Tepelné čerpadlo

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

Tepelné čerpadlo

#1 Příspěvek od Xeon_sk »

Rád by som sa spýtal, či je na našom fóre možné v niektorej rubrike podiskutovať o výbere tepelného čerpadla vzduch-voda?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Je to možné. Tak se ptej, co tě zajímá :wink:

Uživatelský avatar
Dremarcus
Příspěvky: 232
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Okres F-M
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Dremarcus »

Přidám hodnocení, mám vzduch-voda od De Dietrich 6kw s 9kw elektrokotlem blokovaným od -5°C. Za mě super. Ročně spotřeba i s celým domem cca 13MW. Ohřívám vodu a podlahové topení. Čerpadlo je splitovka. Otec dělá instalatéra a montují třeba do domů s radiátory TČ Nibe vzduch-voda. Už jsem jej viděl v praxi a taky super. To už ovšem bere otopnou vodu z venkovní jednotky. Vodu nahřívá až na 65°C. A do -20 jede bez elektrokotle. Za mě bych do ničeho jiného než TČ nešel. Možná topný kabel ale tam nevím spotřebu a životnost.
Dremarcus

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#4 Příspěvek od Sandal »

Taky se přidám.
Mám Panasonic Aquarea 7kW vzduch -voda, split. Ohřívám TUV a taktéž topím do podlah. Spotřeba za rok i s domácností 10MWh. Bivalenci mám vypnutou a topí v pohodě i při -20°C. Čerpadlo mám 4roky a bez jediný závady šlape 24-7. COP mám 5,2 a mám to i spočítaný podle elektroměru a sedí to. Podlahový topení a TČ je to pravé ořechové 8-)

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#5 Příspěvek od Olchor »

Jináč - na vytápění všeho druhu je velmi dobrý web tzb-info.l

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Já jedu už od roku 1994 na vzduch-voda od PZP Semechnice. Je poskládaný z italskejch a americkejch komponentů. Je to připojený na starej radiátorovej samotížnej systém s litiňákama. To znamená nejhorší instalace jak se dá, jen ten velkej objem je výhoda že nemusí být vyrovnávací nádrž.
V roce 2002 se akorát důkladně zaizoloval barák postavenej 1934. Lepší by byla samozřejmě podlahovka, byl by skoro dvojnásobnej topnej faktor. Ale rozmlátit kvůli tomu celej barák s parketama se mi nechce. Letos jsem bivalenci ani nezapnul a natočil kompresorem za celou sezónu 780 hodin.
Myslím, že jsem skoro životnostní reference, už to za chvíli pojede 30 let. Náplň je stále stejná, údržba v podstatě nulová. Jen se na venkovní jednotce loupe komaxit ale pod ním je ještě zinek. Zatlumení vnitřní jednotky z molitanu se už před několika lety rozpadlo a zatím nebyli lidi, co by tam dali nový. Všichni strašili, že to bude za 10 let na šrot a ono to furt maká. :wink:
Otázka je, jak budou za 30 let makat ty součastný tepelka. Jestli to nebude jako se vším, vokradený čínský srá če.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#7 Příspěvek od Xeon_sk »

Ďakujem za odpovede. Momentálne kúrim drevom (Atmos) s vyrovnávacou nádržou do radiátorov. Kotol nechám na spaľovanie dreva z orezu ovocných stromov. Je to fajn, mám za sebou 17 sezón, baví ma to, ale sú strašné trable s drevom. Nedá sa spoľahnúť na dovoz, špatne sa to meria, takže ma vždy oj..ú o 10..15%. Už to nejde takto ďalej.
Potreboval by som TČ na úvod a záver zimy. Tých pár týždňov s teplotami pod 0℃ (2-3) by som jel na drevo, aby som nepoužíval TČ v nevýhodnom režime.
Radiátory mám ploché (Korad) pomerne veľké. Pri 0℃ (vonku, nie v dome :) )
potrebujem na výstupe do radiátorov 38℃ a výkon cca 5kW. Od vonkajšej jednotky k vnútornej jednotke treba bohužiaľ až cca 12m prívod. Ja by som chcel najradšej také jednoduché TČ, ktoré by sa chovalo ako elektrokotol. Teda bez nejakého prehnaného komfortu a príslušenstva, som furt doma zvyknutý na obsluhu.
Prosím Vás poraďte mi aké TČ by bolo pre mňa vhodné, čo by som mal zohľadniť pri výbere?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Osobne topim kombinaci TC vzduch-vzduch a plynovy kotel. Je to klimatizace kde se da provoz otocit a v zime s ni topit. Ja mam zn. toshiba ktera ma i pri -10C topny faktor mezi 2-3 podle vykonu na kterem zrovna jede.
Nevim jestli to pro tebe bude vhodne nebo potrebne, ale za zvazeni to stoji. V lete je klima k nezaplaceni.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

