Magnetofon ZK-147 řemínky a jiné opravy

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

Magnetofon ZK-147 řemínky a jiné opravy

#1 Příspěvek od teufel »

Pro svého kamaráda potřebuji rozchodit jakýkoli kotoučový magnetofon, aby si mohl poslechnout, případně zdigitalizovat nahrávky s babičkou. Podařilo se mi sehnat skoro vrak magnetofonu ZK-147. Motor točí, ale elektronika je úplně mrtvá - spálená pojistka je důsledek nějaké jiné závady, s tím si poradím, schéma jsem našel na netu. Potřeboval bych ale vyměnit i řemínky, jsou značně vytahané. Nevíte někdo, jaké mají mít rozměry? Nemám kde skladovat rozebraný mgf, než přijdou (asi od AME). Uvítám i další tipy k oživení přístroje.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Sadu øemínkù nové výroby nabízí p. Kejval, firma Compo.
Vøele bych doporuèoval výmìnu kombinované hlavy za naši ANP935 i za cenu mírného mechanického bastlení, ta pùvodní polská parametry magnetofonu neskuteènì degraduje.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Mám k dispozici obě orig hlavy do ZK147 i koncové tranzistory BD354, kdyby bylo potřeba. Bývají často uvařené.
Nejprv musí precizně chodit mechanika, elektrika je pro Vás, Jaroslave naprostá sranda.
Mám stažený i orig polský kompletní SM, má 7MB a mohu Vám jej poslat na mail.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#4 Příspěvek od teufel »

Sinclair: mail jsem poslal v SZ
DKL: zkusím je kontaktovat

U magnetofonu mi nejde o žádnou kvalitu, ty nahrávky určitě nebudou nic moc. Hlavu budu měnit jen v případě, že to bude nutné. Jde mi o to rozchodit magnetofon tak, aby to zabralo co nejmíň času a peněz. Koncáky asi budou v háji, když je spálená pojistka, nevím co jiného by ji mohlo odpálit - snad jen zkratovaný elyt, s tím už jsem se také setkal. Tranzistor BD254 v pouzdře TO-66 půjde určitě nahradit čímkoli v TO-220, např. BD241

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

SM ZK147 máte v mailu.
Jen opatrně s náhradou orig BDček.

BD254 a jeho novější verze BD354B a BD354C /vše v TO-66/, mají Ft>30MHz, verze B a C mají dost vysokou betu.
Kdežto běžný BDčka v TO220, třebas BD241-242, mají Ft desetinový, 3MHz, proti Polákům nad 1A už malou betu.
V daném zapojení konce, nemusí ta dnešní BDčka jít slušně vybudit.

Na vyražení pojistky stačí jedna teplem prošvihlá, blokovací keramika.
Ty orig BD354 šly uvařit - taky je lidi vždy uvařili jen nízkou impedancí, kdy na kalbu zapojili vše, co bylo doma.
Napěťově jsou na tom s rezervou, mají ve skutečnosti okolo 60V, průstřel přes Ucem nehrozí.
Konec ale nemá nadproudovku a nemá ani hlídání předpětí od teploty.
Možná vylítla pojistka, že k tomu někdo připojil dvě 4R bedny paralelně, namísto sériově. Nebo třeba zkrat ve vidlici reprokonektoru. 100x na metru překroucená dvojlinka, ta umí v nezajištěné vidlici dělat divy.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“