motor jsem viděl na katru ;)
ještě by mě zajímalo proč bych chtěl spínat stykač 230V ? když můžu mít za stejnou cenu stykač s cívkou na 400V a nemusím nahánět trafo nebo jiný měnič chápu když bych to chtěl řídit třeba arduinem nebo jiným MCU tak samozřejmě bych použil stykač na 24 protože bych stejně musel řešit napájení MCU

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

24 alebo 230 z hladiska bezpečnosti a hviezda musí mať nastavitelný čas a prepnutie medzi y/D musí mať "prodlevu". Aspoň pol sekundy. Takto ti bude horeť oblúk ešte na hviezde a už ti to prepne do trojuholníka.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“