No jestli chceš jet do radiátorů, tak musíš vybírat tepelko co umí teplotní spád 50/45 stupňů. To znamená dívat se po tepelkách pro rekonstrukce starších domů. Podlahový jedou se spádem na podstatně nižších teplotách, 35/30 nebo i níže. Na radiátory nebrat!
Jestli to chceš provozovat jen jako doplněk, tak to žádnej bivalentní elektrokotel nepotřebuje. Tu vyrovnávací nádrž taky použiješ. Sháněj něco s topným výkonem cca 5KW, při 0 stupňů venku to bude mít při spádu 50/45 topnej faktor kolem 4. To znamená něco s kompresorem o příkonu cca 1,2-1,5KW. Teplou vodu bych do toho nemotal.
Na netu je pár firem, co mají poptávkový formuláře. Zkus nějaký vyplnit, uvidíš, jak to vyjde finančně. Hlavně vybírej zavedený fy. Ono se tu prodává taky spousta srá čů dovezených z Číny prodávaný po kontejnerech s nulovým servisním zastoupením a neseženeš na to žádnej N.D. Tohle není věc na 4 roky jako PC nebo mobil.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Ty vysoke topne faktory jsou celkem k nicemu, uspora nakladu za vytapeni neni v zadnem pripade primo umerna velikosti topneho faktoru, jak si spousta lidi mysli. Nekde bych o tom nasel obsahle pojednani, pokud s tim nejsi srozumen. Tusim ze nad 2-3 uz to nedavalo prilis velky ekonomicky smysl.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Švagr si to pořídil do nezateplený vlhký chalupy, protože dotace, za měsíc to sežralo 3800 kWh a v baráku tahá nudli u nosu. Teď má v dílně místo kotle krbovky, protože to jediný mu k tomu dovolej.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Termit256: Nějak nechápu. Čím větší topný faktor tím větší zisk. Proč tedy 2-3 a víc nemá smysl.?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Takhle se ptát po republikách je problém . Spíše se ptej sousedů . Problém je v tom , že hodně lidí lže . např. můj švagr . Nejprve koupil od firmy sluneční kolektory a třikrát reklamoval výkon , prd platný . Tak nyní nakoupil velkýho daikina , kombinováno s vodou , nad 100 litrů Kč . Doma kotelna s počem a až jeho synátor mi bokem sdělil , že stejně nejsou spokojeni . Jde o celkový přínos vzhledem k cenně . Ono když tě okradou o 10% na dřevě , jsou náklady na teplo stále nedohledně nejnižší . Až budeš zadávat údaje firmě , tak jim neříkej o tom přitápění dřevem . Potom budeš topit v pohodě . V zimě totiž žádné vzduchové TČ nestačí , dotápí se elektrikou , dokonce v opravdové zimě musíš topit většinově elektrikou , tj. tak 5x dráž , než dřevem . I včera jsem pěkně naložil kotel dřevem a užil si trenýrkovky v podstatě zdarma i s ohřátou vodou v boileru pochopitelně . Za práci . Tedy možná 3Kč za čerpadlo .

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#14 Příspěvek od Xeon_sk »

Celeron napísal:
No jestli chceš jet do radiátorů, tak musíš vybírat tepelko co umí teplotní spád 50/45 stupňů.
Predpokladám, že máš na mysli tepelný spád na radiátore, resp. tepelné hodnoty výstupu na okruh kúrenia a spiatočky. V mojom prípade to robí typicky 35/25℃. Tu v Ba sú také zimy, že máme celé týždne inverziu, teploty cez deň 2-4℃ a v noci 0-2℃.
Ohrievanie teplej vody zatiaľ neuvažujem, vychádza potrubie dlhé asi 8m.
Som rád, že výkon TČ stačí tých 5kW, myslel som si, že bude potrebné o hodne priplatiť za väčší výkon. Na uvedenom webe je niekoľko značiek, dobré by bolo vedieť, ktoré akceptovať, alebo aspoň, ktoré sú nevhodné.
Ako sa realizuje nákup? Objedná sa z webu, alebo je vhodnejšie kontaktovať zastúpenie firmy?

https://teplozima.sk/kategoria/tepelne-cerpadla/

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Jak ti píše olchor , : na vytápění všeho druhu je velmi dobrý web tzb-info.l Je spousta firem , kteří jen prošly zaškolením a ti lidé nejsou servisáci , jen namontují , seberou prachy a pryč . Za pokec se zastoupením nic nedáš . Na čtení na tzb si zadej alespoň celý 1 den . Ideální je mít známého-známého a s tím si k tomu sednout .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“