hlídač maximálního DC proudu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

hlídač maximálního DC proudu

#1 Příspěvek od jarmilerik »

Dobrý den,
potřebuji vyrobit, případně koupit udělátko, které bude hlídat nastavený maximální stejnosměrný proud. Vyrobil jsem si lineární motor, kterým ovládám ventilační klapku. Ovládám ho pomocí signálů PLC a relé. Koncové polohy (horní, dolní) jsou snímány indukčními senzory. Potřebuji doplnit zařízení o obvod, který v okamžiku překročení max. proudu sepne výstup (předá informaci PLC) a ten motor vypne. Je to kvůli mechanickému poškození. Tedy pokud motor musí překonat větší odpor, anebo pokud by došlo k poškození snímače a motor zajel na mechanické dorazy, tak aby se nespálil. PLC je 24V, ale moto "běží" na 5V. Odběr motoru je cca 1-2A. Takže možnost nastavit si tu mez v tomto rozsahu. Předem díky za rady.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Tadyje jen pro větší rozsah. Možná se dá najít pro té použití nebo protáhnout víc závitů....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#3 Příspěvek od jarmilerik »

Díky za inspiraci. Našel jsem tenhle modul odkaz zde
Nemá to sice digitální výstup, ale proudově by to mohlo sedět. Obsahuje to obvod MAX471. Jestli jsem to dobře pochopil, tak to dává analogový výstup v nějakém rozsahu - zatím nevím v jakém, dle procházejícího proudu zátěží. PLC mohu jedním analogovým vstupem 0-10V vyhodnocovat údaje z toho modulu. Mez aktivace bych si tedy mohl nastavit v PLC. Myslíte, že by to mohlo fungovat?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

mělo by to jet do 3 A
vše máš dobře popsáno v datasheetu
jede to na napájení motoru od 3 do 36 V
je to součástka, kde se plánuje ukončení výroby - druhý kus možná už nekoupíš...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#5 Příspěvek od barnodaj »

Obvod s izolovaným vstupem analogový, pro měření proudu:
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 05B-T.html

V česku prodává hotový modul s obvodem např.: Laskarduino, Hadex, za cca 50 Kč

V řadě jsou obvody i pro větší proudy 20A a více
Přílohy
acs.png

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi jsem potřeboval něco podobného. Tak jsem vzal jazýčkový kontakt a omotal ho několika závity drátu, počet závitů jsem určil zkusmo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

S tím ACS u měření DC je to docela zážitek. Kromě všemožných offsetů závislých na napájecím napětí jsem se dobral stavu, že aby to vzalo 100mA, tak to vyhodnocení muselo být tak citlivý, že jsem to na 5cm spolehlivě sepnul neodymem.

U AC tohle všechno odpadá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od bum »

Taky mám stejné zážitky při měření proudu DC do těch zhruba 0.5A u měření nad 1A DC už to celkem šlo, s přesností taky nic moc, za ty peníze co uvedený převodník ACS stojí to na hrubé měření stačí.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#9 Příspěvek od barnodaj »

Tak v práci požíváme třeba tyhle převodníky, ale cena by asi přesáhla násobně zbytek zařízení.... :lol:
A pro většinu zdejších čínomilců by asi byla málo přijatelná...
Přílohy
lem.png

Uživatelský avatar
jarmilerik
Příspěvky: 163
Registrován: 08 zář 2009, 02:00

#10 Příspěvek od jarmilerik »

No je problém, že dle datasheetu to má 185mV/1A (v 5A verzi) a já mám rozsah analogového vstupu 0-10V (EASY 412-DC-R) v 10 bitovém převodníku. Což je 100mV/číslo. Tudíž jsem schopen "rozpoznat" cca skoky po 0,5A. Takže abych proud skutečně měřil (alespoň po 0,1A) tak bych potřeboval signál z převodníku zesílit 10 krát. Šlo by to jednoduše třeba pomocí neinvertujícího zesilovače se zesílením 10 a pak byl krok 100mV na 0,1A? Popřípadě jiné zesílení?

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#11 Příspěvek od barnodaj »

Ano, v katalogovém listu je nápověda, použít půjde i u nás běžnější LM358 (půlka)
Přílohy
op.png

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#12 Příspěvek od mluno »

Když jsme u těch LEMů, také je používáme. LV25-P pro napětí a LA25-NP pro proud. Rozsah proudu 25 A pokud je všech 5 paralelně, 5 A pro všechny sériově a řada dalších kombinací mezi tím (efektivní hodnota, 30 A amplitudy je ještě v pohodě). Vloni jsem je zrovna kupoval, proudové kus za tisícovku (napěťové za dvě). Nechtěl bych to platit ze svého. Pro daný účel je to kanón na vrabce a bohatě postačí ten čínský modul za 150 korun (cena za jakou jsem to někdy kupoval v géemku, aukro bude určitě levnější).

Osobně mi akorát vadí offset, který časem driftuje (musím ho pravidelně dorovnávat, poslední roky si to už dělá program sám), ale je dost možné, že za to nemůže ten LEM, ale jeho napájení - výstupní napětí je vztažené k jeho středu, ovšem LEM o středu napětí zdroje nic neví. Zatím je to hypotéza, kterou jsem neověřil.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#13 Příspěvek od barnodaj »

Převodník LEM můžeš použít i s jedním napájecím napětím, potom bude mít výstupní svorka "M" v klidu (bez vstupního napětí nebo proudu do převodníku) polovinu napájecího napětí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

@jarmilerik: Oni tam soudruzi u toho zapojení s OZ jaksi jen velmi opatrně naznačují, že u ACS s napájením lítá i DC offset na výstupu. Takže pokud to zkalibruješ pro zdroj 5.0V a on pak pod zátěží ujede na 4.9V, nebudeš se stačit u 100mA DC divit, co to provede.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#15 Příspěvek od barnodaj »

Tak 100mA jsou 2% z měřícího rozsahu 5A, obvod má uváděnou chybu 1% ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“