Stojanová vrtačka LIDL - nucené chlazení

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

Stojanová vrtačka LIDL - nucené chlazení

#1 Příspěvek od hajeklubos »

Tato stojanová vrtačka je naprosto nevhodná pro zámečnickou dílnu. Pro kutilské použití na vrtání pár děr do průměru 8mm s lehkou rukou naprosto vyhovuje a za 2t, no nekup to. Největší problém je 15ti minutový, poddimenzovaný motor, který okamžitě hřeje jako bejk i při chodu naprázdno. Udělal jsem provizorní opatření, které se ukázalo jako účinné a nakonec zůstalo. Pochybuji, že to někdy učešu. Případné poznámky o kovářově kobyle, jsou oprávněné. Udělej si to lépe a třeba i podle ČSN. Větrák je připojen na 3 dráty a zapojen rovnou do zásuvky, bez zásahu do el. instalace vrtačky. Jednoduché pravidlo, když na motoru neudržím ruku, motor vypnu a větrám. Dále jsem pod motor a šrouby vložil gumu. Odstranilo to vibrace. S tím, že je to „dodělej doma“ jsem počítal.
Na druhou stranu máš u stojanovky větší cit než v ruční vrtačce ve stojanu.
Luboš
Přílohy
guma.JPG
ventilátor.JPG

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

hajeklubos píše:Na druhou stranu máš u stojanovky větší cit než v ruční vrtačce ve stojanu.
to je jen otázka solidnosti vrtačky a stojanu . . .
. . . kde záleží na převodu, či délce páky.
Přílohy
tohle je hodně dobrý stojan . . .
tohle je hodně dobrý stojan . . .

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Puda »

Dal jsem na ní třífázový MEZ 180W/2800rpm + paketový spínač obzor 10A. Oželel jsem koncák na krytu řemenů. Od té doby mám klid. Ale i tak je to krám. Vrtám na tom tak max. do 6ti mm. Bylo bohužel potřeba udělat futro do řemenice. Díry na patce pasují.
Přílohy
HPIM4305.JPG
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

Taky něco podobného mám. Nevzpomínám si teď, kde jsem ji kupoval. Myslel jsem si, že 15 min mi bude stačit, ale občas trošku nestačí, no. Doufám, že má aspoň někde ve vinutí bimetal. Zatím jsem ten motor nijak nerozpálil, alespoň si toho nejsem vědom :-)
Stejně ale nechápu, jak ho mohli takhle zprznit. Zrovna malý není, něco i váží, vrtuli taky má, výkon snad jen něco kolem 500W, tak co na něm může tak hřát?
Jasně, když se chce, jde všechno, ale při pouźitém množství matroše si myslím že by to šlo i líp.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#5 Příspěvek od hajeklubos »

Pro ok1hga.
Vypadá to na stojan Narex. Mám ho také, s velkou vrtáčkou Narex. Čistím, mažu, byla to ještě poctivá práce. Komutátorový motor při práci dost řve, proto jsem koupil tu hračku na drobotinu.
Žádnej teplotní "koncák" jsem na vinutí neviděl, když jsem dával nová ložiska. Koncákem bude asi plamen. Vrtačka uspokojí ale nenadchne, to je za ty peníze jasné.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Nejaka tepelna poistka by v motore mala byt. Otazna je, ci vratna...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Většina motorů žádné pojistky nemá na co . Je to věc zapojení . A pokud má časové omezení , tak to má na štítku . Ale to platí většinou pro jednofáze . Když tam prostě točivé pole nenajdeš ......

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Odadil som motor z pracky, tahne to vodspod vole, a idu regulovat otacky. Jedina nevyhoda je krytie motora.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#9 Příspěvek od hajeklubos »

Je to možná dva roky co jsem začal používat nucené chlazení této vrtačky. Systém se celkem osvědčil, tak jsem přistoupil k dalšímu vylepšení o nožní spínač a celé jsem to konečně učesal.
Větrák chlazení jsem připojil do instalace vrtačky a to tak, že běží i když nevrtáš. Zastavit lze pouze tlačítkem TOTAL STOP. Nožní spínač je konstrukce, kterou jsem uvedl na EB s tím rozdílem, že je připojen 5 žilovým kabelem natvrdo k vrtačce. Pod původní spínač START/STOP jsem vložil 20mm vysokou šajbu pro vytvoření místa pro přepínač NORMÁL/ PEDÁL. Sice pochybuju, že do toho někdo půjde takhle natvrdo až tak říkajíc „na plech“ tak mohu případně poslat data pro 3D tiskárnu na podložku pod spínač, záslepku a vložku pod přepínač. Protože ukázaná platí, posílám fotky jak to celé dopadlo. Docela použitelná mašinka a za pár šupů.
Luboš
Přílohy
ajba.png
spinac podlozka.JPG
motor chlazeni.JPG

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#10 Příspěvek od vasekpetr1 »

Mám podobnou stojanovku od Hechtu a dumám nad tím, zda by šel jednoduše dodělat elektrický reverz. Mechanicky by to asi šlo zkřížením řemene v převodovce, což znamená hrabat se v převodovce.Elektricky je tady asi použit klasický indukční motor, takže otočení směru na uhlících nehrozí. Jak to má vyvedené vinutí z motoru jsem ještě nezkoumal, možná je zde kondenzátor, tak by to na něm mohlo jít otočit:wink: .

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#11 Příspěvek od hajeklubos »

Musíš se dostat na rozběhový kondenzátor , najít oba konce vinutí, které je k tomu připojeno a ty prohodit. Pozor při přepínání. Sled musí být: stop- motor se zastaví a pak reverze. Je na to i specialní relé. Jinak to pěkně hází pojistky. Problém může být najít ten konec vinutí co není na kondíku a nezku...............vinutí.
Luboš

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Mrkni na bazos, obcas se tam za babku objevi stare analogove serva s rizenim ±10V jejichz pouziti je pro moderni riridici systemy uz trochu problematicke. Vyhodil jsem z podobne male vrtacky puvodni motor a soupl tam to servo. Nastaveni pohonu je trochu komplikovanejsi nez u bezneho frekvencniho menice, ale pro takovou aplikaci neni potreba nijak zvlast tunit vsechny tri PIDky, takze to zvladne vicemene kazdy. Jen je treba si dat pozor na napajeci napeti, cim je ale podivnejsi, tim byva pohon levnejsi. Ja to nakonec resil trafem koupenym tamtez vicemene za srotovou cenu, ale nechat navijet 3f trafak s vykonem v jednotkach kW nebude zadna charita.

Vysledek byl uplne jina liga nez original. Ty serva maji plny moment i pri nulovych otackach, dovedou chvilkove "zabrat" treba i trojnasobkem jmenoviteho momentu takze otacky nepadaji pri kratkem pretizeni. Fungovalo to tak pekne, ze se mi ji nakonec podarilo vymnenit za velkou VS20 s chlapkem co na ni nemel misto :-)

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“