Změna sazby ČEZ

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Změna sazby ČEZ

#1 Příspěvek od Celeron »

Teď mi volal vytočenej kámoš ze Strášova, celej život elektrikář nad 1000V v podnikový rozvodně 35KV.
Zažádal si o změnu sazby z bojlérovky D25D na tepelko D57D.
Barák starej 4 roky. Tak si myslel, že mu akorát dají jiný FM-relé, vymění nejspíš počítadlovej elektroměr za digitál a bude hotovo.
Přijel elektroměrák, sundal víčko svorkovnice elektroměru a prohlásil: "Jo tak tady nemám co dělat" a že odjede. Prý že závada je že do elektroměru je PEN žlutozelenej, že musí být modrej. 8O
Tak jsme po telefonu s kámošem pokecali a vytáhl jsem z něj tyhle info. Na štítku elektroměrovýho rozvaděče je "MSP-automatic, Soustava TN-C, In=25A". Silovku má zapojenou podle obrázku dole. Koukal jsem na připojovací podmínky a všechno je jinak. Průchozí ž/z nula je dnes špatně. Ale pamatuju časy, pokud nebyla průběžná skrz elektroměr tak špatně. :roll:
Druhá závada že má domovní jistič 3x25A/6kA a 1x6A/6kA Felten. Prý že musí být oba 10kA a nesmí být Felten, protože ho v ČEZu nemají v seznamu povolených jističů. No těch 10kA bych bral ale selekce výrobců to už je docela silný kafe. Tuším, že Felten byl něčím pohlcen ale pokud jistič má požadovaný parametry?
Tak jsem ho navigoval na nový zapojení v PDF příloze. Jistič Letohrad 3x25A/B/10kA a 1x6A/B/10kA. Jo a označení fází do elektroměru L1p, L1o atd.
Je tam ještě něco, co je proti stavu před cca pěti lety jinak?
A od kdy ta změna vlastně platí?
Díky!
Přílohy
3f elektromer stará.jpg
elektroměr nově.pdf
(65.57 KiB) Staženo 113 x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
hop
Příspěvky: 84
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Zl

#2 Příspěvek od hop »

Jo jo - stále se něco děje. Min. 3 roky

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Kolikátkou se má ten modrej do elektromeru tahat když je to vlastně jen pro napěťový cívky? Pochybuju, že dvaapůlka se do těch kravskejch svorek pro původně minimálně šestnácku vůbec utáhne.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#4 Příspěvek od Milan_F »

U Eon od 1.9.2017.
N do elměru 6kou, TAR 1,5ka, PE 6kou.
Zažil jsem situaci, kdy EON demontoval elektroměr, přes který byl PEN průchozí. V patře pak tlouklo i zábradlí. 8O
Na jističe jsou kladeny ještě další požadavky, než jmenovitý proud, charakteristika, atd. Je k tomu opět brožura.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 27 pro 2020, 13:34, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

U jističů nejde o selekci výrobce, ale nevyhovující výrobní provedení. Felten (F&G) převzal Moeller, dnes Eaton. Starší typy měly zaměnitelné kryty s označením a barevné hmatníky ovládacích páček. Současné typy Eaton PL7 vyhovují.

Vyjádření ČEZ k nevyhovujícím typům jističů .pdf

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#6 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Achab píše:U jističů nejde o selekci výrobce, ale nevyhovující výrobní provedení.
Aha, tak to jsem netušil. Elektroměráky kupuju obvykle od fy, co má oprávnění na výrobu rozvaděčů a tak předpokládám, že by tyto věci měli mít v cajku. Ale pokud se od výroby něco změní v požadavcích připojení, tak změna majitele nebo sazby je vždy příležitost buzerovat odběratele, to vím.
To je různých opatření aby se nemohla švindlovat hodnota domovního jističe, navíc zaplombovanýho. :roll: Když vzpomenu, jak se v devadesátkách přepisovaly propisotem štítky nebo přehazovaly dekly s hodnotou proudu na J7K 24,7A. :lol:
Achabe, a co jističe s popisem na monobloku těla s páčkou v jedný barvě na všechny proudy, třeba Geyer? Taky nejsou v seznamu.
S tím seznamem je to zajímavý, v připojovacích podmínkách není, je to jen interní hadr ČEZu.

