Domovní fotovoltaiku svépomocí nebo dodavatelsky?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zachranar
Příspěvky: 156
Registrován: 19 led 2019, 01:00

Domovní fotovoltaiku svépomocí nebo dodavatelsky?

#1 Příspěvek od zachranar »

Přátelé poraďte prosím jak na to.
Protože stát nabízí další dotace, chtěl bych zachránit nějaké své úspory před inflací a rozhodl jsem se napevno pro instanci fotovoltaických panelů na rekreační objekt s trvalým bydlištěm. Nemám s tím žádnou zkušenost a pokusy o nastudování sklouzávají vždy k nějakým dodavatelům „na klíč“.
- chtěl bych to zvládnout nejlépe svépomocí, což bych měl jako už dávno vyučený elektrikář zvládnout (?). Od řemesla jsem sice už dávno zběhl jinam, ale nejsem úplně blbý. Jak by to pak bylo s dotací?
- přinejhorším dodavatelsky, ale koho vybrat a jak to zařídit, aby to nebylo předražené a z dotace by pak těžil především dodavatel (jako promrhal kamarád na tepelných čerpadlech. :(
- mám 2 vhodné střechy (6x2m a 6x3m) a pro umístění 5 plus 6 panelů cca 1x2m – ty lze koupit např. zde https://shop.geosun.cz/https-shop-geosu ... astic-390/
- jaké další zařízení budu potřebovat? Lze ho vyrobit - koupit?
- co všechno je nutné k tomu zařídit (vím že novou kompl. revizi elektrorozvodů objektu). Musím mít asi nějaký projekt ke schválení? Kým? Kdo mi ho udělá?
- mám představu, že budu muset uzavřít smlouvu s distributorem el. energie (ČEZ) a pak dodávat přebytky do sítě. Baterie nechci, to považuji za vyhozené peníze pro špatnou životnost baterií a jejich velkou cenu. Rád bych potom přidal nějaké el. vytápění objektu (např. přímotopy)
- Co dál?
Díky předem za každou pomoc a radu.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#2 Příspěvek od palmalsport »

No v prvé řadě oslovit distributora, a domluvit se s ním.
V případě FVE, ve formě zelený bonus,(maximum výroby spotřebovat doma a do sítě posílat přebytky), je potřeba souhlasu ČEZ, dále počítej s tím, že stávající elektroměrový rozváděč určitě nebude vyhovovat, takže předělávka.
Je toho daleko víc, ale vše se dá dohledat.
:)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

V kazdem pripade pokud chces dotaci, tak nejaka svepomoc nehrozi. Musis to mit od firmy ktera pak vsechnu byrokracii zaridi.

Uživatelský avatar
zachranar
Příspěvky: 156
Registrován: 19 led 2019, 01:00

#4 Příspěvek od zachranar »

Myslíte oslovit s poptávkou přímo distributora (u mě ČEZ), nebo nějakou externí firmu co to umí rychle a dobře?
Je tu někdo kdo už to na baráku má?

Uživatelský avatar
zachranar
Příspěvky: 156
Registrován: 19 led 2019, 01:00

#5 Příspěvek od zachranar »

překopat rozvaděć by neměl být problém, místa mám dost

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Zrovna se plácám v tom samém. Ale šel jsem do toho svépomocí a mám ostrov. Panely přesně ty z odkazu 6ks v zapojení 2S3P přes diody. Bude použito k ohřevu vody v bojleru max záloze nějakého routeru.
Podmínky jsou jasně a přehledně dané zde v záložce mikrozdroj. https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-vyrobce/#pruvodce
Pokud máš ostrov jako já vůbec ČEZ nezajímáš. Posílat přetoky do sítě mi přijde jako blbost - nic z toho krom problémů nemáš.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od samec »

