RIGA 103 preladenie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

RIGA 103 preladenie

#1 Příspěvek od kutilmil »

Zdravíčko.
Skúšali ste niekto preladiť RIGU 103 do CCIR? Našiel som zapojenie vstupnej jednotky pre CCCIR. Neviete, či sú ladiace cievky totožné? Neviete na kolkom závite sú odbočky v oscilátorovej cievke pre CCIR pásmo?
Přílohy
Riga ccir.jpg
Riga OIRT.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Je zde o tom starší vlákno t=2737 i s nástřelem hodnot součástek od Hilla. Cívky podle mě stejné nebudou a taky MF kmitočty jsou různé.
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 31 bře 2021, 10:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

Ano, viem o tom vlákne, ale HILL vtedy netušil, že existuje aj verzia vstupnej jednotky CCIR. Aspoň tak mi to vyplynulo z toho textu.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#4 Příspěvek od Hifista »

Přeladit Rigu 103 na západní normu je poměrně velký oříšek i když se tento model pro export s CCIR pásmem vyráběl. Já jsem to vzdal už před mnoha lety. Kdo by chtěl pokoušet štěstí tak je tady video pro ty, kteří ještě znají ruštinu.
https://www.youtube.com/watch?v=6XilUv4Nh5U

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

I kdyby o její existenci tušil, k čemu by to pomohlo? V CCIR verzi kmitá oscilátor o 10,7 MHz nad přijímaným kmitočtem, kdežto v OIRT verzi jen o 6,8 MHz a to je třeba dodržet i po přeladění, takže pouhá výměna součástek na hodnoty z CCIR verze moc nepomůže. Do západní Evropy byl tento přijímač vyvážen pod označením Astrad Solar a ladil jen do 100 nebo 104 MHz, víc ne. Obrázky včetně odkrytovaných VKV jednotek jsou k nalezení na radiomuseu.org. U obou laditelných cívek jsem napočítal po 5 závitech v CCIR verzi a po 7 závitech v OIRT verzi. Odbočky vidět nejsou. Tak se tam ještě mrkni, stejně budeš muset laborovat.

Hifista: Takže změna kapacit a odvinutí cívek podle výše odkazovaného vlákna nepomohla?

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#6 Příspěvek od Hifista »

Jak už jsem výše psal, tak Riga zůstala vzhledem náročnosti přeladění v původním provedení a už léta někde leží odložená. Z té doby mám ještě foto indukčností pro CCIR, tak je sem aspoň dodám.
Přílohy
Riga 103 CCIR (2).jpg
Riga 103 CCIR.jpg

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

To video je dobré. aj tieto fotky. pokusim sa to preladit

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

Hifista píše:Jak už jsem výše psal, tak Riga zůstala vzhledem náročnosti přeladění v původním provedení...
Aha, tak to jo.

kutilmil:
Pod videem jsou další odkazy s materiály. Pro jistotu je překopíruji sem, třeba pomůžou i někomu dalšímu:
Fotky
Podklady
Diskuze

Přiznám se, že jsem to video úplně nepobral. Borec tam předělává CCIR jednotku na provoz v rádiu s OIRT, nebo předělává OIRT jednotku podle CCIR vzoru? Protože tam řeší i odvíjení cívek MF laděných obvodů. Rusky neumím, akorát přečíst azbuku. Dále je ve videu patrná úprava jader (sjerděčniků) laděných cívek osoustružením, to si s tím teda někdo musel dát hodně práce...
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 31 bře 2021, 18:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
varikap
Příspěvky: 50
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: Praha 4

#10 Příspěvek od varikap »

Opravdu bude zřejmě potřebné přeladit i mf obvody. Původní mf OIRT je naladěna na nezvyklou hodnotu - 6,8 MHz. Viz první odkaz ok1hga.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od xsc »

To přece na věci nic nemění, jen oscilátor bude kmitat o skoro 4MHz jinde.

Uživatelský avatar
varikap
Příspěvky: 50
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: Praha 4

#12 Příspěvek od varikap »

xsc - může to tak být, ale pak se bude "pořádný kus pásma" přijímat i na zrcadlových kmitočtech. 2 x 10,7 je jen o maličko víc než šířka celého CCIR pásma.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

To ano, ale za předpokladu, že obsáhne většinu pásma. Pokud zůstane přeladitelnost od 88 do 100 MHz nebo jiný úsek pásma ne širší než těch cca 12 MHz, tak by s tímto jevem problém být neměl.

Pokud bych se do toho pouštěl, vyzkoušel bych nejprve postup dle Hilla. Předpokládám, že hlavním problémem bude dosáhnout větší přeladitelnosti, než byla šířka OIRT pásma. Rigy 103 tu mám dvě, ale ani jedna není provozuschopná, takže to zatím nemůžu vyzkoušet.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Tak som to upravil podla jednotky ccir a problem. Cosi tam chrasti ale ukazuje mi, ze oscilator kmita okolo 15 mhz. Neviem ale ci spravne zachyti frekvenciu. Mate nejaky napad ako to rozchodiť?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

tak napiš co všechno jsi tam změnil . . .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“