FM Tuner

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

FM Tuner

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ahojte pánové.
Možete mi prosim niekto vysvetliť ako funguje tento tuner. Nejaký som v tom stratený. Ďakujem.
Přílohy
fm tun1.PNG
Naposledy upravil(a) kutilmil dne 09 led 2021, 23:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

A co je na něm zvláštního?
Q1 - vstupní zesilovač, řízení zisku do druhé báze
Q2 - směšovač
Q4 - oscilátor
Q21 - 1. MF
no a zbytek MF i s demodulátorem je za keramickým filtrem v tom integráči

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

No kousek chybí ale vypadá to, že Q1 je řízený zesilovač, Q4 oscilátor, Q2 směšovač, Q21 zesilovaš MF a tak dál.A sakra, sem druhej. No bylo to rychlý, to snad vidí každej....
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 09 led 2021, 21:55, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Z čeho to je?A co to nedělá?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Ahoj. Chystám sa na teho SHARPA. Rozlaďuje sa. Q4 by mal kmitať o MF viac ako naladená stanica?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

proč sakra nepokračuješ v tom vláknu, co už tu je . . . .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

kutilmil píše:Ahoj. Chystám sa na teho SHARPA. Rozlaďuje sa. Q4 by mal kmitať o MF viac ako naladená stanica?
Tím jsi měl začít (je to ze SHARPa ?), kontrola nebo raději výměna keramických kondenzátorů v obvodu oscilátoru...A začni C15, 18, 19.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#8 Příspěvek od kutilmil »

Tie kondy som menil. Ja som to ale zle pomenoval že sa rozlaďuje. To sa asi niekedy niekomu pokazilo. Bol tam zhorený koniec atd. Koniec som opravil a nehralo FM. Kondy som pomenil, nič. Už som nevedel čo, tak som to zladil. Rádio fungovalo týždeň a samo od seba je fm rozladené. Nič sa nedá naladiť. Keby som to zladil, tak by to zasa hralo týždeň.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#9 Příspěvek od jardafiala »

Zdar
no s tebou je těžké pořízení, (snad nevadí tykání, je mi 65), rozladěné znamená že naladěná stanice cestuje? Nebo to přestane hrát?Nebo to má mizernou citlivost - občas se stáne, že přestane fungovat keramický filtr....A jak jsi to sladil? Máš přístroje, aspoň VF generátor, nebo na střed stupnice? Samozřejmě že to jde ladit bez ničeho na několikrát s nejistým výsledkem po krocích na začátku, ve středu a na konci pásma podle stanic ale to je na dlouho?
Tak a abych jen nekecal - zkontrolovat pracovní body tranzistorů, zjistit jestli kmitá oscilátor (měřit napětí na R14, když obvod zatlumíš přiblížením prstu do obvodu mělo by se měnit napětí), případně - možná jako první - přemostit CF20 a potom CF21 keramickým kondíkem tak 20pF jestli se to nezlepší.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

dík jardo. ano prístroje mám. Aj rozmítaný generátor aj osciloskop.... Zlaďoval som to podľa servis predpisu. Je to už ale vyše roka tak si to samozrejme presne nepamätám. Jeden deň to hralo primerane s normálnou citlivosťou povedzme a druhý deň to nehralo vôbec. Proste čistá nula. Filtre a kondenzátore som menil. Ja práve neviem prísť na to, prečo to jednoducho povedané prestane hrať.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Teraz som si tak nejak spomenul, že keď som sa hrotom multimetra pripojil na Q1/D tak to začalo hrať. Z toho som nejako vydedukoval že to niekto rozladi a preto som to zladil podla predpisu. Týždeň to fungovalo normálne a po týždni ticho.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#12 Příspěvek od jardafiala »

Hele a není zdechlej Q1? Třeba jenom částečně? Občas se dějí podivné věci - nechodila mi synchronizace na osciloskopu, identifikoval jsem tranzistor, vypájel a změřil a vše s ním bylo v pořádku. Zapájel jsem ho zpátky(zrovna jsem neměl nějaký s podobnými parametry) a osciloskop fungoval správně. Ale jenom do druhého dne, pak zase stejná závada. Nakonec se ukázalo, že tranzistor, přestože měření bylo O.k. fungoval jenom když se mu chtělo. Po jeho výměmě je vše O.K.
Pokud tuner funguje při přivedení signálu na D tak to vypadá na vstupní FET...Takže když se dá něco naladit při sáhnutí na D tak bych pokračoval - sáhnul na G1 a mělo by to hrát taky, potom za C3 a měl bys to najít? Nebo vypájet Q1 a zapojit mezi G1 a D pár pF.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#13 Příspěvek od kutilmil »

Dík jardo. Aj mna to napadlo s Q1 ale potom to zavrhol. Skusim ho asi vymeniť. Čo tam ale dať také, čo mám doma? A ešte dalšia vec prečo to hralo keď som to "zladil"?

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od jardafiala »

Možná je, jak jsem psal, Q1 chcíplý jen napůl a občas funguje občas ne, nebo občas vysadí oscilátor, jiné vysvětlení na dálku nemám.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#15 Příspěvek od kutilmil »

Ďakujem jardo. Skúsim to. Chcel som dnes, ale nedostal som sa ku tomu. Ale zajtra idem na to. Určite dám vedieť a budem vďačný za rady.

OT smazáno. Jezevec

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“