Hledám info o anténách EH a Isotron

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

Hledám info o anténách EH a Isotron

#1 Příspěvek od jade »

Zdravím,
marně hledám podrobnější informace o kapacitních anténách typu EH a Isotron na KV (40 a 80m), je s podivem, že o těchto anténách je tak málo podrobnějších informací, o stavebním návodu ani nemluvě. O EH jsem našel alespoň jakousi diplomku a nějaké dohady o účinnosti, ale o Isotronu není, kromě obrázků, nikde nic užitečného...
Prosím tímto o odkaz na podrobnější informace, stavební návody, odkazy...

Nejsem ještě rozhodnut, kterou z nich postavit, isotron mi přijde jednodušší na naladění, konečné rozhodnutí padne až po prostudování potřebné teorie.
Děkuji předem za pomoc!

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Zkus se pohrabat v archivu na cq.sk. Před pár léty to tam bylo probíráno z různých pohledů.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od jade »

Našel jsem článek zabývající se vlastnostmi Izotronu tady: https://studyres.com/doc/7899181/the-is ... e-cuthbert, pokud by to někoho zajímalo...

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od jade »

Ať dělám co dělám, můj hóódně zkrácený dipól má na 80m mnohem kvalitnější příjem než izotron :( .
Zkoušel jsem variantu s vyzařováním do napáječe, potom s proudovým balunem na napaječi a umělou zemí (plech 1x1m), pak ještě variantu se zářičem "ramenem", což je drát, (cca 10m), připojený ke spodnímu plechu izotronu.
Impedance v rezonanci je cca 60Ω, anténa je na půdě.
Zkusím ještě pořešit zemnění, v tom může být problém.
TRX je uzemněný na ústřední topení.
Pak snad ještě vyzkoušet stožár...

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“