Jak jsem dostal bleskem

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak jsem dostal bleskem

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak před týdnem ve čtvrtek, jak bylo to tornádo, tak jsem si kolem půlnoci zapnul zprávy na mobilu a nestačil se divit. Otevřel jsem si okno, protože hezky foukalo a bouřka byla hodně daleko.

Najednou rana, že jsem se málem posr...

V rozvodně vylítly všechny jističe, na kterých byly nějaký přepěťovky, samozřejmě domovní a chránič. V krabici shořely dvě nožovky. Půl dne jsem jel na jednu fázi, než dojel kámoš a vyměnil to.

Na anténním zesilovači uletěl dekl, z toho polovodiče zůstaly jen vývody. Dekl uletěl i z jeho napájecího zdroje.

Odešel komplet net, "AP" i router, na POE napáječi se rozletěla ledka, ale jinak žije.

Nejhorší je, že to někudy prolezlo do 12V rozvodu v dílně a tam to sejmulo všechno připojený včetně CB (s odpojenou anténou). :?

Včera v tom vedru jsem tahal po půdě optiku, mále jsem tam pošel vedrem. Dneska přemlouvám Panasonicy, aby se připojily na WIFI, protože ty krámy mají někde snad nakešovaný nějaký starý nastavení a silně trucují.

Co je divný, že soused naproti nic, soused o kus dál přišel o TV.

Včera byl zas vichr jak prase, elektrika potmě, tak jsem čekal, co zas bude, ale nic se nestalo.

Takže jsem opět tu a snad zas "nezhasnu"....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Říká se tomu sekundární kanál blesku, může to křápnout i hluboko pod úroveň nejvyšších budov v okolí. Jen čert, Kalousek a Babiš vědí proč to tak je, samozřejmě to jsou stovky kV přepětí a vezme to s sebou všecko, co je spojený se sítí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kdyby byl postranní, tak se z dálky ozve ještě klasický hřmění. Tohle byla rána jak z pistole. Bez ozvěny.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od PixelOrgy »

Slysel jsi jen ranu, nebo zahlidl i blesk? Nemohlo to prijit “po dratech” s tim, ze blesk nekde trefil treba trafo?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:Kdyby byl postranní, tak se z dálky ozve ještě klasický hřmění. Tohle byla rána jak z pistole. Bez ozvěny.
Právě že ten hlavní neslyšíš, protože ten "tvůj" tě natolik ohluší, že nic dalšího nevnímáš. Něco jako "maskovací signál" v psychoakustice. Kdybys měl v daný chvíli zapnutý nahrávání, záznam by ho nahrál.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Před lety jsme v Jeseníkách seděli venku u piva a koukali, jak blesky kolem nás pár set metrů mlátí do stožárů na kopci.

Poznám podle zvuku, kde to švihlo. Nakonec už jsem to jednou zažil i tady. Až to zažijete taky, poznáte rozdíl. Sonický třesk se projeví jen tehdy, když je to dál. Když je to blízko, je to jen jako výstřel a ticho.

Ale Karel to samozřejmě zná z paneláku, tam to má každý týden, tak mu nebudu odporovat.

Jinak na YT je někde přednáška prof. Kulhánka o blescích CG+, tzv. blesky z čistého nebe. Mají výrazně vyšší energii než CG- a hlavně nelítají 20km od bouřkové fronty.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

No vzhledem k tomu, že jsme tady sídliště na jinak holým vršku nad údolím kolem říčky, tak se s těma atmosférickýma výbojema potkáváme až nechutně nadměrně často. Nejbližší vyšší vrcholky jsou přes kilák daleko.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

mne sa pred par rokmi stalo nieco podobne. Strasna rana, odislo vsetko pripojene cez hdmi+ethernet. prezil akurat vonkajsi mikrotik.
Istice dole, prepatovky na vstupe domu to zvladli, akurat na stlpe odpalilo poistky na vsetkych 3 fazach. elektrikari este pozerali, ze take nieco uz dlho nevideli.
Sused nic, akurat mu vyhodilo hlavny istic
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Před mnoha lety sedím v práci u otevřenýho okna za kterým byl asi 10 m daleko kandelábr veřejnýho. Najednou jsem nic neviděl, pecka jako blázen až jsem nadskočil včetně židle. Jeblo do toho kandelábru, bedna svítidla nahoře zmizela, kandelábr opálenej bez barvy.
Zajímavý je, že těsně před tou prdou bylo slyšet něco jako zasyčení, cca necelou sekundu dlouhý. Shodlo se nás na tom víc, že to syčení bylo slyšet.
Nějaká výbojová koróna, nebo to bylo jak si blesk rozráží bleskový kanál?

