Žravost externích USB 2,5" disků v různých krabičkách

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Žravost externích USB 2,5" disků v různých krabičkách

#1 Příspěvek od Celeron »

Synovec mi donesl pár (5) externích disků od 320 do 500GB. Vevnitř je klasickej 2,5" disk a k němu je namáčknutej převodník na USB 2 nebo 3. Některý jedou jak z praku ať se připojí na jakýkoliv PC od P3 po součastnost a je vuřt, jestli se strčí do USB1, 2 nebo 3.
Pak tady jsou dva, co chodí jen na USB3 štekrech i když jsou jednoznačně USB2. Na USB2 se sice rozsvítí ledky, roztočí se ale PC je nenajde. Zkoušen silný 40 cm dlouhý USB2 kabel.
Našel jsem USB2 kabel s Y "napájecím posilovačem" a s ním se disk najde pokud je "posilovač" zasunutý do portu ve čtečce 1 ze 6, co se dávaly do 3,5" předního panelu panelu PC. Nebo do USB3 portu. Tedy dva USB2 štekry to utáhnou.
Pokud se zapojí do dvojce USB2 štekrů na čelním panelu, který jsou zapojený přímo do základovky, tak se disk nenajde.
Předpokládám, že to je proudovou zatížitelností jednotlivých USB štekrů.
Rozdělal jsem externí krabičky a zjistil, že s SATA diskama žádnej problém ale s PATA problém je. To byly PATA disky na 5V výrazně žravější než SATA?
Koukám na dafinici USB a píšou že USB1 maximálně 100mA, USB2 maximálně 500mA a USB3 900mA. Ty externí disky žerou 0,7-1A tak mi to nějak nehraje, protože SATA 2,5" v USB3 krabičce jede i na P3 s USB1 štekrama.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

nepíšeš, kde které USB je. Na předním panelu, přímo na MB?
Obecně USB zepředu na bedně bývají připojené poměrně tenkým kabelem a žravější zařízení má na těchto USB problém.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Zalezi na odbere samotneho disku pri rozbehu (a jeho odolnosti proti poklesu napatia) a celkoveho odporu napajacieho vedenia od zdroja, cez dosku, kabel k USB konektoru, kabel k disku, dosky prevodnika.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Ty externí disky žerou 0,7-1A tak mi to nějak nehraje, protože SATA 2,5" v USB3 krabičce jede i na P3 s USB1 štekrama.
Záleží na tom, jak je na desce uděláno napájení. Na těch starých byl jen hřebínek k přepnutí 5V Stdby/5V a dál jen ochranný pojistkoodpor. Tam jede všechno až do odpálení. Až teprve novější desky měly omezení a taky měření proudu, které hlásí odběr Windowsům.
Ta daná maxima byla důležitá hlavně pro připojení k ntb, pro ně se dělaly i ty napájecí rozdvojky.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#5 Příspěvek od matahari »

Někdy pomáhalo napružení kontaktů
https://www.youtube.com/watch?v=B_ruqSrkxNU

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Zalezi na odbere samotneho disku pri rozbehu (a jeho odolnosti proti poklesu napatia) a celkoveho odporu napajacieho vedenia od zdroja, cez dosku, kabel k USB konektoru, kabel k disku, dosky prevodnika.
Jo, je to tak hlavně rozběhovej proud. Pokud se HDD připojí do jednoho USB tak se nechytí. Nechytí se ani když se ten "posilovač" připojí do dalšího USB dodatečně. Musí být připojeny oba USB a pak teprv připojit kabel do externího disku.
Ale nikdo mi nic nenapsal k dotazu jestli 2,5" PATA žraly výrazně víc než SATA o 5-7 let novější.
Já tuhle těhniku zavrhl už před mnoha lety, tak o tom vím prd. Externí HDD 160GB přes USB2 neskutečně pomalá věc a navíc to šaškování s pomocným adaptérem 5V.
Na HP noťasu byl eSATA štekr a s ním to jelo snad 10 x rychleji a s adaptérem 12/5V na noťasu jely i 3,5" disky.
Koukal jsem, že USB3 to dnes už dohání...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od RayeR »

Z principu by se zravost PATA/SATA nemela nijak zasadne lisit, to spis zalezi na tom, kolik ma dany disk RPM a kolik ma hlav/ploten. JE celkem bezne, ze pouzite disky prekracujou limit 500mA pri rozbehu, tak mam s nekterymi disky problem, ze se na 1 port nerozjednou, navic to zalezi deska od desky a port od portu, jak moc striktni je ten proudovy limiter na USB portech.

Zde bych upozornil na to, ze rada USB portu pouziva v napajeni SMD polyfuse v serii, ktere casem, jak jsou namahany velkymi proudy, tak zvetsuji svuj odpor a ubytek napeti. Uz jsem je musel na par MB vymenovat, protoze napajeni USB portu bylo prilis slabe i na dobiti mobilu...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“