Slučovač DAB+, FM ,schema?

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

Slučovač DAB+, FM ,schema?

#1 Příspěvek od padik »

Neměli byste někde? Zřejmě to bude totéž jako FM a III TV pásmo, že?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Řekl bych, že úplně přesně.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Přímo takový (tovární) asi neexistuje - musel bys ho nechat vyrobit zakázkově (např. u Terozu; ...).
Asi by to zvládl i opačně zapojený slučovač č.203: K1-FM+K6-69, anebo i č.225: FM+K1-2,K6-69.

A musí to být selektivně?
Řekl bych, že to rozbočíš jakýmkoliv hybridem - ať rozbočovačem, tak i (opačně zapojeným) slučovačem. Např.:
č.102: Dvojnásobný hybridní, anebo č.101: Dvojnásobný feritový. Přijímač si to zřejmě už "přebere" i sám.
Alespoň na zkoušku - za to nic nedáš.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#4 Příspěvek od padik »

Aha. Tak pokud slučovač i rozbočuje, pak zkusím.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

padik píše:Aha. Tak pokud slučovač i rozbočuje, pak zkusím.
Pod jednou podmínkou - že to je hybridní pasivní slučovač (pár závitů ve 4 sekcích na feritu nebo izolantovým jádru ve tvaru dvouotvorový oválný "perly") zapojenej obráceně. Aktivní slučovač pokud nemá rozbočovací výstup opačně zapojit nejde!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Vždyť to, co tu popsal Kokúň je běžně objednatelná záležitost. A ty hybridní rozbočovače se prodávají už snad i v trafikách, když je mají řetězce.
Jen je lepší koupit slučovač s F-konektory, protože hybridní rozbočovače mají ISO-samce pro televizi. Rádio potřebuje opačné.
U F-konektorů je to jedno.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

kokun píše:Přímo takový (tovární) asi neexistuje - musel bys ho nechat vyrobit zakázkově (např. u Terozu; ...).
Asi by to zvládl i opačně zapojený slučovač č.203: K1-FM+K6-69, anebo i č.225: FM+K1-2,K6-69.
...
Když se teď znovu dívám na slučovače TEROZ, tak vidím, že existuje i přímo to, co požaduješ v zadání - jen je to slučovač, který ovšem můžeš zapojit i opačně, jako rozbočovač: č.252: FM + DAB+
Bude to nový výrobek, poněvadž nejsou u něj ani úplné údaje: chybí foto; charakteristika; ...

Rovněž mají chybu v popisu u slučovače č.203: K1-FM+K6-69 - Popis není pro (správný): K1-FM+K6-69, nýbrž pro (nesprávný): K1 – FM + K21 – 69 :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#8 Příspěvek od padik »

OK. Ten hybridní už mi funguje, taková ta čína kdysi za 30 Kč. Oni mi totiž hodně zesílili signál na DAB, takže průchozí útlum je OK.
NO, když už....Dozvím se tu, jestli má smysl si koupit zvukově!?? kvalitní DAB tuner s vědomím, že budou FM vypínat? Nebude ten DAB přenos jen jakousi náhražkou pro chrastění na malých radiích a autoradiích ? Je vůbec zájem vysílat kvalitu poslechu do stabilních reprobeden?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Obávám se, že nebude velký rozdíl v tom, jestli si koupíš drahý DAB tuner, nebo použiješ chrastítko za tisícovku a přes stávající zesilovač a bedny proženeš jeho sluchátkový výstup (případně mu pomůžeš zádrží nadakustických kmitočtů). Co při vysílání nezvládne kompresní algoritmus natlačit do streamu s omezenou přenosovou rychlostí, to tam tak jako tak nebude.
Naproti tomu prý v digitálním přenosu (jak přes internet, tak v DAB) se nepoužívají optimody, prznící pod heslem "limit hodnoty MPX POWER v klouzavé minutě" kvalitu zvuku, kterou se za čtyřicet let podařilo na VKV optimalizovat na mez fyzikálně možného. Je pravda, že dýchání hlasitosti a "hýbání ekvalizérem" jsem si v DAB nevšiml.

Uživatelský avatar
padik
Příspěvky: 319
Registrován: 02 led 2015, 01:00

#10 Příspěvek od padik »

Hill píše:Obávám se, že nebude velký rozdíl v tom, jestli si koupíš drahý DAB tuner, nebo použiješ chrastítko za tisícovku a přes stávající zesilovač a bedny proženeš jeho sluchátkový výstup (případně mu pomůžeš zádrží nadakustických kmitočtů). Co při vysílání nezvládne kompresní algoritmus natlačit do streamu s omezenou přenosovou rychlostí, to tam tak jako tak nebude.
Naproti tomu prý v digitálním přenosu (jak přes internet, tak v DAB) se nepoužívají optimody, prznící pod heslem "limit hodnoty MPX POWER v klouzavé minutě" kvalitu zvuku, kterou se za čtyřicet let podařilo na VKV optimalizovat na mez fyzikálně možného. Je pravda, že dýchání hlasitosti a "hýbání ekvalizérem" jsem si v DAB nevšiml.
Jejda, takové výrazy a stavy neznám. I já se obávám, že to bude stále jen "rozhlas". Ve svém nadšení jsem si koupil Technisat Digit radio 210 a později Technisat Digit 100. Skutečně to mám přes zesik, ten první Digit má poněkud jasnější zvuk. Poslech stanice Jazz mne nějak začal nudit, naopak se občas pobavím u stanice Junior. Abych to shrnul, připadá mi to stejná "novinka" jako dnes vnucovaná elektroauta.

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#11 Příspěvek od vasilceral »

Pánové DAB mě nenadchnul. Přenosová rychlost nic moc a málo našich radií. Většinou pouštím net radio, mám vybraných asi stodvacet z celýho světa. Od vážné/ Rumunsko/, oldíes / USA, Francie, Itálie, Polsko, Německo/ a výběr vánoční celý svět, a naše co nejsou na FM.

Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“