Tavba mědi

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

Tavba mědi

#1 Příspěvek od Radimosso »

Zdar všem,
zatím jsem to nezkoumal, ale zajímalo by mě, jestli to někdo z Vás už nezkoušel.

Dalo by se z mědi z kabelů , přetavit a odlít požadované tvary .... tyče, plocháče apod.. v domácích dílenských podmínkách , bez autogenu , třeba na uhlí.... možná propan nebo elektroohřev ? jaká nádoba a z čeho by musela být a forma ze sádry ? děkuji za eventuelní praktické rady ...

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

Radimosso píše:Zdar všem,
zatím jsem to nezkoumal, ale zajímalo by mě, jestli to někdo z Vás už nezkoušel.
Možná bys mohl hledat ty, co to zkoušeli aktivněji...
Třeba ti poradí...

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Samotná měď je na odlévání nevhodná protože blbě zatéká. Vyrob si nejdřív slitinu měďi z hliníkem nebo s cínem. Odlévá se do bentonitových forem nebo klasicky do písku s pojivy. Pro začátek můžeš zkusit směs písku jílu a vody, nebo pak můžeš zkusit přidávat vodní sklo a vytvrzovat oxidem uhličitým, a to buď přirozeně na vzduchu(trvá to dlouho), nebo tam můžeš prát CO2 z lahve.
Na tavení si kup patřičně velký grafitový tyglík a vyrob si k němu bezpečný držák, ze kterého budeš odlévat.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#4 Příspěvek od Radimosso »

mám možnost mít ty formy z nerezi.... do toho by to šlo? bod tání to má o dost výše, ale aby to šlo třeba vyklopit...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Na Youtube máš stovky příkladů, jak na to. Většinou odlévají do pískové formy. Jak už tak slévači dělávají. Oni písek používají především kvůli složitým tvarům. Ale je tam i video, jak si pán úspěšně vyrobil hliníkovou čtyřhranou tyč nalitím do ocelového jeklu a následným vytlučením ven.
https://www.youtube.com/results?search_ ... metals+diy

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Radimosso píše:mám možnost mít ty formy z nerezi.... do toho by to šlo? bod tání to má o dost výše, ale aby to šlo třeba vyklopit...
No nevím, nerez jde pájet mosazí. Hůř než stříbrem, ale jde to docela dobře. A stačí na to v pohodě jen kyslíkopropan.
Mosaz má 2/3 mědi. Takže bych nejdřív zkusil kus nerezu ohřát autogenem a šmidlat po něm měděným drátem, co to udělá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Sandal píše:Na tavení si kup patřičně velký grafitový tyglík
Bacha, grafiťák Ti na přímým ohni, tady na uhlí, koksu a propan-butanu shoří.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#8 Příspěvek od microlan »

Odlévat měď doma je nereálné. Ona je totiž potvora, natahá do sebe vzduch. Chtělo by to vakuové lití.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Celeron píše:
Sandal píše:Na tavení si kup patřičně velký grafitový tyglík
Bacha, grafiťák Ti na přímým ohni, tady na uhlí, koksu a propan-butanu shoří.
To jo, no, to je pravda, že toho moc nevydrží. Vyrábí se na ně ale keramický futrál, který toto eleiminuje.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#10 Příspěvek od vicious »

Na youtube je kanál "Теория Большого Разбора", okrem iného je tam plno videí z tavby medi v domácich podmienkach. Taví to v grafitovom kelímku (vydrží niekoľko tavieb), odlieva do grafitových foriem, samotný ohrev prebieha propánom v ručne vyrábanej peci. V niektorých videách je ukázaný priebeh tvorby a prehľad náčinia používaného pri tavbe. Dajú sa tam zapnúť aj titulky s prekladom.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#11 Příspěvek od Rellik »

Měď se dá celkem dobře odlévat... S příměsí cínu, je z ní bronz... Před pár lety jsme tak s kamarády odlévali repliku bronzového nože... https://youtu.be/mQFE7kTrI0E Stačí na to i propanbutan, ale to pomalejší... Tohle bylo na kovářské výhni. A i tak to trvalo celkem dlouho...

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#12 Příspěvek od Radimosso »

Takže šance , že budu mít nějakou třeba litinovou pánvičku a velký hořák na PB pod ní a budu chtít roztavit měděné dráty a nalít do litinové misky.... nehrozí ?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od workhard »

Teplota tání mědi je 1084,62°C, což vidím tak na el. pícku, na pánvičku s hořákem určitě ne.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#14 Příspěvek od Radimosso »

Ani na koksu ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Na koksu s fukarem i železo. Ale musíš mít šamotovej tyglík, grafit propálíš.
Možná že by stačilo i dřevěný uhlí do grilu s fukarem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“