O digitální rozhlas není v Česku zájem? (přesunuto)

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

O digitální rozhlas není v Česku zájem? (přesunuto)

#1 Příspěvek od jjilek »

"O digitální rozhlas není v Česku zájem, poslouchá ho zlomek lidí"

K čemu je to dobré? Buď poslouchám na mobilu, nebo na výlety mám starý dobrý FM a doma mám TV s možností příjmu.
Stejně DAB na mnoha zapadlých místech nelze přijímat.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/cl ... i-40355106#

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Proč by si to někdo kupoval, když zatím funguje klasický vysílání. Až to utnou, tak teprve bude zájem.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Utnout to chtěli ve Finsku a nedávno v GB, ale upustili od toho, protože to většině lidí vyhovuje. Jedna stanice dokonce přešla na mono pro větší dosah. Digitální rozhlas je demonstrací techniky, nikoliv potřeb.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Však na tom nikdo krom ČRo nevysílá, pokrytí je tragické a kvalita - už vysílají v něčem poslouchatelném?
Když jsem si kupoval loni receiver k domácí kinu ptám se proč to nemá DAB+ však to není úplně levný model... odpověď "pane, když to umí internetová rádia, Spotifi, ten co se tu nesmí napsat a další.... myslíte že budete poslouchat DAB+ .... ? " měl pravdu ten hoch. Takže přechod na DAB+ vidím jako slepou větev.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Tak proč FM pásmo neuvolněj pro nějaký jiný vysírání, třeba i nelicencovaný, a nevysílaj to všechno v TV pásmu? Stejně tam ty neposlouchatelný rádia jsou, tak co?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

A proč by to dělali? Aby nutili lidi zahodit všechny rádia? Ano, pár úředníků takový blbý nápad má.
FM pásmo se k ničemu jinému nehodí a kromě rádií o něj nikdo zájem nemá. To není jako UHF pásmo v TV. Pro data se to nehodí - příliš úzké pásmo na nízkém kmitočtu znamená malý datový tok a zbytečně velký dosah.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hubert_79 »

Hlavním poselstvím článku je, že chybí národní strategie přechodu na DAB. No, tak doufám, že bude chybět ještě hodně dlouho a VKV tu s námi budou i nadále. Neměl bych čím nahradit tuner, nějaké kuchyňské chrchlátko fakt nechci.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#8 Příspěvek od hajeklubos »

Jenom takový povzdech, který nesouvisí s DAB.
Za zády mám tuner , zesilovač a 40l bedny pro takové to „žvýkání bigbeatu“ v dílničce. Občas jsem poslouchal Oldies rádio, když zrovna neprobíhalo PŠM. Zrušeno, přesunuto jen na internet, sice bez reklam ale s datovým tokem 128kB mp3. Vše jde do..
Luboš

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

xsc píše:A proč by to dělali? Aby nutili lidi zahodit všechny rádia? Ano, pár úředníků takový blbý nápad má.
Ty si myslíš, že budou donekonečna provozovat analogový vysílání? DAB se bude protlačovat stejně jako TV vysílání, nebo elektrodebilismus.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#10 Příspěvek od lopez »

Len tak...
Ja sa stretávam s DAB-om pomerne v často autorádiách. Ale čo som skúšal? - tak je tam v podstate "ticho". :D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

MetalGod píše:Ty si myslíš, že budou donekonečna provozovat analogový vysílání? DAB se bude protlačovat stejně jako TV vysílání, nebo elektrodebilismus.
U TV vysílání šlo o sdílení stejného pásma, tam stará norma nešla zachovat z principu, navíc se tam tlačí mobilní služby. U FM o to pásmo zájem nikdo jiný nemá a stanice nemají zájem o DAB. Je tu úřednický tlak na opuštění FM, ale i po zkušenostech ze severu a Británie je tlak na zachování FM značný.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

U nas DAB nefunguje takmer vobec. Kolega si daval do auta novy audiosystem, ktory ma okrem ineho aj DAB. Ma to antenu nalepenu na skle - minule nadaval, ze sa s tou antenou sral zbytocne, lebo na DAB nechytil nic.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

O tom, že to hraje jen tam, kde se dřív dala bez problémů chytit analogová Nova, dříve ČST1 a F1, jsme se přece bavili v tomto vláknu. Tématicky to patří spíše tam.
Taky nemám radost z toho, že některé stanice už jsou jen v DAB a na internetu. Internetová rádia a televize vyhledávám jen zcela vyjímečně, i když mám neomezené připojení, protože mám pořád jakýsi psychický blok v tom, že ještě donedávna jsem přesně věděl, co se v rádiu či televizi se signálem děje, když do nich z antény vleze. A vím, co se děje celou cestu přijímačem až na výstup. S digitálem cestou nemůžu nic udělat, proto žádné nadšení.

Vlákno jsem přesunul aspoň do správné sekce. Sloučit duplicitní vlákna do jednoho není příliš bezpečná akce, tak ho ponechávám, i když je nejméně triplicitní.
A tu sekci jsem přesunul celou do opravářské a servisní části k podobným "přijímačovým", protože pod průmyslovou elektronikou, kde byla dosud, ji viditelně málokdo hledal a našel.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Sandal píše:Proč by si to někdo kupoval, když zatím funguje klasický vysílání.
A ještě dlouho bude. Přechod měl být tuším 2025, ale naši politici řeší roušky, není ani plán. Takže je spousta času...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#15 Příspěvek od Sandal »

Alespoň ještě využiju originální rádio, co mám v autě. Nemám rád ty rádia, kde co segment, to hejble a ještě barevně blikající. Vypadá to, jako kdyby byl v autě namontovaný cirkus.
Zajímavý je to, že auto je z roku 2001 a taktéž i rádio, které bez poruchy funguje 20 let. Je to rádio Philips, vyrobené pro VW. Je k němu i 1 DIN CD a bez vyčištění funguje taktéž 20 let. A teď bych to měl celé vyrvat z auta a defakto vyhodit na SD, protože pochybuju, že ta CD mechanika se bude bavit s moderním rádiem.

Ještě se zeptám. Na stránkách O DAB jsem našel ve FAQ zda je možné obyč rádio doplnit o DAB. Píšou tam že ano a že je se na to prodává adaptér. To myslej ten prevít do zapalovače cigár, co je nápadně podobnej tomu bazmeku od Vietnamců co z toho jsou hrát písničky z mobilu?

Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“