Rok výroby trafopájky

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JanDouda
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2020, 01:00
Bydliště: Ústecký kraj

Rok výroby trafopájky

#1 Příspěvek od JanDouda »

Zdravím, měl bych dotaz. Mám bakelitovou trafopájku TRP-1 a na pásovinách je vyraženo XII/7. Lze nějak určit rok výroby? Všiml jsem si že na jiných paječkách stejného typu je již vyraženo např. VI/73 což je jasné. Proč to tedy neudělali takto? Zřejmě je můj dotaz zbytečný ale celkem by mě to zajímalo. Děkuji za odpovědi...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od Kremik »

Řekl bych, že ta poslední číslice tam prostě a jednoduše chybí. Holt nikdo není dokonalý.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

lze, ale velmi přibližně, podle tvaru rukojetí, krytu, polohy žárovky apod.
(mám v depozitáři vrak TRP1-55 ČSN 361490 prokazatelně rok pořízení
1968-69 začátek mého "bastlení" a první investice) tak buď pak moudrej, člověče)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
JanDouda
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2020, 01:00
Bydliště: Ústecký kraj

#4 Příspěvek od JanDouda »

Z nějakého důvodu nejde vložit obrázek. Jinak ty páječky mi připadají všechny stejné. Jinak žárovka je umístěna nad výstupními pásovinami, tlačítko z bronzového pásku, má klasický hnědý bakelitový kryt a označení na rukojetí je jako výše uvedené. Ale dle posledního čísla tipuji r.v 1967...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

nemáš moc velkou fotku ? max. příloha je 300kB uprav ořízni předlohu zonerem, picassem,
MS office picture manager (používám) nebo co je za soft po ruce :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

JanDouda píše:Zdravím, měl bych dotaz. Mám bakelitovou trafopájku TRP-1 a na pásovinách je vyraženo XII/7. Lze nějak určit rok výroby? ...

Jinak ty páječky mi připadají všechny stejné. Jinak žárovka je umístěna nad výstupními pásovinami, tlačítko z bronzového pásku, má klasický hnědý bakelitový kryt a označení na rukojetí je jako výše uvedené.
Kromě toho, že otevíráš další (zbytečné!) vlákno na téma "trafopájka" (když už jich tu je několik! - např.: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0 ), tak v tom máš zmatek!

Tak si to nejprve vyjasněme - máš skutečně bakelitovou! trafopájku TRP1-55 220V∿90VA (LIDOKOV Boskovice, v.d.) :?:
Protože tomu neodpovídá to, když píšeš že má žárovku nad pásovinami - tahle ji má stoprocentně pod pásovinami (viz foto níže) :!:
TRP1-55 90VA je snad nejstarším typem vyráběným u nás.
Sám ji mám a používám (i když poslední dobou už jen sporadicky) už od r. 1961! Na pásovinách je vyraženo - na první straně: L40mm 1,5mm² Cu a na druhé straně (to "tvoje" - pokud je to kód data výroby?): V/7.

Jen o něco novějším typem pak byla trafopájka typ ETP 220V∿100VA (MECHANIKA Pha?)!
Tato ale asi není bakelitová, zato má (jako jedna z mála) tu žárovku nahoře, nad pásovinami!
Přílohy
Trafopájka typ ETP 100VA (typový "štítek")
Trafopájka typ ETP 100VA (typový "štítek")
Trafopájka typ ETP 100VA
Trafopájka typ ETP 100VA
Trafopájka TRP1-55 90VA (typový "štítek")
Trafopájka TRP1-55 90VA (typový "štítek")
Trafopájka TRP1-55 90VA
Trafopájka TRP1-55 90VA
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
JanDouda
Příspěvky: 16
Registrován: 06 lis 2020, 01:00
Bydliště: Ústecký kraj

#7 Příspěvek od JanDouda »

@kokun: Máš pravdu, moc se omlouvám, spletl jsem se jak cyp, místo "pod pásovinami" jsem napsal "nad pásovinami". Ještě jednou sorry, skutečně mám tu TRP-1, nevím proč jsem to popletl. Je to skutečně ta jako na obrázku. Jsem já to ale vůl :-) A ano, mohl jsem prohledat a pročíst již starší diskuze. Pokud vadí, mohu smazat ;-) Prosím o trpělivost...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

Kokune: trafopájka na Tvé fotce (žárovka dole) to je vono nyní mám hranatou TRP2-73 220V/75W
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

JanDouda píše:Mám bakelitovou trafopájku TRP-1 a na pásovinách je vyraženo XII/7. Lze nějak určit rok výroby?

