Jaký Switch / router - 8Port + Wifi?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

Jaký Switch / router - 8Port + Wifi?

#1 Příspěvek od Lojzek »

čau čau, chtěl byh se zeptat, jaký by jste vybrali router nebo switch s 8 portama pro připojení na internet přes kabelovku? otázka ještě je zda s wifi nebo bez.
Chci na to zapojit:
2 x AP
2 x TV
2 x kamera
2 x PC zasuvka
Přemýšlím jestli s wifi nebo bez. takto bych možná ušetřil jedno nísto na AP.
POE to mít nemusí. Ty ceny routerů s Poe jsou neskutečné.
Přemýšlím o cisco např. Cisco SG250-08, Cisco SG110D-08, Cisco SF110D-08-EU nebo nějaký např. TP link? TP-LINK TL-SG108?

Jde mi o to aby to fungovalo a nepadalo.
Popř. nastavení pevných IP adres kvůli kamerám a možosti nahrávání záznamů.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Zkus tenhle :-)
Přílohy
aaa.png

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#3 Příspěvek od Lojzek »

nedělejte si ze mě srandu, nicméně děkuji, beru na vědomí.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#4 Příspěvek od ace_ventura »

Ty co si ale vybral jsou "unmanaged" takže veškeré nastavení bude řešit ten router. Jaký máš nebo plánuješ AP?

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#5 Příspěvek od piCZus »

Ten Cisco SG250-08 menežovatelný je https://www.youtube.com/watch?v=9F54xZ3cJEE , ale v dotazu to pomíchal a vůbec není zřejmé, jestli potřebuje trunk porty a VLANy.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#6 Příspěvek od warp »

2xAP, tím myslíš wifi AP? Pak samozøejmì bez WiFi. Pokud chceš stabilitu a jistotu tak nìco od MIKROTIKu. Tøeba øadu RB2011 (5xGLAN+5xLAN) nebo RB3011 (10xGLAN). Ceny jsou vyšší okolo 2300CZK až 3900CZK. Drobnou nevýhodou je potøeba znalosti MikrotikOS, resp. jeho nastavení.
PS: on jakýkoliv router s alespoò 8mi LAN nestojí pod 2500CZK, napø. ASUS, D-LINK, TP-LINK, ZYXEL...

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od PixelOrgy »

Podepisuju se pod Mikrotik - mam RB4011iGS+5HacQ2HnD a v podstate o nem nevim, proste funguje. Cokoliv potrebuju nastavit, tak neni problem a funguje na prvni dobrou (mam na tom IPSec koncentrator, delal jsem site-to-site tunel proti Azure apod). Plus ma dobry nastroje na diagnostiku.

Cisco je vyjma enterprise hardwaru celkem kram, pricemz ten enteprise hardware stoji nesmysl (treba "usi" do racku na catalyst se kupovaly za cca 4000Kc/kus)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak napadl mě taky RB. Používám jako domácí router RB493G (9x 1G LAN) + 3x volné M-PCI slot.
Mám AP 2G4 CM9 a 5G N pásmo R52n.
Nevýhoda (a kolega je skrze to mění) že proti Androidu to je na wifi zabržděné na cca 50Mbps. Prý mikrotik to dlouhodobě neřeší i když o problému ví.

Já z NTB běžně stahuju na N-pásmu 10MByte/s
Naposledy sem kupoval novou desku i s deklem za 800. Nastavíš si v tom mraky věcí. Jen u této desky sem ji zbortit při upgradu FW (lehl na vadnébloky v paměti). šlo obnovit přes konzoli na starší verzi FW, paět je fyzicky OK :)

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#9 Příspěvek od Lojzek »

