Tříotáčkový motor do komínové digestoře

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Tříotáčkový motor do komínové digestoře

#1 Příspěvek od Celeron »

Volal mi kámoš že si neví rady se zapojením tříotáčkového motoru digestoře.
Starej mu sčoudnul a tak si objednal novej, jenže původní měl číslama značený dráty a nový má barvy, celkem 6 vývodů. Bílá, oranžová, modrá, červená, černá, hnědá. Navíc se k tomu má připojit rozběh kondík a vše nastrkat do svorkovnice u přepínačů. Kámoš je sice vyučenej elektrikář ale už 30 let dělá nástrojařinu.
V krabičce s náhradním nebyl vůbec žádnej papír jak se to má zapojovat. Starej motor je spálenej a nic se nedá doměřit.
Předpokládám, že 2 vývody by mohla být tepelná pojistka ale co ty ostatní a jak připojit kondík?
Doporučil jsem mu ať kontaktuje dodavatele ale to může být na dlouho.
Někdo jste to zapojoval?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dlbm
Příspěvky: 46
Registrován: 29 pro 2011, 01:00
Bydliště: Morava ŠTATL

#2 Příspěvek od dlbm »

A co takhle alespoň říct typ, výrobce atd...
Křišťálová koule je zrovna v servisu.
:smash:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#3 Příspěvek od danhard »

Přeštípni červený drát :!: :D
Obrázek

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#4 Příspěvek od MATYCH »

princip,akorát najít pořadí a přiřadit barvy,
Přílohy
digestoř.png

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

dlbm píše:A co takhle alespoň říct typ, výrobce atd...
Křišťálová koule je zrovna v servisu.
:smash:
Kdybych to v tom okamžiku věděl, napíšu. Domníval jsem se, že tu bude někdo kdo se s tím již setkal.
Kámoš větrák nakonec přivezl a je to viz fotka. Nikde žádnej nápis na větráku. Pracně jsme se dostali dovnitř a je tam tohle:
https://www.365varaosat.fi/motor-ta-p-2 ... uery=Nodor
Něco jsem měřil. Hnědej není spojenej s ničím.
Modrej je doufám N, takže jsem měřil odpory proti modrýmu
modrá - červená 22R
modrá - černá 56R
modrá - oranžová 127R
modrá - bílá 41R
Divný je, že v krabici byl přihozenej samostatnej kondík a síťová flexošňůra 2P/4A. Ale žádnej papír, žádnej štítek v krytu svorkovnice.
Prostě to bylo objednaný jako náhradní díl pro digestoř u velkovýrobce kuchyní, co nejspíš rozumí jen truhlařině.
Teoreticky by mohl být kondík připojen na dva dráty a troje otáčky by se mohly přepínat 3 vývody proti N. Přepínač k jiným tříotáčkovým ventilátorům tak udělanej je. Počty vývodů by tomu odpovídaly. Co když je ten hnědej vývod přerušenej?
Jinak ta barevná kombinace vývodů je i u jiných digestořových motorech https://shop.electrolux.cz/priprava-jid ... 4055039442 Ale nalýzt zapojovák se mi nikde nedaří.
Přílohy
digestoř.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#6 Příspěvek od MATYCH »


Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Jinak je to k dohledání pod názvem : MOTEUR HOTTE TA-P 240W-90W CLASSB GW
a třeba tady je vidět, ke kterým digestořím se to dodávalo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Díky Matych za informace, bez toho bych to nedal dohromady. Kámoš dovalil starej motor a spínací skříňku a tak jsem vybádal jak to má být. Starej motor s porovnáním s novým měl hněděj zapojenej a hnědej měl na růžovej téměř 0R. Ale zase bílej měl nekonečno. Tak jsem si řekl že nic nezkazím a motor jsem kuchnul a u vývodu ze statoru rozbandážoval. A ejhle na bílým tepelná pojistka na 130 st. a přerušená.
Tak jsem rozpůlil i novej motor. Jenže ten byl obandážovanej kromě špagátu taky něčím jako krepovkou páskou pod špagátem. Rozkuchal jsem bandáž a našel stejnou tepelnou pojistku na bílým, ta byla dobrá. Tak jsem hledal dál hnědej drát šel přes textilní trubičku do jednoho "faldu" mezi cívkama. Ty se mě podařilo roztáhnout (nejsou ničím naslintaný) a vytáhnout půlku ohulený druhý tepelný pojistky. Takže to vypadá, že na rozběhovým vinutí je jedna pojistka a pro hlavní vinutí je druhá. A taky to vypadá, že kámošovi dodali použitej odprásklej ND. Dobrý za cenu skoro 2,5 tyček. :roll:
Vinutí jsem obandážoval, motor smontoval a vyzkoušel. Vypadá, že jede.
Přílohy
zapojení digestoř.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“