Proud hrotem trafopajky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Proud hrotem trafopajky

#1 Příspěvek od kulikus »

Jaký maximální proud lze odvést v místě hrotu trafopájky 75W?

Zkusil jsem jednoduché měření. Hrot jsem nahradil elektroinstalačním Cu drátem průměru 1,7 mm a elektrické délce (šroubek-šroubek) 71 mm což by mělo činit 556 uOhmu.
Krátké měření na něm ukázalo 0,176 Vef. Sekundár na prázdno asi 0,36 Vef.

0,176V*316 A = 55W.

Navlečený proudový transformátor (1:1000 do 200 Ohm, Rcu_sek = 25 Ohm) snímal 48V sekundar což bude 240A (?)

Z poměru napětí naprázdno a s drátem je vidět, že vnitřní odpor trafa je srovnatelný a lze odpor zátěže zmenšovat.

Pokud dále zmenším odpor zátěže, proud stoupne.
Kam až můžu zajít a co se pak stane? Trafo má jmenovitý výkon/příkon 75W (VA?).
Dojde k přesycení jádra a vyhodí to jistič? Nebo začne více hřát a roztečou se plastové díly?

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, roztečou se plastové díly, už se mi to stalo.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Pak si koupíš 175VA nebo 200VA pistolku třeba v HADEXU , ta tvoje postupně odhoří , vinutí, svorky, vypínač, plasty........ :) .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

kulikus píše:...Kam až můžu zajít a co se pak stane? ...
Stane se to, co každému trafu při dlouhodobém přetížení. Nakonec by se spálilo. Něco by nevydrželo nadměrnou teplotu. Trafopájka není navržená na trvalý provoz! Ve starém návodu bakelitové oblé pájky bylo uvedeno, že 15vteřin může pájet a 45vteřin musí odpočívat. Což nikdo nedodržovala ona to vydržela. Ale trvalý provoz by ji zaručeně zničil.

kulikus píše:....Dojde k přesycení jádra ...?
Při zkratu je jádro naopak nedosyceno. Je to naopak než si většina lidí myslí.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#5 Příspěvek od microlan »

Dojde k přesycení jádra
Při větší zátěži dojde ke zmenšení sycení jádra. Jinak je to trafo s větším rozptylem, takže při větším zatížení se projeví menší vazba mezi vinutími a snížení napětí na smyčce. Toliko k teorii, roztavené plasty na trafopájce jsem nikdy neviděl.

//Zase 2. :D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

kulikus píše:Jaký maximální proud lze odvést v místě hrotu trafopájky 75W?
Predsa maximálny Imax=U₀/R
kulikus píše:Hrot jsem nahradil elektroinstalačním Cu drátem průměru 1,7 mm a elektrické délce (šroubek-šroubek) 71 mm což by mělo činit 556 uOhmu.
by mělo... s akou presnosťou? pri akej teplote?
kulikus píše:Navlečený proudový transformátor (1:1000 do 200 Ohm, Rcu_sek = 25 Ohm) snímal 48V což bude 240A (?)
P=U²/R=48²/200=11,52W transformoval ten merací transformatorček?
Vstupná impedancia R1=R2/N=200/(1:1000)=0,2Ω zapojená v sérii s odporom "hrotu" R=0,2Ω+0,000556Ω=... Akým odporom teda bola zaťažená trafopájka? Ako mohlo cez taký odpor tiecť 240A pri napätí naprázdno 0,36V???
Nuž, nevychádza to. Merací transformátor bol presýtený, magnetický tok rozptýleý a mercí pomer v ...
kulikus píše:Z poměru napětí naprázdno a s drátem je vidět, že vnitřní odpor trafa je srovnatelný a lze odpor zátěže zmenšovat.

Pokud dále zmenším odpor zátěže, proud stoupne.
Kam až můžu zajít a co se pak stane? Trafo má jmenovitý výkon/příkon 75W (VA?).
Predsa ak je vnútorný odpor rovnaký ako odpor záťaže, tak znížením odporu záťaže na nulu klesne celkový odpor na polovicu a prúd stúpne na dvojnásobok, čo je zároveň Imax. Viac z toho nedostaneš. Ak platia vyššie uvedené predpoklady, tak výkon stúpne 4x, to je na 300W.
kulikus píše:Dojde k přesycení jádra a vyhodí to jistič? Nebo začne více hřát a roztečou se plastové díly?
Skús, uvidíš. :)

Ešte si nezarátal prechodový odpor skrutiek. Myslím, že väčšina vnútorného odporu bude práve tam. Ale aj keby si tú medenú "koľajnicu" na sekundári vyskratoval nejko úplne na nulu, tak odpor drôtu primárneho vinutia cca 50Ω bude málo na vyrazenie 16A ističa.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Plastove svorky, ktore drzia spolu vystupne "tycky" sa roztavia velmi rychlo.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Vzal jsem teď typ ETP II 100VA Mechanika Teplice a zkusil vyrobit zkrat sekundáru omotáním asi 10 závity Cu 2,5mm asi 3-4cm od konce. Ještě jsem sikovkami závity stisknul. Příkon byl, podle síly stisku a umístění závitů asi od 240W do 280W. Jak se vinutí ohřívá, příkon klesá.

Mám tu dva vraky, které někdo opravdu nešetřil a trafo se uvnitř volně bimbá. A kryt má tudíž výstupní otvor pro sekundár teplem zvětšený a rozblemcaný, protože se o něj horký sekundár opíral. Ale roztavený plast není nic mimořádného, když se roztaví i cín, kterými má někdo připájené lustrsvorky.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od kulikus »

Měření jsem prováděl krátce a při pokojové teplotě tj. asi 23 st.C.
samec píše: P=U²/R=48²/200=11,52W transformoval ten merací transformatorček?
Teď to vidím v technickém listu. Měřicí trafo má 125 Arms max.
Ale R1=R2/N²=200 Ω/(1e3)²=0,0002 Ω což je 36% odporu drátu R. Když je sečtu, vychází to lépe:
0,176V/(R+R1) = 232 A
To už je vyhovující shoda!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Och, s tým odporom som sa riadne sekol. Áno, správne má byť N².

Teplotu som myslel toho drôtu namiesto hrotu. Možno som starý, ale ja by som potreboval aspoň sekundu na odčítanie nameranej hodnoty a pri tých prúdoch už ten drôt úrčite nebude na izbovej teplote.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

Ale navedl jsi mne na řešení!

Zapnul jsem na multimetru zachycení maxima hodnoty, přiložil hroty a krátce cvaknul. Sekundu, dvě. Drát se ohřál možná na 60 st.C ale rozhodně ne nad 100 C.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“