Hřející keramiky v TV zdroji Samsung

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

Hřející keramiky v TV zdroji Samsung

#1 Příspěvek od eleferner »

Kdyz se v sousednim vlakne rozebiraji zdroje do TV Samsung, tak mne udivila jedna vec. Opravoval jsem zdroj BN44-00807A v UE50KU6072, protoze TV se po zapnuti opakovane restartovala. Byl tam nekde studenak, po propajeni "obvyklych podezrelych" s pridavkem olovnateho cinu to zmizelo. Pak jsem ji nechal par hodin bezet a pri kontrole termokamerou jsem si vsimnul, ze v celem zdroji jsou nejrozpalenejsi dratove keramicke kondenzatory v blizkosti vykonovych tranzistoru. Je jich tam celkem 5, maji hodnotu 330 pF a v odkrytovanem stavu mely okolo 70-80 st. C. Nevite k cemu tam slouzi, ze jsou tak rozpalene? Pripadne nemate nekdo schema toho zdroje? Kondiky maji oznaceni C9011, CM805 nebo CP804 a jsou na primarni i sekundarni strane zdroje.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jsou velmi pravděpodobě zapojené mezi S a D mosfetů kvůli omezení napěťových špiček při rozpínání. I přes malou kapacitu jsou namáhané nemalým AC proudem, protože spínací kmitočet zdroje je velký, takže hřejí ztrátami na ESR a možná i ztrátami v dielektriku. Umí se prorážet, obvykle s kouřovými efekty.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#3 Příspěvek od zvaty »

Anebo jsou zapojeny pro eliminaci zapínacích/vypínacích ztrát polovodičových součástek.

Uživatelský avatar
terabit
Příspěvky: 26
Registrován: 23 pro 2013, 01:00

#4 Příspěvek od terabit »

Nevratil sa ti po nejakej dobe ten televizor? mal som uz identicke zavady so zdrojom BN44-00807A, tv sa restartoval dookola. Napatie 12V vzdy pri resete padlo na 3V, v oboch pripadoch bol potom problem s podsvietenim obvod pre podsvietenie SLC3011 posiela cez vystup c.6 na zdroj Fail signal a zdroj vzdy vypol, takto sa to javilo ako cyklicke resetovanie.Po odpojenie nohy c.6 na SLC3011 sa uz "neresetoval". Tiez som z pociatku hladal chybu v zdroji napriklad ak ked som pouzil externe napajanie 12V tak TV normalne nabiehal.Taka bola moja skusenost s tymto zdrojom, bolo to tiez v tv 50KU6072.
Miro

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od eleferner »

Ano, za par dni se TV zase zacala restartovat. Majitel ji tentokrat poslal do autorizovaneho servisu a tam zjistili, ze odesel LCD panel. Pry je to tak, ze kdyz ridici deska zjisti, ze s panelem nedokaze komunikovat, tak se restartuje. Ale navenek se to tvarilo, ze by mohl byt spatny zdroj. To moje propajeni studenaku tedy nejspis ve skutecnosti nemelo na nic vliv, jen se po mechanicke manipulaci panel nahodou "probral". Kdyz se TV vratila ze servisu (opravovat ji nebylo rentabilni), tak jsem jeste zkousel hybat s flex kabely na panelu atd., ale nic nepomohlo.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#6 Příspěvek od zvaty »

To slyším prvně. Že by panel komunikoval s main boardem.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od eleferner »

Tvrdil nam to ten servisak, jestli je to pravda nebo ne nemuzu posoudit. Opravami se nezivim, jen sem-tam na neco mrknu rodine, kamosum atd.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Udělali si tam z tebe blbce. Co se s tím potom stalo?

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#9 Příspěvek od zvaty »

No jo. Aut.servis rovna se vymnenkari. Tedy vetsina z nich.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od eleferner »

TV nebyla moje, takze po pravde je mi to jedno. A jelikoz porizovaci cena toho kramu byl zlomek mesicniho platu majitele, tak letela do SD, jak uz to tak dnes byva. Byla to smart TV a ta je stejne zastarala v okamziku, kdy TyTrubka, NetFekal nebo HBO Fuj nejak vyrazneji upgraduji ty jejich platformy. Chteli jsme konzum, tak ho mame.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

To je škoda, určitě by tady bylo pár zájemců s prasklým displejem. :lol:

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“