ARS 820 a podobné - výhybka

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

ARS 820 a podobné - výhybka

#1 Příspěvek od jardafiala »

Zdravím, nejspíš to tu už bylo (i když jsem nenašel) tak jenom stručně - dostaly se mi do rukou 2 páry výše zmíněných repro. Měřil jsem součástky výhybek, jsou tam krabicové kondenzátory, ty jsou O.K. stejně jako cívky. Ve všech byl k jednomu (co je v sérii s výškáčem) z nich připojen "hovňák" s udávanou kapacitou 2mikro, naměřil jsem na nich od 7 do 16(!) mikro. Co to udělá s výhybkou .... Podle vzhledu a stavu byly repra někde doma, ne ve vlhku a zimě.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

jardafiala píše:byl k jednomu (co je v sérii s výškáčem) z nich připojen "hovňák" s udávanou kapacitou 2mikro, naměřil jsem na nich od 7 do 16(!) mikro. Co to udělá s výhybkou ....
ty "hovňáky" mají svod ! (kontroloval jsi je na svod ?)
vyměnit za jiný kondík 2uF.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Že mají svod o tom nemůžýe být pochyb, nechal jsem ze zvědavosti dva paralelně na měřáku (mám jenom univerzální měřák) a po cca 5 minutách se hodnota ustálila na 3MΩ. Hned po vyndání a měření mě napadlo, že by mohlo být zajímavé jak by vypadalo náhradní schema takové součástky, případně co by ukázalo měření na opravdovém měřiči impedancí. No k tomu nemám přístup tak si o tom můžu nechat zdát. Ten svod je horší když jsou použity v korekcích na NZC 431, 420 tam jejich svod způsobí i nefunkčnost celého kanálu protože posune pracovní bod tranzistoru tak, že se zavře.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

To je hezká ukázka, jak může určitá měřicí metoda totálně zkreslit výsledek.
Tvůj měřák asi využívá metodu nabíjení kondenzátoru konst. proudem a měří čas nabití. To funguje dobře, pokud je kondenzátor zhruba ideální. Jakmile má ale paralelní odpor (tj. svod), tak nabíjení trvá déle a přístroj ukáže kapacitu několikrát větší.
Mám taky takový měřič. Jsem s ním spokojen, ale je nutno si dávat pozor na takovéto špeky.

Jiné přístroje zase třeba prohánějí kondenzátorem sinusový signál a měří proud/napětí na bočníku. Těm by svod 3M zas tak moc nevadil a ukázaly by kapacitu skoro správně.

Můžeš si vzít dobrý kondenzátor a k němu paralelně připoj odpor několik M. Uvidíš, jestli se něco změní.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Pravda, nějak jsem o té měřicí metodě nepřemýšlel tak mi to nedošlo. Tvůj příspěvek vysvětluje tu několikanásobnou kapacitu, dík. Rozdíl 20% i 30% se dá vysvětlit tolerancí ve výrobě ale šestinásobek kapacity už těžko.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Těm kondenzátorům ale opravdu roste kapacita, i když asi ne tak moc, pozná se to na můstku. Hliníková vrstva asi oxiduje, mění se složení dielektrika a tím roste kapacita i ztráty.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

. . . ale u kondíků ve výhybce je problematické použití takových kondíků,
protože touto výše popisovanou vlastností "hoňáků" se snižuje jejich
odolnost vůči napěťovým špičkám v nf signálu a mohou se snáze prorazit.
Potom pak může dojít i ke zničení výškáče.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od jardafiala »

Hovňáky jsem samozřejmě vyměnil, dělám to i jinde preventivně. Ale v té souvislosti mě napadla jedna otázka - už se řešilo odvrtání vnitřku hovňáku a náhrada lepším kondíkem pro zachování vzhledu, to bych chápal. Ale někdo se tu zmiňoval, že totéž dělá s krabicovými kondenzátory, ty i po letech mají deklarovanou kapacitu a mrtvé jsem je nějak ještě neviděl. Je to jenom kvůli lepším vlastnostem upravených kondů nebo je to prevence proti uhynutí?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Ty krabicové jsou stejný shit jako hovňáky, pouze je to v plechu, obvykle hermetické a zalité Ceresinem. Degenerace papíru probíhá i tady, takže nejlépe vyhodit a dát něco lepšího.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“