Zapojení dvou traf

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Zapojení dvou traf

#1 Příspěvek od sinclair »

Jak byste zapojili dvě, elektricky zcela shodná trafa tak, aby výsledný symetrický zdroj, naprázdno cca ±35V, při obou půlvlnách síťového napětí proudově "nepajdal na jednu nohu"?
Zkrátka, aby spojení dvou traf zcela využívalo plný výkon obou /každé jmenovitě 40VA/, poměrně velkou tvrdost i značnou, 85%/5min přetížitelnost tohoto druhu traf.

Celý zdroj pak bude napájet dva koncové stupně Tiger .01 na upravených deskách, bez proudového omezení a s dosažitelným sinusovým výkonem asi 2x25-30W/8R.

Počet můstkových, či jiných usměrňovačů fakticky není omezen, ideálně ale jen jeden.

Ještě připomenu, že trafa Kitamura Kiden jsou skutečně ideálně elektricky shodná, přestože různých výrobních sérií.
Napětí jednotlivých vinutí, sedí s rozdíly jen desítky milivoltů a spíš půjde o chybu měření, než rozdíl v trafech.
Trafa jsou zcela bezhlučná i při plném zatížení, mají rozptyl podobně malý, jako audio-toroidy, ve všech osách.
Magnetizační proud primáru naprázdno, činí při 235V pouhé asi 4mA. Je s podivem, že je tento proud, s rozdílem několika desetin mA, shodný u čtyř exemplářů těchto traf, z různých výrobních sérií, ale podle mechanického provedení jen jednoho výrobce.
Všechny zřejmě pochází i z krátkého časového rozmezí výroby. Potisk štítků má u všech stejný font, 100% sedí mechanické provedení, odstíny barev vodičů, délka i jap. specifikace v potisku lanek. Shodné jsou i barvy laku vinutí /red-orange-green-blue/.
Myslím, že patent na toto a odvozené druhy provedení mají Japonci. Nejspíš Sony, kde jsem je viděl úplně poprvé.
O výrobci těchto konkrétních typů jsem ale nezjistil vůbec nic, kromě jakési staré nabídky italského dodavatele ND na AV techniku, kde za tohle trafo /Kitamura Kiden type 003/ v roce 1998 chtěli $29,90.
Přílohy
R-Japončík 40VA.jpg
zapojení Japončíků.jpg

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#2 Příspěvek od tomasjedno »

Co ti brání zapojit primáry paralelně a sekundáry do série, a vytvořit tak trafo s vyvedeným středem sekundáru?

Edit - teď mi došlo - tobě jde taky o plné proudové vytížení sekundárů.
Nebál bych se zapojit sekundáry trafa (9,5+15,5 || 25) paralelně, měření primárního proudu naprázdno ti ukáže, jestli tam tekou nějaké vyrovnávací proudy.
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 07 led 2021, 16:27, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Zapojil bych je jako čtyřcestný usměrňovač.
http://elektross.gjn.cz/aplikace/zdroj_ ... apeti.html

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

sinclair píše:Jak byste zapojili dvě, elektricky zcela shodná trafa tak, aby výsledný symetrický zdroj, naprázdno cca ±35V, ...
Nepíšeš jakých, ale předpokládám že "=" (protože právě 25V∿ dá po filtraci těch 35V=).

Sekundáry bych zapojil následovně:
do serie 9,5+15,5=25V a k této serii paralelně 3. vinutí: 25V
Na druhém trafu totožně.
Takto zapojené sekundáry připojit do obvodu - viz odkaz výše: http://elektross.gjn.cz/aplikace/zdroj_ ... apeti.html - primáry logicky paralelně na síť.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

PavleFF, máš dojem, že bych si měl zopakovat základy? :D
Takový zdroj má přece úplně každý, symetricky napájený zesilovač, který potřebuje "výkonovou zem" pro zátěž.
Nejde o žádný "čtyřcestný" usměrňovač, je to grec + vyvedený střed vinutí pro kondenzátory i zátěž, přece.

Přemýšlejme o těch půlvlnách síťového napětí.
Jde o samostatné transformátory, slučování se přece nemusí dít jen na střídavé straně sekundárů.
Pokud bude v jedné půlvlně síťové periody trafo sekundárně proudově "pajdat", tak co využít na vyrovnání toho "pajdání" opačnou půlvlnu z druhého trafa, která to pak na ss úrovni výkonově srovná?

Vyrovnávací proudy jak mezi vhodně spojenými vinutími každého trafa, tak mezi vinutími obou traf vzájemně, jsou zanedbatelné.
Trafa, všechna čtyři, jsou vyrobena se skutečně velkou přesností, se kterou se u EI či toroidů prakticky nelze potkat, nejde-li o speciály.

Naměřil jsem v prvním případě prd, v druhém malé jednotky mA, dané imho značně rozdílnými vnitřními odpory obou vinutí.
Zkoušel jsem totiž paralelně spojit jak vinutí 25V obou traf, tak i 9,5V+15,5V//25V jednoho každého trafa.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Vzhledově identická trafa se vyskytují v čínské "hifi" technice např. značky Xiang Sheng.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Jene, bude to v obou půlvlnách síťového napětí dávat v obou ss větvích plný výkon, který trafa umožňují?

