Regulace proudu při vypalování dřeva

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
okubic
Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2020, 01:00

Regulace proudu při vypalování dřeva

#1 Příspěvek od okubic »

Ahoj všem.
Potřeboval bych poradit s regulací výstupního proudu na trafu při vypalování dřeva.
https://www.youtube.com/watch?v=kpaSZa- ... =WoodSpezi
Používám trafo z mikrovlnky, předpokládané výstupní napětí 2kV při proudu 500mA.
Ten proud bych potřeboval regulovat, nejlépe něčím (potenciometr?) na vstupu do trafa, tedy pokud to vůbec lze. Mohl by mi tady prosím dát někdo radu ohledně doporučených součástek, případně i schéma zapojení.
Děkuji.
Ondra.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »


Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#3 Příspěvek od Olchor »

No tohleto natolik smrdí průšvihem, že se nikdo rozumný do rady nepohrne....

Uživatelský avatar
okubic
Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2020, 01:00

#4 Příspěvek od okubic »

Aha, takže hledám reostat, a nějakou hodnotu odporu?
Pokud si představuji regulaci proudu od 100mA - 500mA.

Uživatelský avatar
okubic
Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2020, 01:00

#5 Příspěvek od okubic »

Olchor píše:No tohleto natolik smrdí průšvihem, že se nikdo rozumný do rady nepohrne....
Chápu, že je to hodně nebezpečné a i se k tomu tak chovám.
Našel jsem i bezpečnější cesty:
- použití trafa se zapalování oleje v kotli 12kV/23mA
- neonový trafo 10kV/30mA
Bohužel nic není úplně dostupné.

Pokud bys měl bezpečnější cestu, jsem jedno ucho...

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#6 Příspěvek od Olchor »

No, když se takhle ptáš, je vidět, že až tak moc zkušeností s elektřinou nemáš. Bezpečný AC proud je podle staré normy 10mA, po novu 3,5mA. Takže každá práce s VN st zdroji, které dají víc, je nebezpečná a měl by se do toho pouštět jen člověk velmi zkušený.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Použi regulačný auto-trasfotmátor 0-230Vac 10Anapríklad , prípadne podobné ale drahšie v nejakom boxe (prístroj). Stačil by aj menej výkonný cca 5-6 ampérový.
V každom prípade z hľadiska bezpečnosti tu ide o hubu (česky držku).

Uživatelský avatar
okubic
Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2020, 01:00

#8 Příspěvek od okubic »

Kdybych před trafo zařadil do obvodu paralelně toto:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1279183 ... arecku.php, pokud tomu dobře rozumím a pamatuji si ze školy, tak bych zvýšil odpor na vstupu do trafa, tím pádem snížil proud na vstupu.
Tím pádem bych snížil i proud na výstupu trafa, při zachování výstupního napětí. Při úvaze jsem použil jednoduché vzorce pro trafo U1/U2=N1/N2=I2/I1 a Ohmův zákon, vyšlo mi, že pro regulaci na na výstupních 130mA potřebuji předřadit odpor 180 Ohm. Nicméně jsou to pouze laické výpočty, zanedbávající účinnosti atd..
Uvažuji správně?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Dobre počítaš, len neviem, z akých hodnôt U1, U2.
Trafko na vyššie napätie je napríklad v aute alebo v starej CRT telke. Na ebay som videl trafko vraj na 400kV, ale asi by nedalo dostatočne veľký prúd.

Uživatelský avatar
okubic
Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2020, 01:00

#10 Příspěvek od okubic »

Vycházím z obecně známých hodnot po tato trafa.
Vstup 220V, výstup 2000V 530mA.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

Myslel som si. Ak rátaš vstup 230V, tak vychádza trochu väčší odpor.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Co to je za nesmysly? Jakmile někam zařadíš odpor, tak se nemá smysl bavit se jen o velikosti proudu - aniž bys uvedl současně i odpovídající napětí. Na výstupu nikdy nebudou konstatní 2kV při konstatním proudu 130mA.

Proud a napětí bude dán zátěží, což jsou poměrně těžko definovatelné vypálené zuhelnatělé cestičky ve dřevu. Když se oba tvořící se "stromy" přiblíží a dotknou, vznikne mnohem větší výboj a proud prudce vzroste za poklesu napětí. Přídavný odpor v tom moc velkou roli nebude hrát. Zabrání aspoň vyhození pojistek.

Co jsem se díval na videa, přídavný odpor nikdo nepoužívá. Nemá to smysl. Někdo používá regulační trafo. To je vyšší level. Ostatní mají svorky na nabíjení autobaterie a koledují si o slušnou pecku hraničící s usmrcením.
https://www.youtube.com/watch?v=x326hqerY_U

Tento pán si svého života váží a snaží se o bezpečnost: https://www.youtube.com/watch?v=z_JoVnpWfRg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#13 Příspěvek od samec »

Odpor toho zuhoľnateného dreva bude naozaj ťažko definovateľný, ale zaťažovacia krivka bude vcelku jasná. :)

Apropo, veľmi dobrý predradný odpor proti vyrážaniu poistiek je takáto stará dvojplatnička s trojstupňovými prepínačmi.
https://elektro.bazos.sk/inzerat/117762 ... tnicka.php :)
Tie nové s termostatmi sú nanič. Majú len dva stavy. Buď idú, alebo nejdú.

Uživatelský avatar
okubic
Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2020, 01:00

#14 Příspěvek od okubic »

PavelFF píše:Co to je za nesmysly? Jakmile někam zařadíš odpor, tak se nemá smysl bavit se jen o velikosti proudu - aniž bys uvedl současně i odpovídající napětí. Na výstupu nikdy nebudou konstatní 2kV při konstatním proudu 130mA.
Toho pána sleduji také, bohužel ty alternativy o kterých hovoří, trafo k neonu, nebo trafo k zapalování oleje (možná v jiném videu) jsou buď u nás nedostupné (trafo na zapalování oleje) nebo s cenou, kterou se do pokusů mi opravdu nechce investovat...

Ty teda myslíš, že pokud před trafo z mikrovlnky zařadím reostat, tak to nebude fungovat jako regulace výkonu, který se přenáší do dřeva? Myslel jsem, že právě ten pán něco takového používá, viz. video čas 15:50

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Doma mám nějaký NST (trafo pro neony), napětí a výkon teď z hlavy nevím, ale je to o něco málo bezpečnější, jak MOT. Hlavně se nepřehřívá a je to víceméně zkratu odolný. Můžem se domluvit, večer napíšu parametry.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“