PWM na žárofce

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

PWM na žárofce

#1 Příspěvek od Celeron »

Na jiným fóru se dohadujeme jak napájet teoretickou 1,5V žárofku z napájecího napětí 15V. No jak jinak než přes PWM, že? Já tvrdím, že pokud dám periodu 10 mS aby oko neregistrovalo blikání žárofky, tak stačí poslat do vlákna střídu 10%, tedy 1ms zapnuto a 9 ms vypnuto a žárofka bude svítit pro lidský voko cca stejně jako na 1,5V DC.
Oponenti, co mají vyšší vzdělání ajzlboňskýho směru tvrdí, že se musí poslat střída 1% "neboť U²/R. :roll:
Tak čím a jak jim argumentovat aby prozřeli? :)
Trochu by mě ale zajímalo, jak je to s životností žárofky napájený takovejhlema desetinásobnejma napěťovejma peckama.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Má to souvislost s tepelnou setrvačností vlákna, dokonce k tomu 10% PWM bych doporučoval "softstart" s pomalým náběhem od 1% duty cycle. Vlákno se musí pomalu ohřát, tím naroste jeho měrněj odpor a pak už do něj jde poslat víc. Teplota vlákna pak souvisí jednak s výkonem na vlákno přivedeným a druhak s množštvím tepla, který je za stejnou dobu z vlákna odvedený do okolí - pokud odvod převýší přívod, vlákno se nenažhaví. Rozhodně bych ještě k vláknu paralelně dal kapacitu v řádu jednotek uF na "uhlazení" hran průběhu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od Kremik »

Oponenti budou mít pravdu. Spočítej si to přes požadovaný výkon. Osobně bych tak asi ale žárovku nenapájel. Jedině pokud by byla v matici.
Jinak jsou to nejen desetinásobný napěťový pecky, ale i desetinásobné proudové pecky, takže v tom okamžiku jde do žárovky 100x větší příkon.
Naposledy upravil(a) Kremik dne 25 pro 2020, 13:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#4 Příspěvek od tomasjedno »

Byls rychlejší.
Potlačení/vyhlazení proudových šťouchů by šlo řešit přes tlemivku, ne?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#5 Příspěvek od danhard »

Oponenti mají pravdu a EKKAR má spoustu učenejch keců a jako obvykle nemá tušení o jádru pudla :lol:
EKKAR píše:Rozhodně bych ještě k vláknu paralelně dal kapacitu v řádu jednotek uF na "uhlazení" hran průběhu ...
To bude mít ten spínač PWMky radost, po zásahu takovýho vypatlance :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

EKKAR nejdřív píše:... k tomu 10% PWM bych doporučoval "softstart" s pomalým náběhem od 1% duty cycle. Vlákno se musí pomalu ohřát, tím naroste jeho měrněj odpor a pak už do něj jde poslat víc...
...
Rozhodně bych ještě k vláknu paralelně dal kapacitu v řádu jednotek uF na "uhlazení" hran průběhu ...
Potom tomasjedno píše:Byls rychlejší.
Potlačení/vyhlazení proudových šťouchů by šlo řešit přes tlemivku, ne?
No a ve výsledku zapojení sériový tlemifky (obecně sice jakýkoliv imprdelance, ale tlemifka je energeticky účinnější a tudíž výhodnější) a paralelního kundíku ke spotřebiči dává základní topologii step-down měniče DC/DC, ovšem
sprosťák dědek danhard k tomu píše:Oponenti mají pravdu a EKKAR má spoustu učenejch keců a jako obvykle nemá tušení o jádru pudla :lol:
EKKAR píše:Rozhodně bych ještě k vláknu paralelně dal kapacitu v řádu jednotek uF na "uhlazení" hran průběhu ...
To bude mít ten spínač PWMky radost, po zásahu takovýho vypatlance :D
Ono totiž nikde není napsáno, jestli mezi spínačem a járofkou není nebo nebude ještě nějaká impedance, ale dědkus vulgaricus už se verbálně exkrementuje na celý kolo. Co kdybys někdy zkusil přestat tady veřejně komukoliv vulgárně nadávat, ty senilní geronte?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

EKKAR píše:...járofkou... imprdelance, ale tlemifka...
Tohle je projev nejake psychicke poruchy ktera se siri mezi vyslouzilymi elektrikari, nebo jen zminene senility?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Projevy křížový modulace způsobený rušením od nepovolenýho výkonu v zakázanejch postranních pásmech verbální exkrementace z QTH Jesenice u Prahy ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Tak už máme kondíček, tlumivku, ale pořád mi tam ještě něco chybí :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#10 Příspěvek od tomasjedno »

Ekkare, ten nesmysl 10% jsi bez řečí převzal, a ten kond je tam funkčně nadbytečný, takže danhard byl ještě slušný, když tě zkorigoval. Nenech zlost cloumat tvým majestátem.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

Kremik píše:Tak už máme kondíček, tlumivku, ale pořád mi tam ještě něco chybí :D
Tak idiotku si tam každý přidá sám, ne?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Jasně. Asi jako "imprdelanci" ke "kundíku" :lol:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#13 Příspěvek od danhard »

EKKAR píše:Ono totiž nikde není napsáno, jestli mezi spínačem a járofkou není nebo nebude ještě nějaká impedance ...
To bude mít ten PWM spínač při rozpínání radost, když tam takovej samolibej vypatlanec přidá ještě tlumivku :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Pánové, díky za info ale potom mě vysvětlete toto:
Zdroj Aritma 26+34V sekce v sérii, tedy 60V, z plusu telefoní žárofka 12V/50mA na BUZ 11 Drain, Source zpátky na mínusu zdroje. Vedle ta samá žárofka připojená na 12V kvůli porovnání jasu.
Do Gainu signál z pulzního generu, perioda 5mS. Aby žárofka svítila stejně jako na DC 12V, tak impulz zapnuto musí být dlouhý 1mS.
To je stejná 1/5 trvání zapnutí, jako je 12V jmenovitýho napětí žárofky 1/5 celkovýho napájecího napětí 60V.
Jen tak pro pořádek, na 0,1mS zapnuto, co tvrdí oponenti a i mnozí zde si žárovka ani nevrzne.
edit: teď jsem si všimnul, že jsem měl přepínač hrubýho napětí levýho zdroje na 0V takže dával je 2V a celkově napájení bylo 36V. Když jsem opravdu dal napájení na 60V, tak na stejnej svit musel být zapínací impuls dlouhej cca 0,7mS. Ale stále jsme blíž u toho, co tvrdím já a hodně daleko co tvrdí oponenti.
Přílohy
zdr a gen.jpg
HP.jpg
Naposledy upravil(a) Celeron dne 25 pro 2020, 15:22, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Při vývoji blesku jsem si kdysi hrál s fázovým řízením dvojice tyristorů, stabilní napětí odkrajovaný ze sítě napájelo žárovku 2,5 V 0,2 A. Bez následků pro žárovku, bez viditelnýho mrkání. Nesmělo se ovšem rušením zblbnout časování TLE3102. PWM to sice nebylo, ale impulsy ano.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“