Doma jsem měl taky blízkej zásah. STA s gernaniovejma GC-čkama to přežila ale KU601 ve zdroji byla fialová. Soused šikmo naproti to odprdnul víc, v půlce baráku vyškubaný vedení ze zdi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Já myslel podle toho zavádějícího titulku, že autor vlákna dostal zásah, teda jeho tělesná schránka. Ono zatím to bylo do instalace.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Aha. Kdyby tam bylo třeba "jak mně praskla voda", tak by sis myslel, že jedu do porodnice. Musíš si přeprogramovat asociace.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#12 Příspěvek od dvorak »

EKKAR píše:Říká se tomu sekundární kanál blesku, může to křápnout i hluboko pod úroveň nejvyšších budov v okolí. Jen čert, Kalousek a Babiš vědí proč to tak je, samozřejmě to jsou stovky kV přepětí a vezme to s sebou všecko, co je spojený se sítí ...
...nebo také "bratříček" podle inspektora Mrázka z Hříšných lidí Města pražského

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

A ten to taky neměl sám ze sebe, ale od nějakýho místního sadaře nebo koho ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

No jo, ale tam uhodilo na kopci. Tady neuhodilo nikde jinde už jen proto, že nikdo nehlásí další škody.

Jinak kouzelný je, že v tom zesu je transil na 12V a tomu nic není. Zas tak blbej jsem nebyl, abych tam dal něco bez ochran.

To přišlo přes výstupní kondík, ten se rozlítl taky.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

Včera v noci taky třísklo sousedovi z chalupy (co mu bylo 16. dubna 99 let!) do hromosvodu. Má ho na střeše od novostavby - tedy téměř 60 let.
Říkal, že včera dopoledne tam měl i elektrikáře a hromosvod proměřovali - měli naměřit zemní odpor = 4Ω.
Když jsem se ho ptal, jestli ho nechává revidovat pravidelně (mělo by to být snad co 5let) tak prý ne. A na dotaz: Kolikrát do něj za ty roky bacilo? - tak opáčil, že to bylo včera teprve podruhé.
Když jsem navečer zapnul ponorné čerpadlo (co mám ponořené ve společné studni - na zalévání zahrady), tak nejelo. Zkouším rozsvítit v hospodářské budově (kam zapínám do zásuvky tu "ponorku"), tak nic. Jdu do baráku a tam světla taky nic. No a "v hodinách" byl "spadnutý" hl. jistič - stačilo natáhnout. Jestli to odesralo ještě něco dalšího, zjistím taky možná až za ½ roku.
Soused z opačné strany hlásil poruchu iNETu (čidlo wifiny má za komínem) - prý vadný switch (rozbočuje do několika větví) a ještě snad něco dalšího.

Když jsem před lety (cca konec osmdesátek) dělal ve fabrice s jedním starším kolegou (mmchdm letos zemřel - covid?), tak jednou ráno hlásil, že mu včera odpoledne blesk trefil do komína (hromosvod nemaje).
Kus komína se sesypalo po střeše na dvůr, odkud snad 5min. předtím náhodou odjel jeho syn, s tehdy fungl novým Favoritem - takže klika; jinak cihly padaly na něj.
Další den mně říkal, ať se prý jdu k nim podívat, co ten blesk dovede. Vedl mně na půdu a přistaveným žebříkem mně poslal, ať se jdu podívat nad podkrovní místnost. Úplně prázdný betonový potěr stropu byl pokryt tenkou vrstvou sazí z toho komína. Pohled na ten strop připomínal strukturu třeba nějaké záclony (či jiné pleteniny-krajky), jak si tam ten blesk (v té "uhlíkové vrstvičce") vytvořil tisíce cestiček.
Moje máti tehdy říkala (bydlela nějakých 100m od toho kolegy), že při tom blesku ještě u nás vylítly snad metrové plameny ze zásuvek.
No a tomu kolegovi vylítly taky, ale nejenom plameny, ale i zásuvky vč. krabic (+ všechny jističe "v hodinách", atd.).
No a mně (v to samé odpoledne - při stejném blesku!) odešel ruský osciloskop OML-2M, se kterým jsem jedné babičce opravoval v rod. domku televizor. A bylo to snad 1km daleko (od toho "kolegova komínu" - asi to šlo po sec. síti) - no a v oscilu odešla (už tehdy nedostatková) tunelka :wink:

EDIT:
Už jsem to tu kdysi zmiňoval - tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&p=872477
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“