Klonování os win 10 na nový SSD disk

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Klonování os win 10 na nový SSD disk

#1 Příspěvek od robo »

Zdravím, hodlám migrovat systém z klasického plotnového disku na SSD disk. Původní disk je 500GB a nový je 256GB, obsazeno je okolo 60GB. SSD disk bych připojil pro tento účel přes usb redukci. Jaký sw, ideal zdarma použít, co by jste mi doporučili. Díky

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Ja pro takovou vec nedavno pouzil Acronis Disk Director. Zadny problem s tim nebyl, system nabehl jako by se nechumelilo. Klonoval jsem system ktery byl prave aktivni (nebylo treba disk vyndavat a klonovat v jinem kompu).
Je to placeny soft, ale maji 30denni verzi zdarma.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#3 Příspěvek od pepik9 »

Podívej se na stránky výrobce SSD. Často je tam program ke stažení.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Ja pro takovou vec nedavno pouzil Acronis Disk Director. Zadny problem s tim nebyl, system nabehl jako by se nechumelilo.
System jo, ale některý původně nainstalovaný programy jsou svázaný s železem a ty pak nejdou a nebo chtějí novou aktivaci. Konkrétně Mrkvosoftí Office a některý Cady.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Ja to provozuju na stejnem HW (teda krome disku) a zadny problem jsem u office, eagle, inventoru ani nicem jinem nepozoroval. Pokud ma ale oem licence, muze s tim byt problem, co jsem ale pochopil, on chce jen menit disk a tam by nemel narazit.

Ja ty disky pravidelne prepinam kdyz napriklad delam mejdany, protoze pouzivam stejny comp pro praci i jako multimedialni a zabavni centrum a nechci aby se mi opilci hrabali v datech a nikdy jsem na zadny problem s nefunkcnosti neceho nenarazil.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od robo »

Na compu je licence Office, jen teď nevím jaká. V případě záměny disku může být s licencí problém? U windows není, tedy u asi 3 pc kde jsem dával ssd disk nebyl ale tam jsem systém instaloval neklonoval.
Edit: tak jsem se podival na Acronis a trial verce je na pikaču.

You have just taken an important step towards grabbing a superb market opportunity!

Your free demo version of Acronis Disk Director 12.5 is not limited by time and allows managing disks volumes up to 10GB.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:zadny problem jsem u office, eagle, inventoru ani nicem jinem nepozoroval.
Ty mý office jsou trochu zvláštní, koupený jako update na Mrkvosoftí Work. Na čistou mašinu bez Work nainstalovat nejdou. Kdoví jak to v tomhle případě je...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

robo píše:Edit: tak jsem se podival na Acronis a trial verce je na pikaču.
You have just taken an important step towards grabbing a superb market opportunity!Your free demo version of Acronis Disk Director 12.5 is not limited by time and allows managing disks volumes up to 10GB.
Aha, to jsem nevedel, ja mam plnou verzu. Zkus treba soft ktery popisuji tady https://insmart.cz/jak-presunout-window ... cetne-dat/
Vetsinou u tech zdarma programu byva cely proces ponekud krkolomny, ale tady to vypada jen na prostou klikacku. Vyzkousene to nemam, ale nemyslim ze by na tomhle bylo co zkazit.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#9 Příspěvek od matahari »

Stáhni si bootovací ISO https://download.acronis.com/AcronisTrueImage2021.iso , udělej si z něj bootovací flešku třeba Rufusem https://github.com/pbatard/rufus/releas ... s-3.14.exe a můžeš klonovat.

Ale na rovinu, desítky máš na SSD nainstalované za chvilku včetně několika aplikací i se základním nastavením. Často reinstaluji NB/PC a průměrně je do dvou hodin vše hotové.
Je to určitě méně času, než shánění jak klonovat, samotné klonování a stejně to většinou nenabootuje, takže se musí udělat bootovací fleška s desítkama a pomoci ní opravit bootování z SSD.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Pokud ma nainstalovane destky programu, pracne rozbehanych ovladacu ke kde cemu, prosel si martyriem nejruznejsich akvivaci a aktualizaci a zdlouhavym nastavovavanim konfiguraci slozitych softu, pravidel firewalu apod. je nova instalace celkem znicujici prace i na nekolik odpoledni.

Mi ten klon pomoci acronisu jel vzdy na poprve bez sebemensich problemu, vcetne bootovani, vubec jsem nepoznal ze mam druhy disk a za par minut bylo hotovo bez jakekoliv dalsi prace.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#11 Příspěvek od matahari »

Pracně rozběhané ovladače v desítkách? Buď se online zaktualizují sami, nebo pro offline režim existuje balík ovladačů.

Kdyby vytáhl ten HDD pro případné naklonování a na SSD dal čistou instalaci Win10, tak i kdyby se to nepodařilo, tak se aspoň něco přiučí a vyřeší to naklonováním.

V UEFI modu se pokaždé po naklonování boot nepodaří.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

matahari píše:Pracně rozběhané ovladače v desítkách? Buď se online zaktualizují sami, nebo pro offline režim existuje balík ovladačů.
:-) :-) :-)
Rekl clovek ktery jako jediny HW pouziva board s integrovanou grafikou.
:-)
Mam ke compu mraky nejruznejsich zarizeni, ale to co pises je naproste scifi, to nefungovalo nikdy (snad krome toho boardu)

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#13 Příspěvek od matahari »

Mraky neznamená, že to má každý, v 90% jde právě o integrovanou GPU a ne o žádné exotické zařízení.
U NB, které jsou proti desktopům zastoupené tak 80:20, je pokaždé jiný touchpad, čtečka otisku prstů, výrobce LAN nebo WiFi+BT karty, čtečky SD karet a vždy se ovladače aktualizují online od Microsoftu, nemám důvod si vymýšlet.
A co se týče offline balíků ovladačů, tak ty také fungují téměř ve 100%, není důvod, aby v těch balících nebyly zastoupené zařízení, které se často používají.
Tahle kombinace znamená, že doba reinstalace se vyrovná době investované do klonování, protože než načtu image ze systémového HDD přes USB 3.0/1 na extérní HDD, tak mám desítky na SSD nainstalované. A v 95% každému stačí souborový manažér, Office, někdy jiný prohlížeč webu nebo fotek, oblíbený přehrávač hudby + videa a to je vše. Už jsem to napsal, do 2 hodin je vše hotovo a když už bude chtít něco navíc, tak si to doinstaluje, tak jako předtím na HDD. Pokud nejsou desítky zaktualizované na poslední výroční aktualizaci, tak to platí tím tuplem.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Pri klonovani se nic pres usb nenacita, proste jsem zapojil novy disk do desky, dal klonovat a sel si ugrilovat klobasku :-)

K tem ovladacum, zrovna vcera jsem hodinu prolezal cinske weby abych nasel ovladac ke kabelu na stare mobily ktere pouzivam jako prevodnik USB/UART protoze jich mam celou krabici.

I jen nastaveni blbeho chromu kde je treba pozakazovat spoustu nesmyslu (a hlavne najit v tech stovkach parametru v chrome://flags/ kde), importovat oblibene polozky, ulozene hesla (pokud to vubec jde) doinstalovat nezbytne doplnky typu adblock, odklikavac cookies atd. a znovu je nastavit jako napr. blokovani tech idiotskych animovanych emotikonu a avataru zde na bastlirne zabere opravdu hodne casu a pruzeni.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Pokud máš u Google účet, udělá se to všechno automaticky.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“