Jak v praxi použít certifikát Covid v mobilu.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Jak v praxi použít certifikát Covid v mobilu.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Po menším úsilí se mi podařilo vytvořit v aplikaci "Tečka" certifikát v mobilu o Covidu. Pro mne i pro manželku, a shodné informace na mém mobilu i na mobilu od manželky.
Cerifikát se pro vybranou osoby (já nebo manželka) zobrazí velkým QR kódem a když na něj kliknu, tak se zobrazí textově v češtině podrobné údaje.

Marně však v mnoha návodech k aplikaci hledám, jak mám ten cerifikát (zobrazený QR kód) prakticky použít třeba někde na letišti nabo na hranicích, případně v hotelu apod.

Zkusil jsem ten QR kód přečíst mým mobilem z mobilu manželky. Zobrazí se jen dlouhá řada čísel a písmen. Někde v cizině mi budou nic platné podrobné údaje o neinfekčnosti v češtině.

Má někdo již praktickou zkušenost nebo ví, jak se ten QR kód na obrazovce použíje?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Ten kdo to bude po tobe chtit si kod naskenuje. Cislum rozumi pocitace v cele Evrope.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#3 Příspěvek od matahari »

V okolí už si každý přidává do tečky qr od kohokoliv v rodině, aby mohl kamkoliv, bez nutnosti testování/očkování. Vynalézavost je velká, protože občanku k tomu přikládat nikde nemusí.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

K přečtení kódu kontrolními orgány je druhá aplikace "čTečka." Pro ostatní nemají podrobnosti význam.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

termit256 píše:Ten kdo to bude po tobe chtit si kod naskenuje. Cislum rozumi pocitace v cele Evrope.
Jak si tedy mám ta čísla z QR kódu převést do normální řeči na svém PC nebo v mobilu. Netuším, co se vlastně za tím QR kódem skrývá, čili co vlastně vidí počítače v celé Evropě.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#6 Příspěvek od matahari »

Vždyť tam máš tlačítko podrobnosti, kde vidíš vše, co je dostupné. Taky si můžeš nainstalovat zmíněnou čtečku a v ní si otestuj naskenovat svůj qr kód.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#7 Příspěvek od Brozicek »

matahari píše:Vždyť tam máš tlačítko podrobnosti, kde vidíš vše, co je dostupné. Taky si můžeš nainstalovat zmíněnou čtečku a v ní si otestuj naskenovat svůj qr kód.
Vždyť jsem psal, že si umím zobrazit podrobnosti, které jsou v češtině. Když však čtečkou QR sejmu ten QR kód, zobrazí se mi řada znaků. Tak co vlastně vidí v QR kódu počítače v celé Evropě? Na obrázcích je výsledek přečtení QR dvěma různými čtečkmi QR v mobilu.
Přílohy
QR kód 2.jpg
QR kód 1.jpg

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#8 Příspěvek od dobrman »

už ti to psal
Achab píše:K přečtení kódu kontrolními orgány je druhá aplikace "čTečka." Pro ostatní nemají podrobnosti význam.
čTečka na certifikáty
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Mělo by to tou "čTečkou" indikovat v podstatě jen "Tento QR-kód je platný - pacient je považován za bezinfekčního" - se zeleným pozadím nebo orámováním a "Tento kód je neplatný, pacient může bejt infekční" s červeným pozadím nebo orámováním. Podle toho by tě kontrolující pracovník měl/neměl pustit dál nebo sbalit a poslat do karantény. Žádný další údaje by z toho nikdo bez dalšího speciálního dekodéru vyčíst neměl. Nanejvejš osobní data nutný pro ztotožnění s občankou - jméno, příjmení, datum narození.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#10 Příspěvek od Brozicek »

Máte pravdu s tou čTečkou. Umí přečíst a zobrazit obsah toho QR kódu.
Jen mi nechce nějak dojít, proč je třeba dvě aplikace Tečka a čTečka.

Pokud přijedu k nějaké kontrole, musím nejdříve spustit aplikaci Tečka a doklikat se k zobrazení QR kódu. Ten může kontrolní orgán (nebo já sám sobě) oskenovat čTečkou z jiného mobilu (nebo jiného PC) a tím si zobrazit podrobné údaje k dané osobě.

Ve výsledku vidím naprosto shodné údaje v čTečce, jako si je mohu zobrazit v Tečce po stisknutí "podrobnosti".

Obě zobrazení podrobností jsou shodně v češtině. V Tečce je sice dole vlaječka a nápis Česká republika, ale jiný jazyk nejde vybrat. Třeba se to teprve připravuje.

Snad jediným důvodem této dvojitosti je to, že si kontrolní orgán zobrazí v čTečce výsledky na svém zařízení, a nemusím mu "strkat pod nos" svůj mobil s podrobnostmi v Tečce.

Myslím, že můj původní dotaz je vyřešen a již není k tomu co dodat.
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 05 črc 2021, 18:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Kontrolny organ musi na vlastnom zariadeni overit, ci je tvoj QR kod platny. Mal by byt digitalne podpisany.

Falosnych obrazkov na svojom mobile si mozes vytvorit lubovolny pocet.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Brozicek píše:Obě zobrazení podrobností jsou shodně v češtině, jiný jazyk nejde vybrat.
Obě aplikace podporují češtinu a angličtinu. Automaticky je zvolen jazyk podle nastavení operačního systému.
Změna: Nastavení > Nastavení aplikací > aplikace Tečka nebo čTečka > změnit jazyk.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#13 Příspěvek od Brozicek »

Achab píše:
Brozicek píše:Obě zobrazení podrobností jsou shodně v češtině, jiný jazyk nejde vybrat.
Obě aplikace podporují češtinu a angličtinu. Automaticky je zvolen jazyk podle nastavení operačního systému.
Změna: Nastavení > Nastavení aplikací > aplikace Tečka nebo čTečka > změnit jazyk.
Dík za radu.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#14 Příspěvek od kevin_mitnick »

Brozicek píše: Když však čtečkou QR sejmu ten QR kód, zobrazí se mi řada znaků. Tak co vlastně vidí v QR kódu počítače v celé Evropě? Na obrázcích je výsledek přečtení QR dvěma různými čtečkmi QR v mobilu.
Pocitace tu radu znaku desifruji nejakym verejnim klicem a vyjedou jim z toho tve udaje - jmeno, datum narozeni a datum ockovani, typ vakciny a nejaky kontrolni kod (v podstate stejne podrobnosti co ti zobrazi u toho certifikatu) . Jelikoz ty neznas privatni klic kterym je ten certifikat zasifrovany, neumis si udelat falesny certifikat. Klasicka asymetricka kryptografie.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

Brozicek píše:Pokud přijedu k nějaké kontrole, musím nejdříve spustit aplikaci Tečka a doklikat se k zobrazení QR kódu.
Pohodlnější je mít to v el. peněžence. Více viz https://www.getcovidpass.eu/

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“