Podsvícení

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Líbí se Vám podsvit přístroje Fisher?

ano, moc
7
37%
ne, je to hnus
2
11%
preferuji růžovoučkou barvičku
3
16%
ser na to, hlavně že to nějak svítí
7
37%
 
Celkem hlasů: 19

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Podsvícení

#1 Příspěvek od sinclair »

Nemáte nápad, jak dosáhnout takto nádherného tyrkysového podsvícení?

V SM dotyčného přístroje, se mluví o žárovkách, ale bez další poznámky ohledně barvy či siliko-návleků.
Mám rozdělaný receiver Rotel RX-602. Má všecky žárovky, krom indikace stereo spálený. Chtěl bych, aby po GO takto nádherně svítil.
Moc se mi to líbí, je to příjemné pro oko a nedráždí to, jako magorská modrá.

Podsvit stupnice i měřáků, má ten Rotel udělaný čirými žárovkami 5x 6,3V/0,25A na stupnici a 2x 6,3V/0,1A. Je to ten typ, co má tvar i rozměry větších tavných pojistek (6,3x32mm).
Před žárovkami je pásek jen lehce namodralé, zmatněné fólie, která to nažloutlé žárovkové světlo rozptýlí a zároveň změní na subjektivně bílé - podobně, jako je vytvořena "bílá" na železničních výstražnících, jež je také vytvořena ze žárovkového světla a slabě namodralým sklem.

Stupnice i budíky Rotelu pak svítí "bíle" i pod zlehka kouřovým sklem stupnice, ale nevypadá to nic moc.

Poradíte prosím, jak jít na ten tyrkys? Nelze ten odstín vytvořit třeba RGB LED diodami, RGBW pásky, nebo čipy?
Nejjednodušší by samozřejmě byla matná fólie tohoto odstínu, ale kde/z čeho ji vzít?
Je to téměř ten odstín tyrkysu, jakým svítily některé sovětské hodiny s itrony. Velmi se mu podobá i světlo luminoforu zdravého magivoka EM84 :D
Přílohy
fisher-rs-1050.png

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Pokud prekousnes ze je to z Ciny, tak si za pajdu muzes koupit led driver i s ovladacem a barvicky si nastavovat jake chces a pohodlne je menit dalkacem kdyz se ti okouka.
https://www.ebay.com/itm/For-5050-2835- ... Sw8LBfMU2r

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Zkusil bych to podle definice podobný barvy světla označovaný "cyan" (Wikipedie) - v definici se píše, že to vzniká jako směs stejnýho podílu světla modrý a zelený barvy. Ergokladivo, k svitu těch protivnejch bulvyrvoucích modrejch LED bych po jejich pořádným oslabení zvětšením předřadnejch odporů zkusil přimíšat ždibec zelenýho světla z čistě zelenejch LED, tentokrát napájenejch přes obvyklý hodnoty odporů (aby se vyrovnal zdánlivej rozdíl jasu mezi modrýma a zelenýma). Obecně poměrem proudu modrou a zelenou LED budeš moct regulovat přesnej odstín tý "cyanový" od vysloveně zelený přes tyrkysovou až po čistě modrou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#4 Příspěvek od teufel »

Při troše úsilí se dají sehnat LED méně standardních barev. Tohle bych viděl na modrozelenou, svého času je měli dokonce i v GM. Já osobně mám nejraději na podsvit a indikaci červenou nebo oranžovou. Jinak souhlas - modrá je hnus. Nějak na ni ve tmě nedokážu zaostřit oči.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od lesana87 »

Já mám měřák ve zdroji podsvícenej tyrkysovýma SMD LED a je to fakt příjemný, připomíná to ty itrony.
Přílohy
tyrkys.JPG

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Ta modrozelená barva (cyan) mi připomíná luminiscenční podsvícení, které se dřív používalo pro podsvícení LCD u oldies mobilu - co si vybavuju, měly to Ericssony.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Elektroluminiscenční fólie se ještě nedávno dala koupit. Nevýhodou byla nutnost driveru, co dával kolem 100V a odhadem 200Hz. V hodinkách se to snad používá dodnes

