Laborace s Vartama 12V/180Ah

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Laborace s Vartama 12V/180Ah

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš z jednoho dopravního podniku mi nabídl dvě Varty z bouranýho náklaďáku, kde se urvala bedna s baterka a letěla dopředu. Kabely nepovolily a na jedný je ulomenej + a na druhý - pól. Mají být prý z loňska nový. Napadlo mě jestli by nešlo ty krajový články vypustit, pokud už nejsou vyteklý a nabourat se v prostoru mrtvýho článku na propoj do zdravýho. 20V/200Ah by se už na vylepšení energetický bilance domu se solárem k něčemu hodilo.
Nevím, jak u těhle zapouzdřenejch baterek jsou spojový můstky dělaný, na starých asfalťákách Akuma to nebyl žádnej problém. Otázka taky je, jestli ta rána neudělala něco s jinejma článkama.
Nebo je to šílenost a nemá to smysl?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Neda sa opravit len ten ulomeny pol? Zaliat olovom.

Uživatelský avatar
pida2000
Příspěvky: 34
Registrován: 19 říj 2014, 02:00
Bydliště: Uh Brod

#3 Příspěvek od pida2000 »

Jde to zalít olovem normálně tak opravujeme upálene kontakty udělá se z plechu forma nasadí na baterku pridrzi kleštěmi a zaleje

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Ještě se dělá i to, že se do ulomenýho pólu zavrtá mosaznej šroub a obleje se roztaveným olovem. Přečuhující kousek mosazi se pak zařízne zároveň s vrškem. Nevím jakou to má trvanlivost, viděl jsem to dělat mechanika olověnejch baterek v servisu jako kluk - ten šroub byl spíš vrut. Ale k tomu tvýmu soláru by to byla powerbanka jak vínko ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Nepůjde jen zalít špunt, není to jen ustřižený ale víko a blok je prý prasklý jak se ten pól vyvrátil a následně ulomil. Proto jsem psal vyřadit krajní článek a připojit se až na vnitřní spoj k dalšímu a získat tak 20V. Fotky od toho nemám, mám se stavit to zkouknout.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Tak určitě to pude - budeš muset odříznout část víka nad tím poškozeným článkem, aby ses dostal shora k tý spojovací armatuře, budeš muset vyhodit střeva z toho poškozenýho článku, aby ti nehrozilo vytečení zbytků kyseliny. Až to budeš dělat, měj po ruce kýbl nasycenýho roztoku sody (klidně i tý jedlý) - s teplotou aby ses s tím mohl v případě postříkání kyselinou i polejt, takže tak max. 40°C. Zároveň tou sodnou vodou musíš "vydezinfikovat" celou tu dutinu po vykuchaným článku, abys zneutralizoval zbytky kyselýho elektrolytu a ta pak nežrala okolí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Chtělo by to fotku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Tak určitě to pude - budeš muset odříznout část víka nad tím poškozeným článkem, aby ses dostal shora k tý spojovací armatuře,
No mám obavu, že to odřezávání právě bude dost na 3,14ču. Nezapoměň že tyhle krávy nemají články vedle sebe jako třeba běžná 50-75 Ah ale ve dvou šárách vedle sebe pootočený o 90°. A + a - mají vedle sebe na krátký straně.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“