Nastavení routeru, kde může být problém?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Nastavení routeru, kde může být problém?

#1 Příspěvek od jjilek »

Snažím se připojit router Linksys WRTP54G, který kromě wifi routeru má také VOIP bránu.
Problém je asi tento:
Router se připojí k providerovi pomocí DHCP. Poté se přes něj mohu připojit přes wifi bez problémů k internetu z android mobilu. Také s vestavěnou aplikací mohu z mobilu přes internet telefonovat, jsem připojen přes tento router.
Problém je v tom, že se přes router nemohu připojit k internetu přes wifi z notebooku, také se nemohu z PC připojit kabelem. Také nelze telefonovat přes vestavěnou VOIP bránu.
Na síti jiného providera vše funguje jak má.
Pokud se providerovi připojuji PC kabelem (vynechám router), tak vše funguje jak má.
Hledání potíží hlásí problém v DNS, přitom mám nastaveno získat adresu IP i DNS automaticky.
Kde asi dělám chybu?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Modem, který je připojen k providerovi musíš přepnout do "bridge" módu.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

Když nastavíš DNS 8.8.8.8 a 8.8.4.4?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

serviceman píše:Modem, který je připojen k providerovi musíš přepnout do "bridge" módu.
Myslíš router, ten jiný mód nemá. Žádný další modem tam nemám. Je to přímo k anténě, kam také mohu připojit PC a to funguje.
Hubert_79 píše:Když nastavíš DNS 8.8.8.8 a 8.8.4.4?
Teď mám 1111 a 1001, 8888 a 8844 také nejede. 1111 a 1001 je přejímán od providera. Signál ale prochází, když wifi na android jede, ale na PC ne. Tomu nerozumím.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Co máš u antény za přijímač z kterého leze LAN?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jjilek »

To nevím, možná bych to přečetl na anténě, já beru signál z krabičky napájení antény.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Přijímač jsi patrně dostal od providera už nastavený? Pak by ti mohl sdělit jak nastavit router.
Provozoval jsem před lety stejnou konfiguraci jako ty, ale s jiným Linksysem WRT54G a jediný problém byl, že jsem po nastavení ignoroval pokyn, že musím router vypnout a znovu zapnout. Nastavil jsem ho podle návodu k němu. Mám to na chalupě a už si to nepamatuji.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jjilek »

Router byl nastavený od providera VOIP, poskytovatel internetu na to neměl vliv. Také PC, který do antény zapojím s DHCP, jede OK. Router jsem zapojil doma na jiného providera a všechno si vezme.
Router ani podle manuálu nemá žádný mód uvedený, také možnost nastavení módu není.

Teď jsem PC připojil přes jiný Linksys WR1043ND také s DHCP a PC už jede. Jenže nemám kam připojit VOIP, extra bránu nemám. Takže problém vidím v nastavení routeru, ale kde?

Reset se snažím obejít, protože zruší také poměrně složité a kritické nastavení VOIP a poskytovatel před tím varuje.
Problém nastal, když provider změnil nastavení DNS adres, neboť původně nastavil nelogicky 8.8.8.8 a 1.1.1.1 a důsledkem bylo, že nefungovaly některé adresy (např. ebay.com, accuweather aj.

Ten původní (nekorektní) si IP i DHCP vezme, to vidím na připojeném mobilu, kde stáhnu třebas Bastlírnu nebo Google aj. Ale pokud připojím (také přes wifi) notebook, tak se nepřipojí stejně jako se nepřipojí PC přes kabel.

............

Ještě jsem připojil ten problémový router za ten nový, ... jede jak wifi, kabel i voip. Tak už tomu vůbec nerozumím.
Akorát mám dvě wifi :?:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

V anténě už bude nějaké jednoduché AP, koaxiálům na půdu už odzvonilo ;) pozvi providera, ať ti to nastaví.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

Chce za to 200,- Kč a nemám k tomu moc důvěru. Technik trval na nastavení DNS 8.8.8.8 a 1.1.1.1 i když mi nejely některé weby. Dlouze jsem jej přesvědčoval, aby mi nastavil 1.1.1.1 a 1.0.0.1. A domovská firma je 120 km.
Moc se mu do toho nechtělo. Nakonec povolil a všechno nyní jede v pohodě. A VOIP nenastavují, prý to ve firmě nikdo nezná.
Asi mají nějakou šablonu na firmou dodávaný router.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#11 Příspěvek od piCZus »

S těma DNSkama budeš bojovat donekonečna, není nad to mít ještě něco chytřejšího a na tom vlastní rekurzivní-kešující DNS server, který dál přistupuje k nadřazeným DNS serverům přes DoT (DNS-over-TLS). To mi je potom celý ISP u prdele. Ode mě vidí pouze IP adresy, o jiném provozu nemá ani tuchu.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jjilek »

Já s DNS neměl problém. Přišel jsem na to náhodou. Při Covidu poskytuje Metropolitní Opera v New Yorku zdarma přenosy. A ty mi na chalupě nešly, tak jsem začal pátrat po příčině.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#13 Příspěvek od piCZus »


Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jjilek »

Tady je pokračování poté co se zjistila příčina. Po novém nastavení DNS od providera je třeba nově nastavit také router, což se nedaří.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“