Lukášu, už to R-trafo bylo i tady na EB, výkonnější kus, použitý v nějakém bastlu, asi v Modushop kastlíku.
Ptal jsem se, kde se to trafo dá koupit a za kolik. Autor se ale už neozval. Možná to byla jen fotka, vypůjčená z netu.
Popravdě - číňanovi bych možná věřil to, že dokázal tu technologii nějak opajcovat, ale už jaksi nevěřím, že se stejně dobrými vlastnostmi.
Jako s polovodiči či elyty, je to úplně stejný.
Základní funkci to jistě plní, ale bez toho všeho, co umožňuje značková součástka. Vybrabčený rezervy ve prospěch zisku a bez ohledů na cokoli.

Použití těchto konkrétních, ještě slušně vyrobených traf, mi prostě přišlo jako dobrý nápad, kvůli jejich vlastnostem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

No mělo by - protože využíváš výkon všech vinutí. Jen nebude plných 40VA, ale "jen" 37,5VA - teoreticky.
9,5+15,5=25V/1A :arrow: 25VA a k tomu přípočti ještě 25V/0,5A :arrow: 12,5VA. Dokupy tedy 37,5VA.
Pokud je dostatečně dimenzované, tak z něj vymáčkneš i těch 40VA. Navíc, v nf zesilovači se stejně nejedná o stabilní odběr.
Jen správně zapojit začátky a konce jednotlivých vinutí!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#9 Příspěvek od jardafiala »

Co takhle? Snad jsem něco nepřehlédl nebo neudělal nějakou donebevolající pitomost....Místo diod mám šipky, v malování jsem nic lepšího nenašel.
Přílohy
trafo 3.jpg

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

já bych to viděl takto. Možné je též použít jen jeden můstek.
Přílohy
trafo_3_207.jpg

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

sinclair píše:...Pokud bude v jedné půlvlně síťové periody trafo sekundárně proudově "pajdat", tak co využít na vyrovnání toho "pajdání" opačnou půlvlnu z druhého trafa, která to pak na ss úrovni výkonově srovná?....
Kdybys měl vinutí 25V proudově rovnocenné (na 1A), pak bys mohl například použít 4 můstkové (možná ani ne můstkové) usměrňovače a jejich výstupy pospojovat do kříže. Pak by se trafa podělila o jakoukoli zátěž v kterékoli půlvlně. Jenže ty nemáš 4 ekvivalentní sekundáry. Slabší vinutí 25V může jen "pomáhat" opačnému trafu.

Proti klasickému zapojení se 4 diodami získáš nevýhodu druhého úbytku na diodě. Není lepší dimenzovat zdroj tak, aby ses nemusel starat o nuance v napájení?

Jiný pohled: Solidární půlvlna poslaná trafem B na pomoc trafu A, samotnému dárci B ubírá výkon, který by měl raději věnovat své vlastní půlvlně. Naštěstí mu tu samou chvíli křížově pomáhá původní obdarovaný A - a oslabuje se ve své hlavní práci. Výsledek - přelévá se jen výkon mezi trafy a nula od nuly pojde.

Klasické řešení s toliko 4 diodami a jedním úbytkem vůbec není špatné.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od sis2 »

To trafo je fakt pozoruhodné - kdysi jsem jedno odložil, tuším bylo v nějakém sat-přijímači ze SD, zaujalo právě provedením. Teď jsem ho vytáhl a změřil. Napětí jak uvádí Leoš, příkon naprázdno menší než 0,5W ! Když pospojuju vinutí podle návrhu Honzy, příkon se vůbec nezmění! Takže sekundár může být jako jedno vinutí 25V/1,5A. Vnitřní odpor je cca 2,5 Ω - výstup poklesne o 2,5V při R-zátěži 1A. Při plném zatížení bude na trafu ztráta necelých 6W, hřát moc nebude...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Že má malý příkon naprázdno pozoruhodné a chvályhodné je. Dneska se to nenosí.
Ale že má na všech vinutích a odbočkách shodné napětí naprázdno není v sériové tovární výrobě snad nic tak "dechberoucího", jak by řekli na Novinkách.cz.
Přece trafo dělá pracovník na navíječce, která má nastavený počet závitů a pokud se dělník zapracuje a nic nezmastí, vyjde mu každé vinutí naprosto stejné.
Jiná věc by byla, kdyby motal ručně, dělal si čárky na papír po deseti závitech a pak ho něco vyrušilo a on se ztratil. Jako jsem to v začátcích dělal třeba já.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#14 Příspěvek od kokun »

sis2 píše:... Když pospojuju vinutí podle návrhu Honzy, příkon se vůbec nezmění! Takže sekundár může být jako jedno vinutí 25V/1,5A. Vnitřní odpor je cca 2,5 Ω - výstup poklesne o 2,5V při R-zátěži 1A. Při plném zatížení bude na trafu ztráta necelých 6W, hřát moc nebude...
Tak stejně jako já to pospojoval i breta1.
Jenže on pospojoval paralelně i (pospojované) sekundáry obou traf (i když až za můstky) - tím má ale na výstupu jen jedno napětí i když s dvojnásobným výkonem (75VA).
Leoš ovšem požadoval: ±25V∿/40VA (po usměrnění a filtraci: ±35V=) s vyvedeným středem! :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#15 Příspěvek od kovka »

Trafo s takovým jádrem bylo v sat. přijímači Funai, dostat tam pak jiné na EI jádře, aby šlo zavřít dekl, byl opruz, ale podařilo se.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“