Jak digitalizovat VTR na běžném domácím zařízení.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Jak digitalizovat VTR na běžném domácím zařízení.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Občas někomu z rodiny digitalizuji staré VHS kazety (většinou rodinné památky), aby šly přehrávat v PC apod.
Zatím to dělám tak, že "odstavený" videorekordér PHILIPS mám propojený přes SCART kabel na druhý "odstavený" HDD/DVD rekordér SONY RDR HXD870 (ten Sony nemá tuner DVB-T2).
Obsah kazety přes vstup L1 (vstup SCART) na HDD rekordéru je již v digitální podobě. Není problém tuto nahrávku přehrát kabelem HDMI na TV připojený k rekordéru SONY.
Problém nastává v tom, jak dostat nahrávku již v digitální podobě do PC.
Zatím to dělám tak, že obsah HDD vypálím na DVD, a pak již příslušné soubory mohu zpracovat do nějaké podoby v PC.
Chtěl jsem k tomu používat přepisovatelný DVD. Jenže "potvora" rekordér při formátování přepisovatelného DVD jej vždy "zničí" tak, že jej v šachtě PC nepřehraji, ani nevymažu. Zkrátka přepisovatelný kotouček DVD RW jde do koše.

Bez problémů to jde vypálit jen se zapisovatelným DVD. Po zkopírování v PC, je také tento DVD kotouček na vyhození.

Možná by šlo v TV zobrazovanou nahrávku z rekordéru zapsat jako PVR nahrávku na FLASH, pokud má TV funkci PVR. Můj TV doma to bohužel neumí. Na chatě mám novější TV Sony, která PVR umí, a běžně si na FLASH nahráváme filmy, které chceme sledovat později. Jenže filmy jsou nahrány kódovaně, a nelze je přehrát jinde než na stejné TV. Nezkoušel jsem udělat nahrávku ze signálu přiváděného do TV z externího zdroje (myslím ten můj rekordér SONY). Prostě ta TV Sony je na chatě a rekordér je doma. Obávám se, že by to ale také nešlo.

SATA HDD disk v SONY rekordéru jsem zatím nezkoušel vyndat a připojit do PC. Důvod je jednoduchý, rekordér je zabudován do nábytku a jeho vyndání pro demontáž HDD je komplikované. Také netuším, v jakém formátu je nahrávka na tom HDD nahrána. Tuto možnost mám ale stále v záloze jako jedno z řešení na vyzkoušení.

Napadlo mne ještě přepojit HDMI kabel z TV na výstupní konektor HDMI v Notebooku. To by ale muselo jít nějak přepnout výstup z grafické karty na HDMI jako vstupní konektor HDMI do Notebooku. Obávám se však, že tudy cesta také nevede.

Jak byste ten problém řešili vy? Možná, že mi zůstane jen prověřená možnost vypálení na DVD a přenos fyzicky do PC. Nebo zatím hypotetická možnost vyndat HDD z rekordéru a připojit na SATA kabel do PC (nebo přes převodník SATA - USB).

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

Řešení přes rekordér je asi nejlepší. TV ti nic na flashku nenahraje, nahrává jen při příjmu z digitálních zdrojů - zapisuje už komprimovaný stream.
TV má jen HDMI vstup, notebook zas jen HDMI výstup. A kdyby nedejbože měl vstup, ten datový tok bys jen tak nepobral - je to nekomprimovaný signál.
Disk z rekordéru běžně nenačteš, záznam bývá v jeho formátu, občas kódovaný.
Pokud bys chtěl nahrávat přímo do PC, potřebuješ grabber. Ať již v podobě karty nebo USB hračky.
Jediné, co je divné, je ten tvůj problém s RW. Rozhodně by ho rekordér neměl zničit, přemazat musí jít vždy. U rekordérů dost záleží na tom, zda používáš + nebo - RW média. Ale i kdyby ne a musíš použít DVD-R, tak jedno médium stojí ani ne 10Kč. To je pakatel. Balík 50 médií, který ti asi vydrží na věky, je levnější než ten grabber nízké kvality.
Naposledy upravil(a) xsc dne 19 bře 2021, 14:52, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Kamarád chtěl přetáhnout filmy ze staré VHS kamery. Řešili jsem jak a nakonec přinesl bEasyCap. Jednoduché, ve slušné kvalitě a ani to nestálo tak moc.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Páliš to na RW alebo RW?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

To 🤐 logo RW je aj na obycajnych DVD+R, zjavne to vymyslelo nejake hovado...

Uživatelský avatar
MiroH
Příspěvky: 54
Registrován: 28 led 2011, 01:00
Bydliště: Nitra

#6 Příspěvek od MiroH »

ja to nahrávam z videoprehrávača pomocou
https://www.alza.sk/manhattan-usb-audio ... 941424.htm
rovno do PC, je k tomu aj jednoduchá strižňa, takže to rovno upravím a potom DVD alebo PC HDD

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#7 Příspěvek od Brozicek »

samec píše:Páliš to na RW alebo RW?
Koupil jsem už dost dávno SAMSUNG DVD-RW. Normální RW, ne ten symbol "RW". Ty už jsou všechny v koši.
Nyní digitalizované nahrávky na HDD v SONY rekordéru vypaluji na SONY DVD-R / 4,7 GB (1x až 16x). S tím problém není, jen po vypálení a zkopírováni do PC jdou tyto DVD-RW také do koše.
Protože digitalizuji minimálně a jen pro blízkou rodinu, tak se to vyhazování DVD pořád vyplatí proti zakoupení graberu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

Tak to zkus s +RW. Ty jako přepisovatelné byly používanější.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“