jakou metodu použít pro spojení kabelů pod obkladem

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

jakou metodu použít pro spojení kabelů pod obkladem

#1 Příspěvek od bu2520 »

dělám rekonstrukci koupelny a potřebuji přemístit zásuvky a kabel je krátký. Bohužel ani sekat k rozvaděči ,ani krabice někam kde bude dostupná není možné (obklad bude až ke stropu. Jak se toto řeší? Existuje spojka?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Lisovací spojka izolovaná smršťovací + smršťovačka s lepidlem.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Existují lisovací spojky, lisovací kleště, smršťovací bužírka. Chce to ovšem cvik, jestli to má být tvůj první spoj a ještě k tomu nepřístupný někde pod obkládačkami, tak raději požádej o pomoc nějakého zkušeného elektrikáře. Ten bude mít i ty krimpovací kleště, bez nich kvalitní spoj neuděláš.

Další možnost je provvrtat zeď a udělat krabici na její druhé straně, např. na chodbě, kde k ní i později zůstane volný přístup.

To platí samozřejmě jen v případě, je-li kabel měděný a třížilový (předpokládám, že se jedná o přívod k zásuvce), jestli je tam ještě stará dvojžíla v hlíně, pak bych kabel bez milosti vyměnil v celé jeho délce. Jestliže se jedná o starší instalaci TN-C, je nutné i ochranné pospojování, pokud chybí, tak je dobré ho udělat při rekonstrukci koupelny v každém případě.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

je tam jeden a půlka třížilová v mědi sice je to TN-C , ale v rozvaděči doplním chránič . Bohužel varianta krabice za zdí není možná. Je to sólo zásuvka na pračku . No lisovací kleště nějaké mám, ale mám obavy, že ne k těmto účelům

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#5 Příspěvek od makino »

Krabicu pod obkladačku, pospojovať navrhovanými spôsobmi, riadne utesniť a obkladačku nelepiť na celú plochu, ale iba po krajoch. A hlavne zaznačiť si ktorá obkladačka to bola.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Krabici pod obkládačku?
Fuj!
Kudy to vede? Přes jakou zónu? Říká vám něco "5cm"?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jova1 »

Já ty žíly normálně odizoloval v délce cca 1,5cm, přeložil přes sebe, omotal zvonkovým drátem a spoje propájel. Na jednotlivé vodiče jsem dal smšťovačky, omotal izolepou na průměr kebelu a celé to přetáhnul smršťovačkou s lepidlem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Jova, neděláš dobře. :) Na poslední padesátce jsem se dozvěděl, že měkký pájení PbSn v silových rozvaděčích a rozvodech je už asi 15 let normou zakázaný.
Na spoje jedině silnostěný sériový nebo paralelní dutinky, KH16 kleště a smrštovačka na žíly a s lepidlem na plášť. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Ma zakaz pajeni nejaky racionalni duvod (pokud se udela dobre a spoj neni mech. namahan) nebo je to zas jen vymysl nejakeho znudeneneho normovace jako napr faze vlevo?

Nedava mi logiku, ze v privodu se pajet nesmi, ale od zasuvky k tistaku treba v PC zdroji s tim zadny problem nikdo nema. Ale u zurivych normovacu uz davno zadnou logiku nehledam. Norma je pro ne pismo svate, at uz jsou tam blbosti jakekoliv. Pro mne ale vymysl nejakeho urednika neni zadny argument.

Uživatelský avatar
fifiju
Příspěvky: 400
Registrován: 05 zář 2010, 02:00
Bydliště: u Kyjova

#10 Příspěvek od fifiju »

třeba za to žádný normovač nemůže, a je to dáno tím olovem v pájce. Kdo ví... A třeba je to pouze ochrana před některými ,,umělci", co letovat ani pájet neumí... třeba se najde někdo, kdo o tom ví něco konkrétního.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jova1 »

Co vím, tak se nesmí pájkou „zpevňovat“ konce vodičů na licnách, co se dávají třeba do svorek, protože pájka při tlaku šroubového spoje měkne jako hliník a spoj se pak uvolní a vyhřeje. U toho pájeného spoje dvou vodičů nevidím problém, ale třeba mi to tu někdo vyvrátí.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#12 Příspěvek od sr71 »

taky si nemyslím že by to pájení mìl být z praktického hlediska nìjaký zásadní problém, osobnì jsem v minulosti párkrát v podobné situaci pájený spoj "ve zdi" udìlal, a žádný problém s tím nikdy nenastal

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#13 Příspěvek od makino »

monterjirka - snáď mu ten kábel nejde v sprchovom kúte, jasné že len v povolených zónach a s chráničom

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#14 Příspěvek od kovar »

Jestli je vodič Cu tak v tom nevidím vůbec žádný problém! 1,5cm pořádně zkroutit a zaletovat. Pak uzavřít smrštovací bužírkou s lepidlem. :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#15 Příspěvek od dobrman »

už jsem zažil ve zdi "spojku" - hliníková dvojlinka spojená lustrsvorkou, obalená igelitem a to zapláclý maltou :D
kdo ví jak to tam bylo dlouho, likvidoval jsem to po okopávání omítky kvůli vyrovnání, jinak by to tam fungovalo ještě dneska
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“