... skutečně mám tu TRP-1, nevím proč jsem to popletl. Je to skutečně ta jako na obrázku. Jsem já to ale vůl :-)
A ano, mohl jsem prohledat a pročíst již starší diskuze.
Pokud vadí, mohu smazat ;-) Prosím o trpělivost...
Tak jsme si to vyjasnili - ale stejně moc důslednosti svým příspěvkům nedáváš :(
Jak v zadávacím příspěvku, tak i dále, správný typ neuvádíš (překrucuješ si ho dle sebe), jak ostatně dokazuje i "moje" foto (trafo-pajka-trp1-82045304.jpeg): správný typ je přesně TRP1-55 :!:
A ano - nejen že jsi mohl prohledat starší diskuse, ale dokonce jsi to podle pravidel měl udělat! a nemusels tím pádem otevírat další vlákno. Ale už je tady a ty už s tím nic moc neuděláš - s(pro)mazat můžeš pouze svoje příspěvky; ty ostatní mohou upravovat pouze admini a moderátoři! - takže to nechej tak.

Nwm proč tě zajímá zrovna rok výroby této trafopájky, ale vyráběly se (a prodávaly) hned v začátku 60. let - pokud nebyla vyvinuta třeba už v r. 1955 (dle té "pětapadesátky" v typě), ale to je taky jen moje doměnka. Sám ji znám až tak od r. 1960 (a nechce se mi zdát, že by se vyráběla až tak zadlouho - po r. 1955).
Nejspíše bude datum jejich výroby zakódováno (a pak vyraženo) na těch pásovinách - ale tento kód neznám.
U tebe je to XII/7; na té mojí V/7; jinde zase XII/1:
arken[size=75] tam 20. 7. 2007 18:05[/size] píše:Páječku mám jen jednu, bakelitovou TRP1-55 90VA a rozhodně bych neměnil. Je na ní vyraženo XII/1, že by 1912? :) K tomu pájka Sn63 Pb37 MTL401 a kalafuna na housle :)
Rozhodně to ale nebude "měsíc (měsíc možná ano)/rok" výroby (kde by se v roku vynechávalo 196x) - poněvadž moji mám už od r. 1961 a vyraženo je V/7, tudíž nemohla být vyrobena až v květnu 1967 :!:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#10 Příspěvek od mojza »

Ahoj, na mojí TRP 1-55 je vyraženo VIII/ 3 /trojka vyražena podstatně silněji, zřejmě i později/ , bakelit několikrát slepen epoxidem, nedám na ni dopustit a mám ji někdy od r.1962.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

mojza píše:Ahoj, na mojí TRP 1-55 je vyraženo VIII/ 3 /trojka vyražena podstatně silněji, zřejmě i později/ , bakelit několikrát slepen epoxidem, nedám na ni dopustit a mám ji někdy od r.1962.
Toto kódové číslo (datum výroby?!) bylo zřejmě raženo ručními razidly - proto je ta trojka "silnější" - podařil se tvrdší úder kladívkem.
Ta moje je rovněž celá poslepovaná - zato mám ještě původní M3 závity pro smyčku :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

Celkově podobná naši TRP až na způsob montáže pájecího hrotu
efektivní, účelný zdá se mi, 100W v ceně setu pomocná mikrotužka a režijní materiál
GLT-1200
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

A proč cpeš ten čínský šmejd zrovna sem - když tohle je vlákno o datech výroby českých trafopájek!
Je tu málo jiných - obecnějších - vláken o trafopájkách?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

čínský ? to se vážně pletou, vašnosto. běž raděj sbírat houby, dnes pršelo - porostou. mnoho zdaru.
PS. vlákno není Tvoje takže klííídek, Kyslík
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Podobny cinsky smejd (akurat z Lidlu) som mal v rukach. Bolo to nepouzitelne.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“