Jednoducha nabijacka jedného AAA 1,2V NiMH

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Jednoducha nabijacka jedného AAA 1,2V NiMH

#1 Příspěvek od pole »

Moja frajerka ma Mp3 prehravac napajany jednou mikrotuzkovou AAA baterkou. Vkuse kupuje nove a nove. Preto jej chcem na vianoce kupit daky silny NiMH akumulatorcek aspon 1000mA/h a urobit k nemu jednoduchu nabijacku len na jednu baterku....

Poradte mi ako ma byt takato baterka nabijana na co mam dat pozor:
Chcem tam spravit funkciu nabijania tak aby baterka daco vydrzala a aj vybijania napr cez daku ziarovku alebo rezistor.

Ako ma byt vlasne clanok spravne nabijany
Ma byt nabijany prudovym alebo napatovym zdrojom?
Alebo staci len niaky makky zdroj?
Je niake kriticke napatie ako u Lion bateriek ktore nesmiem prekrocit.
Je niaka maximalna nabijacia doba po ktoroj sa ma nabijacka vypnut?

Pripadne ak mate daku dobru a jednoduchu schemu odskusanu mozte mi ju odporucit. Max dake tranzistory, uP a podobne tam nechcem davat.

V AR som nasiel len zlozite nabijacky zvacsa na 2 a viac clankov seriovo.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

První co bych prubnul jestli to na 1,2V bude fungovat a jak dlouho! Nabíjet to můžeš pomalu nebo rychle, ale pozor na teplotu.

Uživatelský avatar
chima
Příspěvky: 213
Registrován: 22 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od chima »


Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#4 Příspěvek od Radix »

Nějaké nabíječky byly popsány v AR 2/94.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od brtnik »

Souhlas s Mirdou - vìtšina MPtrojek má v dokumentaci pøimo uvedeno, že na NiCd èi NiMh baterie nefunguje, protože jim 1,2V nestaèí. Pak by bylo nutné použít alkalické nabíjecí (napø RAM). Ale vyzkoušej to, tøeba bude pøehrávaè akumulátor indikovat a hlásit jen jako témìø vybitou baterii a fungovat bude normálnì. Pak by i èas mìl být dobrý, vybíjecí char. akumulátoru je na rozdíl od primárního èlánku dost plochá.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pole »

Skusal som to a islo aj na nie moc nabitu nabijaciu baterku...

Poradte mi teda dake rady ako ju nabijat. My mame doma asi +é rokov taku staru nabijacku kde sa baterky nabijaju cez daky rezistor s LED diodou....

Uživatelský avatar
Hurvo
Příspěvky: 156
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Pod Javorinou

#7 Příspěvek od Hurvo »

Ja mám ten istý problém. tiež som kúpil MP3 prehrávač, ale až doma so zistil, že ná alkalickú baterku, ktorá sa nedá nabijať (je to na nej napísané), a potom som sa nas... , pretože mi predavač povedal, že ten MP3 prehrávač sa nabíja cez USB pri napojení na PC. Moc as mi to nezdalo, tak som si povedal, že doma pozrem do návodu. A tam bolo ...... . Jedna taká baterka stojí u nás od 19SK po 40SK, tak ma ide šlak trafiť. Malú baterku NiCd AAA na vyskúšanie nemám tak neviem ako aj ostatný či by to šlo. :smutny:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Klamavá informace v návodu může být důvodem zrušení kupní smlouvy, čili vrácení zboží.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoducha nabijacka jedného AAA 1,2V NiMH

#9 Příspěvek od Jirka »

pole píše:... Preto jej chcem na vianoce kupit daky silny NiMH akumulatorcek aspon 1000mA/h a urobit k nemu jednoduchu nabijacku len na jednu baterku....
... Pripadne ak mate daku dobru a jednoduchu schemu odskusanu mozte mi ju odporucit. Max dake tranzistory, uP a podobne tam nechcem davat.
V AR som nasiel len zlozite nabijacky zvacsa na 2 a viac clankov seriovo.
V KTE 4/96 byla modulová nabíječka na NiCD články, určitě by s ní šli nabíjet i NiMH, třeba i po případné úpravě nabíjecího proudu a nebo napětí pro vypínání po nabití. Má to možnost volby nabíjení s vybíjením nebo bez.
Koukni na to.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Jirka dne 19 pro 2006, 00:08, celkem upraveno 1 x.
*****

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#10 Příspěvek od Milan_F »

V poslednim Amaru vyšla nabiječka NiMh aku s Attiny, která umí nabíjet i jen jeden samostatný článek. Ukončení nabijení ja na principu delta U. http://www.solarskit.wz.cz/tinych.html Sám mám MP3 přehrávač Creative Zen Nano Plus a v pohode funguje na 1 NiMh aku. V přehrávači střídám 2 aku a nabijím je pak v nabiječce s MC33340.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pole »

Milan_F : TIez mam ten isty prehravac:) Asi 4 dni. trochu od temy: ale nezda sa ti ze hra potichu? Lebo ja som bol dost sklamany ked som ho kupil. Dake metalove veci revu ale jazzik a podobne komornesie veci na ulici pomaly nepocut... Ja mam na to Koss porta pro maju trochu nizsiu citlivost nez tie stuple a som mozno "narocnejsi" posluchas a ked mam v pozdadi ruch ulice lebo to nemozem poriadne vypeckovat tak mi to vadi.

K nabijacke: Diky za ten odkaz pekna konstrukcia no bohuzial do procakov som mimo. Nerozumiem tomu a hlavne nemam doma programator :( Kde by mi mohli nahodit takyto soft do ATMELU?

Pripadne co vravis ze mas nabijacku s MC33340 nemas na to schemu?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#12 Příspěvek od Milan_F »

Mě hlasitost celkem vyhovuje. Nejsem zvyklej poslouchat muziku moc nahlas. Nabiječka s MC33340 je např tady: http://www.hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstru ... 33340.html

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pole »

Milan_F : DIky za schemu daco take som hladal. Ale da sa to niako prerobit tak aby to nabijalo len jeden clanok?

Je tam vypocet na snimanie napatia clanku ale je tam snimaci vstup Vsen. A ten pokial je na nom napatie mensie pod 1V tak to znamena ze clanok chyba alebo je poskodeny a pokial je napatie nad 2V clanok prestane nabyjat. Medzi 1-2 ide rychle nabijanie.

No ako vycarujem to ze po prekroceni npr 1,45V na clanku chcem nabijanie vypnut. a pritom snemam potrebne napatie 2V na riadenie toho IO. Alebo je to zariadene niako inak?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#14 Příspěvek od Milan_F »

Dají se nabíjet min 2 Aku. Vyřešil sem to tak že v MP3 točim 2 akumulátory a když jsou oba vybitý tak je hodim do nabiječky. Ukončení nabijení je detekováno poklesem napětí na aku (jeden z příznaků nabití). Je to popsaný i v tom článku o nabiječce s Attiny.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od pole »

Ale tato nabijacka s MC to snima pomocou vstupu Vsen nie?
Pripadne mohol by si mi povedat ake hodnoty si dal rezistorov R2 a R1 v tom napatovom delici. Pripadne dalo bysa to podla teba urobit len na jeden clanok. ?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“