Zákon Newtona a Ohma vyřazen z učiva ZŠ

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

Zákon Newtona a Ohma vyřazen z učiva ZŠ

#1 Příspěvek od Ruprecht »

Ve vzdělávacím oboru Fyzika (základní školy) došlo k vyřazení obsahu považovaného za příliš obtížný:
- vyřazena aplikace Ohmova zákona
- vyřazeno odlišení hvězd od planet
- vyřazeno využívání Newtonových zákonů
a i mnoho dalšího, viz
https://www.rizeniskoly.cz/cz/aktuality ... -7428.html
Nadále již budou nepovinné
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Správný postup, operátoři výroby takové věci znát nepotřebují.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#3 Příspěvek od Hydrawerk »

Pchech, stejně každej učitel učí, jak se mu zachce. Možná je to tak i dobře.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Hm, základky se opravdu blíží tomu co mají v názvu. Podávat informace základní...
Matematika 1. třídy, čtení, psaní, mluvnice. To je základ. Vše ostatní je navíc :D

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Na to je potřeba mít kýbl při ruce.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hubert_79 »

Vy v tom ale nevidíte jeden z pěkných přínosů! Staré učebnice pro ZŠ se použijí na středních a vysokých školách. Takže se co? Ušetří pár smrků a minimalizuje se uhlíková stopa.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#8 Příspěvek od JiriTom »

Ruprecht píše:Ve vzdělávacím oboru Fyzika (základní školy) došlo k vyřazení obsahu považovaného za příliš obtížný:
- vyřazena aplikace Ohmova zákona
- vyřazeno odlišení hvězd od planet
- vyřazeno využívání Newtonových zákonů
a i mnoho dalšího, viz
https://www.rizeniskoly.cz/cz/aktuality ... -7428.html
Nadále již budou nepovinné
Díky závěru článku jsem obohacen o jedno hezké české slovo :roll: :
Shrnutí
3. 2. 2021 Zpracoval odbor kurikula všeobecného vzdělávání Národního pedagogického institutu České republiky

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#9 Příspěvek od milosak »

Ohmuv zákon je tuším látka 9.třídy ??

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Vyřazení diody :
"Polovodičová dioda již není z hlediska běžného uživatele elektroniky tak dominatní součástkou jako před 60 lety...... 8O

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

je ovšem otázka, kolik procent lidí opravdu potřebuje znát podobné zákony. Sociální inženýři, genderoví influenceři ? Můj syn a snacha učí v jedné z nejprestižnějších elektro škol u nás. A říkají. že je část žáků, které ten obor baví a samostudují a škola jim dává maximální prostor a pak jsou další kteří se jen vezou "naučit na písemku a zapomenout" a třetí kteří na to kašlou úplně. Pamatuji na své mládí v dobách když jsem se ve škole učil ohmův zákon, tak jsem ho dávno uměl to i kirhoffovy protože jsem je potřeboval k bastlení, ale Newtonúv jsem neznal vím že existuje, ale nedal bych ho dohromady. A pravděpodobně bych nedal ani některé poučky z českého jazyka.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

ono je to těžké . . .
kolik % lidí si dokáže spočítat obvod a obsah kruhu ?
. . . to jsou taky základní věci.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

A mají pravdu. Po vzoru Ameriky bude základka jen se základním učivem. Potom bude ta střední škola (od které třídy? ), kde se naučí to, co se učilo už na základce a potom bude ta vysoká jako v Americe, kde se naučí to, co bylo doteď na střední škole. No a ti vysokoškoláci, co na to budou mít, tak si udělají ještě specializaci na té doteď VŠ, ale nevím jak se to bude jmenovat, protože odtama půjdou rovnou už na poslance či prezidenta. :lol:
A budeme mít celý národ stejně chytrý jako v Americe.

Pozn.: A co bysme mohli čekat od učitelů, dodělaných za koronavirové krize, aby zvládli učit na základce?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

A to si pamatuji že jsme ve 3. třídě v prvouce brali základní elektrický obvod se žárovkou, magnetismus, sluneční soustavu i zmínku o gravitaci. Dnes to vyučuje s nadsázkou prof. Kulhánek na VŠ :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

bu2520 píše:je ovšem otázka, kolik procent lidí opravdu potřebuje znát podobné zákony.
...
Pamatuji na své mládí v dobách když jsem se ve škole učil ohmův zákon, tak jsem ho dávno uměl to i kirhoffovy protože jsem je potřeboval k bastlení, ale Newtonúv jsem neznal vím že existuje, ale nedal bych ho dohromady. ...
Až teda na to, že ty Newtonovy (pohybový) zákony jsou celkem 3 - Zákon setrvačnosti, Zákon síly a Zákon akce a reakce ... https://cs.wikipedia.org/wiki/Newtonovy_pohybové_zákony
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“