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

RGB LED a nastavit si odpory kýženou barvu. Moc se mi líbila podobná na MP3 emgeton E2 nastavená v menu z RGB. Mám ji tam nastavenou dodnes.
Nebo zkusit nějakou modrou PETku v kombinaci se žárovkou? To bude nazelenalé taky. Asi ne ale tak hezky.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Ak sa ti páči, ako to vyzerá na obrázku na RGB monitore, tak potom sa to da vyskladať aj z RGB LED. IrfanView vraví, že RGB je v pomere 5% 48% 47%.

Alebo skús toto
https://www.svetziaroviek.sk/svetziarov ... 8mm-Zelena

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#10 Příspěvek od fredis »

Doutnavkama dělat podsvit? :roll:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
mattheus
Příspěvky: 26
Registrován: 23 srp 2018, 02:00
Bydliště: Praha Nusle

#11 Příspěvek od mattheus »

Sinclaire, podle obrázků z internetu svítí stupnice Rotelu RX-602 zeleně. To nestačí? Vyměnil bych spálené žárovičky za nové stejných typů a mělo by to být v pořádku.

Další možnost je nahradit pojistkové žárovičky rozměrově stejnými náhradami se světelnými diodami, tyto jsou dostupné ve více barvách. V tom případě by bylo dobré koupit více sad s různými odstíny diod a vyzkoušet je.

Tyto žárovičky pojistkového vzhledu jde běžně sehnat na internetech a na eBay, jak klasické typy, tak i jejich náhrady se světelnými diodami.

Má je třeba prodejce marantz_lamps z Bulharska: https://www.ebay.com/itm/183697367295?h ... SwC1pdiOgQ

Klasické jsou tady: http://www.pselectronic.cz/k5114-091-la ... 250ma.html


Moje zkušenost s jiným přístrojem:

11 let mám a denně používám receiver Pioneer SX-434 z roku 1974. Žárovky do něj jsem tehdy objednával ze SSA od pána, který se specializuje na žárovičky to těchto přístrojů sedmdesátých a osmdesátých let (https://sites.google.com/site/dgwojocom/). Dnes má v nabídce i náhrady s diodami.

Levné to nebylo, vyšlo mě to tehdy na 19 dolarů i s poštovným (asi 400 Kč) za sedm pojistkových + dvě miniaturní žárovičky (pro stereo indikátor a stupnicový ukazatel), ale chtěl jsem přístroj uvést do 100% původního stavu a pojistkové typy u nás sehnat nešly. Zda je bylo možné tehdy sehnat i na Ebay, se už nepamatuji.

Důležité bylo, že receiver krásně svítil jako nový a byla to nádhera. Píšu v minulém čase, protože žárovičky nejsou věčné a momentálně mi nesvítí polovina stupnice a stupnicový ukazatel, takže taky budu brzy řešit tuto problematiku.

Obnovit podsvícení stupnice u Pioneeru SX-434 není problém - náhradní žárovičky se dají snadno sehnat a výměna je taky snadná. Stačí rozšroubovat kryt a kryt, vycvaknout a zacvaknout žárovičky a zašroubovat kryt a kryt. Výměna stereo indikátoru je taky snadná, přístup k němu je dobrý.

Víc práce je se stupnicovým ukazatelem. Není snadné se dostat k žárovičce uvnitř, konstrukce ukazatele není stavěná pro opětovné rozebírání a skládání. Je třeba ukazatel sundat ze stupnice a rozdělat. Životnost žárovičky je při téměř každodenním používaní asi 4 roky. Proto chci v ukazateli nahradit žárovičku diodou.

Taky možná objednám diodové náhrady pojistkových žároviček v různých barvách, zajímá mě, jak to bude vypadat.

Jak to přesně vypadá v přístroji Pioneer SX-434 můžete vidět tady: https://youtu.be/txm22USIr_E

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“