Jaký generátor signálu + NF milivoltmetr v audiotechnice?

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
homles
Příspěvky: 18
Registrován: 07 říj 2012, 02:00

Jaký generátor signálu + NF milivoltmetr v audiotechnice?

#1 Příspěvek od homles »

Dobrý den. Jsem začátečník - samouk a potřeboval bych poradit s vhodným generátorem signálu pro seřizování magnetofonů. Jaký typ je vhodnější?
https://www.tme.eu/html/EN/audio-genera ... pelny.html

https://www.tipa.eu/cz/generator-uni-t- ... /d-203327/
Dále bych se chtěl zeptat na vhodný NF milivoltmetr - nic drahého. Předem děkuji za pomoc.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Místo funkčního generátoru ti stačí CD s příslušnýma tónama a průběhama, dá se to "napálit" i na mp3, ale tam už to může mít zhoršený zkreslení tvaru, takže do přehrávače radši nějakej bezeztrátovej formát - FLAC, AAC a podobně, NF-mVmetr je lepší si v rámci učení se nf techniky postavit - aspoň pro začátek.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Ten první generátor má v popisu, že je obdélníkový signál na výstupu.
To je na audio celkem na houby až na nějaké speciální výzkumy. Potřebuješ sinusovku.

Uživatelský avatar
homles
Příspěvky: 18
Registrován: 07 říj 2012, 02:00

#4 Příspěvek od homles »

Na tom prvním generátoru jde přepnout i sinusovka. Zajímá mě ta výstupní impedance 600 ohmů. U toho druhého a jemu podobných je impedance 50 ohmů. Signál z CD jsem také zvažoval ale podle servisních manualů je potřeba regulovat i amplitudu. V tom by byl pro mne jednoduší generátor i s touto možností. Děkuji

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Napis hlanne, kolik mas na jednotlive veci penez.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

No a co to je regulace amplitudy?
To je prosím snižování napětí.
Správně. A čím se tak asi nejjednodušejc provede snížení napětí, žáku Fíku?
Sím, odporem!
Houbeles, žáku Fíku, máš to za pět! Žák Myšička, jak toje s tím snižováním?
Sím, odporovým děličem ...
Správně - a jak takový dělič realizujeme, Myšička?
Sím, zapojíme tam potenciometr, pane učiteli ...

A ty si myslíš, že ten gener s proměnnou amplitudou má na výstupu něco jinýho, než potenciometr, nebo že tu amplitudu reguluje ještě nějak jinak?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ako generator sa da pouzit SW v PC. Alebo aj v mobile.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

No s tím generátorem z PC mám nemilé zkušenosti v podobě brumu /rušení a zemních smyček, pokud půjde o vstup audio třeba mV
( magnetodyn.přenoska apod.). Dost jsem se s tím naotravoval a nakonec si ten nf generátor raději zbastlil , pokud nepotřebuji zkreslení desetiny procenta , není to nic složitého .
Místo toho mV metru bych ti doporučil osciloskop, i třeba starší , ale slušná značka ,nepamatuji se, že bych někdy ten mV metr potřeboval - stejně bych se raději podíval okem, co do toho opravdu pouštím a co z toho lze. Tedy pokud není cílem základní výzkum v oblasti audiotechniky :) .

Uživatelský avatar
homles
Příspěvky: 18
Registrován: 07 říj 2012, 02:00

#9 Příspěvek od homles »

S tím poťákem jsi mě dostal, dík. Tím je generátor zřejmě vyřešen. A teď otázka čím to měřit? Nějaký jednoduchý a hlavně odzkoušený adaptér pro měření běžným multimetrem? Je vhodné to měřit nějakým levným digitálním osciloskopem do 8000kč, případně ty kapesní hračky z aliexpressu?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#11 Příspěvek od Milan »

Věc by určitě zjednodušilo a asi zlevnilo , kdybys napsal, co a za účelem jakých použití výsledků měření vlastně chceš měřit . Něco jiného bude asi potřeba pro nějakou certifikaci hifi zařízení a něco jiného na opravu běžného
nf zesilovače - ten rozdíl v ceně bude tak asi ve stovkách tisíc Kč :) .

