VF lanko

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klapac
Příspěvky: 60
Registrován: 03 zář 2018, 02:00

VF lanko

#1 Příspěvek od klapac »

Pro vinutí transformátorů ve sp. zdrojích se nepoužívaní dráty, ale VF lanka.
Dotaz:
Jednotlivá lakovaná vlákna ve VF lanku
A) musí být smotaná
B) nesmí být smotaná
C) je to jedno

Díky za radu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#2 Příspěvek od kutilmil »

Isto tu budú viacerí čo majú presnejšie info, ale pokial ja viem tak "lankový" kábel má pri tom istom priereze menší odpor resp lepšie vedie el. prúd a tým pádom je výhodnejší.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Hlavně to bude asi o mechanických vlastnostech - pokud nebudou jednotlivá vlákna (=drátky) spletená, nebude výsledná licna mechanicky držet u sebe, rozplete se na jednotlivé drátky.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Na těch +- 50kHz se na skinefekt asi tak nehraje, spíš se svazek tenkých vodičů líp navine na pofidérní kostru než 3 mm drát.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#5 Příspěvek od zvaty »

Právě že na 50kHz se skinefekt už uplatní. Navíc dnes jsou frekvence spínání i 100kHz a při této frekvenci už se blížíme vysílání na dlouhých vlnách.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

zvaty píše:Navíc dnes jsou frekvence spínání i 100kHz a při této frekvenci už se blížíme vysílání na dlouhých vlnách.
a díky snížení výkonu ČS vysílačů nic jiného než spínané zdroje ve městě mezi baráky nejde chytit . . .

sorry za OT, ale musel jsem . . .
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 16 dub 2021, 14:48, celkem upraveno 1 x.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Za C. Nesmotaná lanka navineš hustěji, ale jednotlivé závity budou mít vůči sobě větší kapacitu. Stejné cívky, lišící se pouze v smotaném/nesmotaném lanku budou mít tedy mírně odlišné parametry, ale posouzení, která z nich je "lepší" už záleží na konkrétní aplikaci.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#8 Příspěvek od gepard »

Z literatury o spínaných zdrojích, o jejich návrhu a konstrukci (obecně řečeno, přesně už nevím kde to bylo uvedeno) jsem se dozvěděl, že do průměru CuL drátu cca 0,7mm se skin efekt projevuje při těch vyšších frekvencích pro spínané zdroje (uvedené cca 50kHz a výše) minimálně, zvětšováním průměru použitého drátu pak skin efekt exponenciálně narůstá... Doufám, že jsem to napsal správně. Proto se ve zdrojích často využívá vinutí prováděné dvěma, třemi, i více vodiči zároveň - vedle sebe - bifilární, trifilární, ... vinutí.

Obrázek
-- Gepard --

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od breta1 »

Výpočtem pro f=50kHz vychází hloubka vniku asi 0,32mm.
Takže si to vysvětluji tak, že kruhovým vodičem o průměru 2x0,32=0,64mm je veden téměř celý proud a další zvyšování jeho průměru už není příliš efektivní.
Ve skutečnosti je zde ale situace ještě horší, protože proud obsahuje vyšší harmonické kmitočty.
Tady se ukazuje hlavní výhoda použití lanka.

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#10 Příspěvek od barnodaj »

Tohle je spíše teorie, většina spínaných zdrojů je vinutá drátem, třeba zdroje z počítačů, tlumivky z počítačů. Ve snižovači napětí pro bateriovou síť 48V - z rozsahu 62 - 48V na 48V/100A jsem viděl (je stále provozován) pracovní tlumivku na toroidu cca 80mm průměr jádra, vinutí vodičem CSA 16mm² , snižovače (tzv. stabilizátory) takto pracují skoro 20 let. Další námi provozované (zakoupené) zdroje pro střední výkony 5 - 30kW, nabíječe, zvyšovače, mají transformátory planární, tam taky není žádné vf lanko, ale plochý vodič.
Asi jsem zapomněl na svářecí zdroje, tam ještě mají vinutí vf lankem využití.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kulikus »

A jaká je postačující rychlost (on/off time, ft) spínacího tranzistoru (půlmůstku), který pojede např. na 50 kHz ?

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#12 Příspěvek od barnodaj »

Ještě k VF lanku, nestačí aby bylo smotané, musí být spletené, to znamená - že vodiče lanka střídavě při splétání procházejí středem a okrajem svazku vodičů. Jinak se uplatní skinefekt stejně jako u pevného vodiče.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od breta1 »

Toto tvrzení by potřebovalo nějak podepřít....

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#14 Příspěvek od barnodaj »

A nebo vyvrátit, já si to pamatuju ze školy z elektroniky, profesor měl k tomu nějaký graf a vzorce. Ale je to už přes pětačtyřicet let, tak to beru jako dogma, vycházím z toho, že většina z toho co mě v technických předmětech naučili byla pravda a hodila se mi většinu profesního života. :)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Tady už zřejmě bude záležet na tom, zda jde o jediné lanko, nebo o souběh mnoha lanek smotaných do cívky. První případ by možná stál za zvážení, ve druhém případě je však jednotlivým vodičům lanka zcela lhostejné, zda jejími sousedy teče proud téhož nebo jiného závitu, protože všechny tyto proudy i jejich magnetické účinky jsou totožné.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“