KYselina na leptanie.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

KYselina na leptanie.

#1 Příspěvek od Split »

Caute.Ide mi o tieto problemy:ma kyselina nejake skodlive vypary pri leptani?

NA kreslenie plosaku pouzivam centropen PERMANENT MAKER 8576.CHcel by som pouzit nieco tensie.V obchode mi vedeli ponuknut akurat tak Fixku na cd
centropen 2606.Da sa aj to pouzit?

Kolko leptani vydrzi kyselina aby sa neznehodnotila?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Myslíš asi kyselinu solnou (chlorovodíkovou) + peroxid vodíku. Po vyleptání spoje je ten roztok vyčerpaný a vylévá se.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#3 Příspěvek od Split »

Nie ja myslim chlorid zelezity FeCl3
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Chlorid není kyselina. Chlorid je vyčerpaný až je vyčerpaný a neleptá.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od brtnik »

Pokud si ještì správnì pamatuji, tak chlorid leptá tímto mechanismem:
FeCl3 + Cu = FeCl2 + CuCl
takže žádné "výpary" teoreticky nevznikají. Prakticky ale chlorid není èistý, obsahuje neèistoty a zbytkovou kyselinu a ta uvolòuje chlorovodík (ten reaguje se vzdušnou vlhkostí na kyselinu chlorovodíkovou a je silnì reaktivní - zpùsobuje korozi všeho v okolí a silnì dráždí sliznice i v malé koncentraci). Až se všechen chlorid pøemìní na na dvojmocný, reakce s mìdí ustane. Tento stav je poznat pomìrnì snadno, "vyèerpaý" chlorid má jinou barvu (hnìdoèervenou, èerstvý spíše hnìdozelenou) a "neleptá".
Leptání v kyselinì je jiné kafe, uvolòuje se chlorovodík, chlór i vodík, takže se jedná o korozivní, výbušné i bojové plyny a bez vìtrání je to dost nebezpeèné pro èlovìka i všechno kovové kolem.

Pokud chceš použít jakoukoliv "fixku", není nic snažšího a lepšího, než ji na kousku cuprextitu vyzkoušet!

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

Velmi správně, brtníku. Opravdu je atypická teplá zima, že medvědi ještě nespí zimním spánkem a potulují se na fórech. Jak vidíme, může to být i ku prospěchu.

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#7 Příspěvek od mety »

Kyselina chlorovodikova je svinstvo v učinkoch na zdravie.Stači,že vyleptaš jeden plošak v uzavretej miestnosti a uplne ti to podraždi dychacie cesty.
V rychlosti leptania sa zas môže chlorid železity skriť oproti kyseline.
Chlorid zas neni taky agresivny a nebezpečny.Do chloridu sa odvažim ponoriť ruku a vybrať plošak,do kyseliny nie.Ak chceš zaručene dobru fixu ktoru nepodlepta,kup si edding http://avelmak.sk/index.php?lm=871

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#8 Příspěvek od Split »

Dnes om leptal a fixka sa mi podleptala a som :zly: :zly: :zly: .Takze som sa rozhodol to urobit s tymto http://sos.sk/index_sk.php?str=371&artnum=E004054.Ma to nejake uskalia?Myslim tym zehlenie.Da sa tam nieco posrat?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

Re: KYselina na leptanie.

#9 Příspěvek od Hru »

Split píše:Caute.Ide mi o tieto problemy:ma kyselina nejake skodlive vypary pri leptani?

NA kreslenie plosaku pouzivam centropen PERMANENT MAKER 8576.CHcel by som pouzit nieco tensie.V obchode mi vedeli ponuknut akurat tak Fixku na cd
centropen 2606.Da sa aj to pouzit?

Kolko leptani vydrzi kyselina aby sa neznehodnotila?
já osobně používám na kreslení fixu s označením"edding 140 S "- 0,3 mm a leptám chlor.žel.musím to sice trochu hlídat,ale jde to celkem bez problémů. Dřív jsem používal redis.pera a aceton barvu a leptal kys.solnou -je to hrozné ... tak jsem přešel na chlorid.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“