P87C51FB-C4

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

P87C51FB-C4

#1 Příspěvek od Dremarcus »

Zdar, vytáhl jsem IO P87C51FB-C4 z UPS. Otázka: dá se to naprogramovat pro můj účel? Buď v C jazyku nebo je to na vyšší level? Datasheet: https://digchips.com/datasheets/parts/d ... 51FA-A.php
Dremarcus

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od taz »

Klidně zahoď , neobsahuje flash, je to OTP /rom na jedno naprogrramování

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Zahazovat netřeba, je to normální osmibit řady 8051, i přes to, že má v sobě OTP rom, dá se k němu připojit externí paralení EPROM nebo FLASH , přizemněním vývodu EA pak běží program z ní. Kódit můžeš v ASM nebo C dle libosti. Je to ale spíš na hraní, na pohodlnou práci jsou dnes k dispozici modernější procesory. Hlavně kvůli debuggování přímo v systému, to s tímhle nejde.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše: Hlavně kvůli debuggování přímo v systému, to s tímhle nejde.
Ale jde, možná líp než všechny ty Hadurína, akorát musíš po dobu ladění strčit do patice debuggovanýho desky 85C154 Piggy Back. :wink:
S tou věcičkou na fotce ladím z řady 51 téměř vše, na co si vzpomenu. Tohle je s redukcí na 89C4051.
Přílohy
85C154.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Tak já vím, že to s adekvátním kombajnem jde, ale kolik lidí ten kombajn má... Prostě máme rok 2021 a bastlit k jednapadesátce z UPS externí flash a adress latch je poněkud předpotopní. Jak jsem psal, na hraní dobré, protože se na tom lze naučit spoustu toho, co je v moderním jednočipu vyřešené a nepřístupné. Taky jsem si takhle zabastlil, s jednapadesátkou, se Z80, s obskurním NEC D7811HG... Ale dle mého názoru není dnes dobré takto začínat, s moderním MCU je to mnohem snazší a teprve pak je možné si hrát s tímto pro prohloubení znalostí, co se vlastně děje uvnitř HW.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Ty znáš D7811? Jak je to s prvními 4 kB, dají se nahradit vnější pamětí?
Výše ano, ale ty první 4 kB mi z DS nejsou jasné.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Neznám:-) Vytáhl jsem ho z nějaké desky, stáhnul datasheet a překladač z ASM, nastudoval problematiku, přirouboval address latch, externí eprom a ledky na porty a jal se si hrát. Předpokládám, že program běží z externí paměti od začátku, ale vlastně to jistě nevím, protože jestli běží nejdřív uvnitř a až následně z mé paměti, nemusím to vůbec poznat. Ono i napsat program na jednoduché blikání byla velká legrace, protože ASM instrukce jsou pojmenované docela jinak, než u jiných procesorů a ten datasheet, co jsem stáhnul obsahuje jen oskenovaný papír, nejde v tom vyhledávat a je tam jen seznam instrukcí a čísla stránek s detailním popisem, tak jsem musel prostě hledat a odhadovat, co asi tak za instrukce budu potřebovat a pak studovat a studovat. No nakonec to bliká :-)
Vysvětlení volby paměti zde: http://www.cpcwiki.eu/index.php/UPD7810/uPD7811
Přílohy
7811.jpg
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

Jo, v tom odkazu to vypada dobře, ovšem v DS D7811G je to trochu jinak...
Právě se obávám, že z dobře napsaného programu by to vyběhnout nemělo.
Asi si budu muset někdy pohrát.
S anglictinou pořád zápasím.
Ale co jsem kdysi skoušel instrukci NOP, tak to čitalo dobře.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

No na blikání ledkou Ti stačí 4kB NOP a na konci CPL pin. Na začátek to už skočí samo, protože to přeteče, pokud to má 4kB. :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Tak já tam zase úplně neblikám jednou ledkou, ono to není z té fotky vidět. Mě šlo o to si s tím trochu pohrát, to znamená napsat něco úplně jednoduchého, co běží korektně jako program, tzn. aby to bylo jako jakýsi "hello world" , ne to zmastit za každou cenu. Každopádně to bylo z kategorie hraní pro radost, nic víc a nic míň.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Pokud má někdo zájem, přikládám pro ten MCU ASM překladač a ty dva moje blikací pokusy. aswz01.zip si přejmenujte na asw.z01 a pak to vše přijde rozbalit do jednoho adresáře.
Přílohy
aswz01.zip
(290 KiB) Staženo 48 x
asw.zip
(266.53 KiB) Staženo 40 x
uPD7811.zip
(190.73 KiB) Staženo 42 x
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Zaky píše:Tak já vím, že to s adekvátním kombajnem jde, ale kolik lidí ten kombajn má... Prostě máme rok 2021 a bastlit k jednapadesátce z UPS externí flash a adress latch je poněkud předpotopní.
Tvrdit, že řada 51 je dnes out bych si nedovolil. Podívej se, co všechno dělá Silicon Labs na 8 bit jádru 51. Na hromady věcí to stále stačí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

TVL, Silabs dělá i další dělají a já to vůbec nezatracuji, protože 8051 lidi umí, je to dost povedený procesor, v podstatě je to stále "industrial standard" V tom pouzdru je úplně předělané, ale kompatibilní 8051 jádro, flash a další periferie, o kterých se tenkrát ani nesnilo. Včetně podpory debugu a všeho, co je dnes běžné. Tazatel se ptal na čistokrevnou OTP jednapadesátku, ke které by musel použít aspoň dva další IO, aby to vůbec mohlo něco začít dělat.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Dremarcus »

Jak to tu tak čtu, vidím to na vyhoz. Pokud to někdo nechce tak to poletí. Budu mít 2 kusy. I s IO okolo co k tomu asi patří.
Dremarcus

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Najvacsiu hodnotu to ma v tej UPS, ked to cele funguje.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“