To Kbulda: Vím, to PDF v prvním příspěvku je vykopírovaný právě z toho. jen jsem byl línej ten celej špalek při neděli číst.

To Milan F: Dík za info o průřezu N. Ale to PE je úsměvný, elektroměr, kterej by měl pro ní svorku jsem neviděl už asi 15 let.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#8 Příspěvek od Milan_F »

To je fuk, kdy jsi ho viděl. V případě, že je PE potřeba, je připraven k použití.. Ano v podmínkách, myslim u schemat.
Naposledy upravil(a) Milan_F dne 27 pro 2020, 19:43, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Kterou, ty připojovací podmínky?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Jestli se budou na trh dostávat čím dál víc takyjističe z firem skoupených většinovým číňanem, tak se na druhou stranu nedivím ČEZu že se pokouší vymezit nějaký pravidla. Až to dělat nebude, bude to předehra rozkladu.
Kolik parády potom nadělají přípojky realizovaný v kvalitě polských vypínačů.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jjilek »

Mám elektroměrový rozvaděč zhotovený podle projektu snad 20 roků, který plně odpovídá podmínkám ČEZu. Již jsem bez problémů měnil sazbu i hodnotu jističe. Takže se nejedná o nové podmínky ČEZu ale zaspal asi projektant.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 27 pro 2020, 20:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:...a co jističe s popisem na monobloku těla s páčkou v jedný barvě na všechny proudy, třeba Geyer?
Pokud je základní označení potiskem nezaměnitelné a bez poškození neodstranitelné, barva páčky může být jednotná. Aspoň E-On v případě jističů Eaton FAZ nedělal problémy. Jističe Geyer s černými páčkami jsou výběhový typ, současné EC 1xx mají páčky barevné.

Z připojovacích podmínek: "Hlavní jistič musí být opatřen nezáměnným označením proudové hodnoty (např. zvláštní barva ovládací páčky, nebo originální štítek s popisem parametrů od výrobce) a jeho vypínací charakteristiky."
Naposledy upravil(a) Achab dne 27 pro 2020, 20:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

jjilek píše:Mám elektroměrový rozvaděč zhotovený podle projektu snad 20 roků, který plně odpovídá podmínkám ČEZu. Již jsem bez problémů měnil sazbu i hodnotu jističe. Takže se nejedná o nové podmínky ČEZu ale zaspal asi projektant.
Tak to těžko. Před 20 lety musel být průchozí z/ž elektroměrem. Teď musí být modrej a neprůchozí. A kdy jsi tu sazbu měnil? Tohle nový nařízení platí cca 3 roky. A pochybuju, že před 20 lety jsi měl jistič s odolností 10kA, většinou se dávaly 6 někde dokonce jen 4,5kA.
Přečti si prosím znova toto vlákno.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Celeron píše:Před 20 lety musel být průchozí z/ž elektroměrem.
Přesněji když už elektroměrem procházel PEN, musel být zelenožlutý.

Nevím jak ČEZ, ale JME už v roku 1994 požadoval připojení svorky N odbočkou ze svorkovnice (můstku). V případě odbočení z N za bodem rozdělení byl vodič modrý. Ani dřív průchod N a zvláště PEN přes elektroměr nedoporučovali, spíš dožíval u starších zařízení. V oblasti JME bylo časté zemnění, případně napěťové a proudové chrániče, takže většinou procházel pouze pracovní N.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#15 Příspěvek od palmalsport »

Pokud si pamatuju, tak jedinný případ, kdy vodiž ZŽ prochází přes elektroměr, je v působnosti PRE. :)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“