Uživatelský avatar
homles
Příspěvky: 18
Registrován: 07 říj 2012, 02:00

#12 Příspěvek od homles »

Mám docela dost starých magnetofonů, zesilovačů atd...a některé z nich bych chtěl zprovoznit a udělat si takovou retro-pohodu. Prostě jen tak pro ucho a to ještě hluché :lol: Mám to jako hobby pro dlouhé zimní večery.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#13 Příspěvek od jirka5 »

Ze své zkušenosti bych ti doporučoval vybavit se staršími měřicími přístroji Tesla. Z nf generátorů to můžou být typy BK124, BM344, BM365, BM534 nebo z NDR Präcitronic GF21, GF22. Je možno objednat si i čínskou "hračku" FG-100 DDS Function Generator. Umí to i sinus, ale netuším, jestli ta sinusovka není nějak zmršená. Pokud budeš chtít použít počítač (osobně nedoporučuji, viz Milan), tak nemusíš nic shánět, protože na této adrese máš k dispozici virtuální nf generátor:
https://www.wavtones.com/functiongenerator.php

Pokud budeš chtít magnetofony opravdu profesionálně seřizovat, pak je i ten nf milivoltmetr nutný. Opět se můžeš poohlédnout za staršími přístroji Tesla, např. BM289, BM310, BM384, BM388, BM494, BM512, BM518, BM579. Všechny uvedené přístroje se dosti hojně vyskytují na burzách, pokud se ovšem nějaké pořádají. Jinak inzerce na netu. Celkem dobře vyhlížející milivoltmetr má i Číňan, jenomže tak velká věc by určitě neušla pozornosti celníků a zaplatil bys clo + DPH.

Určitě budeš potřebovat i ten osciloskop, stačí nějaký jednoduchý, třeba ruský S1-94 nebo německý demokratický RFT EO211.

Bez čeho se ovšem neobejdeš, je měřicí pásek s kmitočty a úrovněmi. Bez toho nenastavíš hlavu ani snímací korekce, ani nezkontroluješ snímací charakteristiku magnetofonu. Tuto pomůcku kdysi dodávaly přímo firmy, které vyráběly magnetofonové pásky. Dnes je ovšem každá rada drahá, snad požádat o zkopírování nějakého zvukaře zabývajícího se historickou technikou.

Ještě jsem našel tento inzerát, třeba ti přijde vhod:
http://www.inzerce-cz.cz/stroje-pristro ... 35969.html

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Začátečník samouk, pokud kladeš důraz na význam "sám se učit", se nejvíc naučí při opravách těchto analogových veteránů, pokud si vlastnoručně zbastlí i měřicí základy. Pokud je to retro pro dlouhé večery a staré ucho, nepotřebuješ žádné spešl měřicí a justovací pásky a generátory a měřáky. Zbastlením RC generátoru s pěti tranzistory a podobně nf milivoltmetru se naučíš stonásobně pevněji a víc než tlacháním o vlastnostech toho nebo toho čínského krámu na bastlírně. Takže hurá do literatury, optimálně z podobné doby jako ty zamýšlené retro stroje. Pro začátek hledej ve starých AR od autora J. Hyana.
Jinak souhlas s Jirka5.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

Konstukční Elektronika A Radio, Ročník I/1996, číslo 3, ZAPOJENÍ S OPERAČNÍMI ZESILOVAČI
https://archive.org/details/amaterske_radio_1996/B396
Na strane 97 je Nízkofrekvenční generátor RC
Praktické zapojení nízkofrekvenčního generátoru RC je na obr. 88. Zapojení je převzato z [20]. Tento generátor jsem zvolil proto, že jej lze sestavit ze snadno dostupných a levných součástek. Generátor lze přeladit od 20 Hz do 20 kHz ve třech rozsazích (20 až 200 Hz, 200 Hz až 2 kHz a 2 až 20 kHz). Jak uvádí autor, zkreslení výstupního signálu je velmi malé - 0,01 % při kmitočtu 1 kHz a 0,03 % při kmitočtu 20 kHz. Zapojení má i výbornou stabilitu amplitudy výstupního signálu - v celém rozsahu přeladění se amplituda mění o méně než 0,1 dB.
*[20]Mieslinger, W.: Sinusgenerator mit niedrigem Klirrfaktor. Elektor Juli/ August 1983, s. 8-08.

Takto som ho poskladal ja, keď sa mi ešte chcelo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=88475

V tom istom Amatérskom Rádiu je na strane 103
Stejnosměrný a střídavý milivoltmetr s přepínačem rozsahů a indikací polarity vstupního napětí

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“