Ovládanie zvonov

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

Ovládanie zvonov

#1 Příspěvek od JaDu »

Snažím sa nájsť príčinu poruchy elektrického pohonu zvonov. Ide o klasický zvon, ktorý sa však hojdá pohonom s pomocou 3-fázového motora. Na komponentoch systému sú uvedené firmy Elektrozvon Kopečný Jiří a Elos - Jan Solovský. Porucha je v tom, že zvon sa síce rozhojdá, ale pohon ihneď prestane ďalej pracovať a zvon sa tak predčasne zastaví. Je tam riadiaci modul od spomenutej firmy Elos (na obrázku), ktorý je postavený na šváboch DTL logiky (MZH115, MZJ115, MZK105), o ktorých mám veľmi skromné údaje získané z Tesla katalógu (zelený, A4), kde sú len názvy vývodov. Tiež mi nie je známe zapojenie tohto modulu a nepoznám dokonale celkovú funkčnosť systému, ku ktorému má údajne patriť aj snímač namontovaný priamo pri zvone.
Chcem tu požiadať o pomoc, či niekto nemá ďalšie údaje o uvedených obvodoch MZ..., t.j. funkcie ich vývodov a prípadne schému zapojenia popisovaného riadiaceho modulu. V núdzi by som schému nakreslil podľa tamojších plošákov, horšie je to s funkčným určením vývodov exotických švábov.
Přílohy
ModulX.jpg

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Na obrázku je číslo patentu. Pokud je patent platný mohla by se dohledat aspoň nějaká dokumentace. Bude tam přinejmenším blokové schéma. A dokonce existuje i firma ELOS pana Jana Solovského na původní adrese.

Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

#3 Příspěvek od JaDu »

Vďaka za nápady, no nepodarilo sa mi ich zatiaľ zrealizovať. České patenty mi google neponúkol, len slovenské, kde sú naozaj nakreslené princípy patentovanej veci. Firma Elos existuje, ale pravdepodobne nemá webovú stránku a ani mailovú adresu som nenašiel. Ktovie, či by boli ochotní sa podeliť o know-how svojho výrobku, to by som sa však dozvedel až po opýtaní sa.

Uživatelský avatar
xy1
Příspěvky: 86
Registrován: 28 led 2018, 01:00
Bydliště: Jičín

#4 Příspěvek od xy1 »

JaDu píše: ... Chcem tu požiadať o pomoc, či niekto nemá ďalšie údaje o uvedených obvodoch MZ..., t.j. funkcie ich vývodov a prípadne schému zapojenia popisovaného riadiaceho modulu. V núdzi by som schému nakreslil podľa tamojších plošákov, horšie je to s funkčným určením vývodov exotických švábov.
Dost podrobně jsou obvody řady MZ100 popsané ve 2. díle knihy ČESKOSLOVENSKÉ POLOVODIČOVÉ SOUČÁSTKY - autor J. Bém. (str. 285 a dál).

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

JaDu píše:... je postavený na šváboch DTL logiky (MZH115, MZJ115, MZK105), o ktorých mám veľmi skromné údaje získané z Tesla katalógu ...
Možná by se daly najít informace o těchto IO od fy Siemens - místo písmene M měly na začátku F a bylo jich víc. Měl jsem katalog, ta logika byla označena jako LSL, snad to byla zkratka, že odolává rušení.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#6 Příspěvek od dred »

Tie IO fungujú ako bežné TTL obvody, akurát majú iné napájanie a z toho vyplývajú aj iné napäťové úrovne logických stavov - viď DS či ten Tesla katalóg.

Princíp nebude nejako moc zložitý. Motor zrejme ovládajú 2 stykače - reverz...
Bude tam generátor impulzov s MZK - ktorý ich postupne ich predlžuje. Tie idú do MZJ (klopný J-K) ktorý zabezpečí aby nedošlo k súčasnému zapnutiu oboch výstupov a medzi prepnutím vytvára "medzeru" - vypnutý stav. Nakoniec MZH (dvojvstupové NAND) ovládanie výkonových prvkov pre stykače.

Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#7 Příspěvek od OMA50 »

Zkuste se dotázat přímo na firmě

http://www.elektrozvon.cz/menu.php

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

krátkodobý proud It - 25A
délka impulzu tn - 0,1 - 0,5 sec
Možno niekde niečo drhne a vypína prúdová ochrana.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#9 Příspěvek od serviceman »

MZH115 a další tamtéž.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

#10 Příspěvek od JaDu »

Ďakujem za informácie. Dozvedám sa veci, o ktorých som nič nevedel.
Je šanca, že knihu Čsl. polov. součástky sa mi ešte podarí zohnať, celú, i keď ma v nej zaujíma len pár strán.
Od fy Siemens som stiahol Analog IC (1976/77). Z nej viem, že hľadané obvody sú v knihe Digital IC, túto som na inete nenašiel.
Základný princíp fungovania pohonu zvonov mi je už jasný. Nepoužíva sa aj reverzný chod motora. Zvon sa rozhojdáva jediným smerom motora jeho krátkymi zábermi v správnom okamžiku (raz za jeden kyv). Antiparalelnými tyristormi sa spínajú len dve fázy, jedna je napriamo, t.j. motor je zrejme v trojuholníku. Logické tabuľky integračov nie sú problémom, ide mi o využitie ich vývodv, ktorých majú viac voči TTL.
Obrátil som sa už aj na firmu Elektrozvon, kde mi veľmi ochotný pán poradil, že chyba je najskôr v snímači pohybu zvona. Tak sa na to zameriam, ale až po sviatkoch.
Stále ma však zaujíma obvodové riešenie modulu a tamojšie šváby, jednak zo zvedavosti a pre pripravenosť na iné chyby. Žiadať know-how priamo od firmy sa mi zdá dosť odvážne.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Yarda1 »

JaDu píše:...ide mi o využitie ich vývodv, ktorých majú viac voči TTL...
Tam se mohou připojit kondenzátory ke zpomalení odezvy kvůli odolnosti před případným rušením. Kdysi jsem s tím něco dělal, ale už je to dávno
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

#12 Příspěvek od JaDu »

A nenašli by sa katalógové listy k týmto obvodom? Stačili by aj ofotené a poslané emailom.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Yarda1 »

Třeba tohle:
https://datasheetspdf.com/pdf-file/841532/ETC/FZH115/1
Kdysi jsem měl celý katalog, jednou jsem ho víceméně omylem vzal na veletrhu v Brně, myslel jsem, že je na obálce LSI, tak jsem ho odložil do šuplete, pak se mi velmi hodil, když jsem měl dodělat vývoj vyhodnocovací jednotky VJ10D co na těch obvodech byla zkonstruovaná.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

#14 Příspěvek od JaDu »

Vďaka Jarda. Už sa hanbím v kúte, že som hľadal len MZ... a nie aj FZ...

Uživatelský avatar
JaDu
Příspěvky: 238
Registrován: 25 bře 2010, 01:00
Bydliště: Liptov

#15 Příspěvek od JaDu »

Dnes pri obedňajšom zvonení (ručné 10 min. zvonenie kvôli kovidu) som urobil skúšku správnosti. Pred dvoma dňami som upravil mechanické nastavenie snímača polohy zvonu, jeho skúšaním som však nechcel robiť hluk. Zvon už bije, ako má.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“