Baterie ryobi 5Ah 2 články se vybiji rychleji

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
v4s1m4
Příspěvky: 108
Registrován: 06 říj 2010, 02:00
Bydliště: Brno, Jeseník
Kontaktovat uživatele:

Baterie ryobi 5Ah 2 články se vybiji rychleji

#1 Příspěvek od v4s1m4 »

Mám prosím dotaz. Mám baterii ryobi 5Ah 18V a normálně se nabije do plna. Poté ji začnu vybijet a funguje pouze než zmizí první dílek led signalizace. Zbývají 3 dílky ale nářadí už nejde, napětí na výstupu je asi 17 V. Po pro éře i napětí na článcích má 8 článku téměř shodné napětí 3,9 V ale 2 články pouze 3,1 V. Jde o články 18650. Je možné že by se články vybijeli rychleji nebo elektronika je špatná? Díky za rady.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ked beteriu nabijes doplna, maju vsetky clanky rovnake napatie?

Uživatelský avatar
v4s1m4
Příspěvky: 108
Registrován: 06 říj 2010, 02:00
Bydliště: Brno, Jeseník
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od v4s1m4 »

Teda máte pravdu teď jsem dobil do plna a ty 2 články mají 3,6 V. Patrně jsou na výměnu?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

To je prave ten lepsi pripad.
Skus ich nabit (napr. lab. zdrojom alebo nejakou li-ion nabijackou pre 1 clanok) tak, aby mali rovnake napatie ako ostatne.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#5 Příspěvek od JoDiK »

v4s1m4 píše:Teda máte pravdu teď jsem dobil do plna a ty 2 články mají 3,6 V. Patrně jsou na výměnu?
Především z hlediska zapojení nejde o 10 samostatných článků ale o 5 seriově zapojených paralelních dvojic článků. Takže problém dělá jedna dvojice. Předpokládám, že baterie obsahuje chytrou nabíjecí/vybíjecí elektroniku s balancérem, který hlídá napětí každé dvojice zvlášť. Je ale zvláštní, že ji nedokáže nabíječka nabít naplno, vadné články většinou jdou nabít naplno, mají často jen sníženou kapacitu a zvýšený vnitřní odpor. Také více hřejí při nabíjení, takže možná elektronika přes teplotní snímač vyhodnotí nebezpečí a přestane nabíjet. Nejsou ty dva články s menším napětím teplejší než ostatní? Jaké celkové napětí dává nabíječka?

Uživatelský avatar
v4s1m4
Příspěvky: 108
Registrován: 06 říj 2010, 02:00
Bydliště: Brno, Jeseník
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od v4s1m4 »

napětí na nabíječce proměřím, ale nabíjím s ní i další baterie a není problém, články se určitě nezahřívají více než ostatní, mám jednošachtovou nabíječku na 18650, tak mohu to rozpojit a pak zase nabodovat

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Nemusis to rozpajat. Jednoducho drotmi pripoj nabijacku na dany clanok (paralelnu dvojicu). Samozrejme, vtedy nesmie byt bateria inak nikam pripojena.

Uživatelský avatar
v4s1m4
Příspěvky: 108
Registrován: 06 říj 2010, 02:00
Bydliště: Brno, Jeseník
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od v4s1m4 »

články jsem dobil, nabíječka je odpojila při napětí 4,07V, respektive pak už v nabíjení nepokračovala. Ostatní články mají cca 4,17V. Napětí na výstupu je 20,8 V.

Teď to vyzkouším v nějakém nářadí a poté znovu zkontroluju.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Behemot »

JoDiK píše:Předpokládám, že baterie obsahuje chytrou nabíjecí/vybíjecí elektroniku s balancérem, který hlídá napětí každé dvojice zvlášť.
To je často poněkud naivní předpoklad.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“