Ano, AP jsem myslel AP s wifi. Byl by v každém patře pro pokrytí signálu WIFI
AP budou nějaké takové co mám doma. Přesný typ bych musel zjistit. Myslím si ale že to není až tak důležité? - jeden bude asi air live ( WL 5460 APv2 a druhý nějaký tuším asus)
Ono s tou cenou, pokud mám dát 1800kč nebo 2300kč je asi jedno ale víc jak 2500kč do toho dávat nechci. Vím že je to mašinka zase na 10 let a víc ale znáte to.
Ten Mikrotik by určitě nevadil. Pokud je to vyzkoušené a funkční tak proč ne. S nastavením bych potřeboval asi malinko pomoct nebo nějak nakopnout. Nejsem v tomhle až tak kovaný.
Díval jsem se např. na Cisco SF110-16-EU - na czc.cz ho mají za 1600kč.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Pokud by sis vystačil i se 100M porty, bude výběr celkem širší (třeba RB493 - bez G). Ty RB mají všechny pro napájení jeden port s POE. Taky ty RB trpí na elyty. už sem jich pár repasoval (aby ne když bývají na půdách). Pokud se to udělá zavčas, jede dál. U rodičů to RB (433AH) kvoká min 12 roků. Nikdy žádný zásek...
Jde v tom nastavit routování portů, firewal, QOS dokonce využívám tunelu s mezi nima, kde jeden visí na veřejné adrese a druhý ne. Přes ten první se připojím na správu věcí i do sítě bez veřejné IP jen díky tomu tunelu.

No a pokud jako AP chceš používat 5460, tak zase tak náročný uživatel nejsi :) Taky sem jich pár měl... Teď už vše jen na RB.

První nastavení trochu tápání, ale na youtube je dost návodů

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#11 Příspěvek od Lojzek »

No, do budoucna by určitě byly lepší GB porty. Nicméně jak tak přemýšlím, využiju na přenosových rychlostech u internetu ty 1GB porty ?
Wifi až tak neřeším tam tyto routery asi budou stačit. Stejně je to většinou na surfování nebo čučení na videa. Ta rychlost není až tak veliká tady se vejdeme do 40 max 50Mb/s.
Filmy atd. resp. nestahuju. Přenos filmu po wifi mezi např. NtB a TV, tady se taky vejdeme do těch 50Mb/s.
chcis e zeptat na ty routerboardy ( např. RB493 ) dívám se na net a jak jsem pochopil je to vlstně takový minipc s routerem? Je to vlastně kvůli nastavení a podpory OS?
Klasické routery / switche jsou ,,pomalejší'' bráškové které jsou už v krabici?
Proč vlastně i tyto routerboardy nedávají do krabic ale prodávají samostatně desky?

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od PixelOrgy »

Prodavaji se desky, krabice i desky v krabici, kazdemu po chuti :-)

Zalezi, kolik taky na te wifi budes mit klientu, jestli potrebujes rychlej prenos v ramci mistni site (z te 11ac site v pohode dostanu 200-230MBit/s). Ze zkusenosti ty lacinejsi tplink, zyxel apod ten GBit neodroutujou, i kdyz na to maji porty.

Pokud jsou ale pozadavky jen video/web na 1-2 klienty, pak je to skoro i jedno, co koupis...

Uživatelský avatar
Lojzek
Příspěvky: 189
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Zašová

#13 Příspěvek od Lojzek »

na wifině jelikož jsme klasická rodina tak jak kdy. někdy 4 někdy 6 někdy i 15 lidí. ( aktuálně počítám TV, Ntb, Mobily a návštěvu.) Je pravda, že jak se to sečte tak ve finále to hodí velkou sumu :)
Viděl bych to asi na ten Mikrotik RB2011iL-IN. Myslím si že to bude takový slušný kompromis. Mb porty na kamery a Gb porty na ostatní věci. 10 portů se bude i víc hodit. :)

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#14 Příspěvek od piCZus »

Takže nakonec ti bude "WL 5460 APv2" stačit?
Když vezmu, že má normu 11g, což je max. 54 Mbps, tak reálně k tobě poteče jedním směrem 27 Mbps, protože WiFi je half-duplex. Navíc budeš muset být blízko routeru, aby ses slinkoval plnou rychlostí. To je ve výsledku max. 3,3 MB/s, což by stačilo tak pro 2-3 klienty na sledování FullHD videa, kde je těch dalších X připojených zařízení, o kterých píšeš.
Ani nebudu psát, že když se někdo s větší vzdálenosti slinkuje třeba za 24 Mbps a router se bude muset neustále přepínat, tak ten nejvzdálenější klient to dojebe všem ostatním a všichni budou mít nakonec kulové. Bohatě stačí, že zařízení každých 100 ms vysílá tzv. beacon, kdy se zařízení přepne do rychlosti 1 Mbps. Tohle mám u sebe upraveno na beacon každých 500 ms.
Jestli tohle vlákno mělo být o pokroku, tak není.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PixelOrgy »

Asi tak, a chtelo by to alespon 2x2 MIMO

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“