Jednoznačne svojpomocne, lebo dotácie, čo ti dá štát, zožerie certifikovaná firma a tebe zostanú len starosti. A dodávať pár Wattov do siete fakt nestojí za tie problémy okolo fakturácií, zazmluvnených harmonogramov a kontrol. Oveľa viac ušetríš na paneloch kupených od ruky ako zarobíš na nejakej odpredanej energii.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#8 Příspěvek od palmalsport »

Tak svépomoc je sice fajn, ale je třeba si uvědomit, že síť za těma FVE panelama, nesmí v žádném případě dojít ke styku, se sítí napájenou z distribuce. :)

Uživatelský avatar
zachranar
Příspěvky: 156
Registrován: 19 led 2019, 01:00

#9 Příspěvek od zachranar »

Díky za reakce.
rezis + samec - to jsem předpokládal, že dotace sežere někdo jiný. (co to je "ostrov"?)
Takže co doporučujete?:
- nakoupit panely RENEWSYS DESERV 3S6-GALASTIC 390 Wp 434 (koupit panely pod rukou=kradené, použité?)
- jak je propojit a jaké k tomu mám koupit zařízení?
- co je "2S3P přes diody" ?
- když se mi na střechy vejde 11 panelů, co s nimi pak budu honit? Ohřívat vodu? Té moc nespotřebováváme (50l/den). Ohřívat bazén? To je tak pro manželku, já to moc nežeru. Snad v zimě když by svítilo, tak více topit přímotopy? To by bylo asi jen sporadické. Mám časté výpadky dodávky (cca 1xměs.), tak by byly asi dobré baterie. Pak bych měl zbytečný a na prodej benz. agregát.
- mezitím jsem udělal pís. poptávku na kompl. řešení na ČEZ a další 2 firmy. Uvidím s čím příjdou.
- fakt nevím jak na tom vydělat. Myslel jsem si naivně, že budu dodávat pro sebe a do sítě a potom to zadarmo čerpat zpět. Že pak budu platit za spotřebu el.energie úplný minimum. Asi je to všechno jinak že?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

můj osobní názor, fotovoltaika mi přijde jako ekonomický nesmysl, snad leda při dotované dodávce do sítě , ale ani to nezaplatí věci přímo i nepřímo investované do instalalce a provozu funkčního EV systému. Dlouhodoběji mi přijde výhodnější ty peníze investovat třeba do zateplení ty budovu zhodnotí podstatně víc než panely na střeše. Ale jak říkám , je to můj názor a debata na toto téma je vlastně jen o tom, že každá liška svůj ocas chválí.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#11 Příspěvek od palmalsport »

Tak já jsem si s kolegou, někdy v roce 2005 zakoupil 3 ks panelů pro bádání.
Měli jsme tam připojen i celkový záznam s pamětí, jak to přesně funguje. 1 panel měl Pmax = 240Wp/Voc =37V/Imp=7,95A.
Průměrná doba provozu FVE, byla cca 1100 – 1200 hodin za kalendářní rok.
Ale kalendářní rok, když počítám 365 dní, ma celkem 8760hodi.
Tehdá měli panely účinnost cca 19 %. Každý rok šlo jedno procento účinnosti dolů. Po 5 letech provozu byla účinnost na 14 %. V době kdy slunce pražilo nejvíc, se panely ohřály, a výkon šel dolů. Při teplotě panelu 75oC, napětí spadlo na 27 V, proud klesl na 4,5A.
No a kdy se v domácnosti potřebuje nejvíc elektřiny? V převážné míře večer. No a to ta FVE většinou chrápe. Respektive by rozsvítila tak akorát žárovku do kola.

Takže jsme po 5 letech konstatovali, že v našich podmínkách, je to technickej blábol, zelenejch ekoteroristů a zprofanovaných politiků.
Je to to samé, jako e auta. Taky špatnej směr.

Ale je to každého jednotlivce jeho volba. :D

Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

#12 Příspěvek od Miyuki »

palmalsport píše: Takže jsme po 5 letech konstatovali, že v našich podmínkách, je to technickej blábol, zelenejch ekoteroristů a zprofanovaných politiků.
Je to to samé, jako e auta. Taky špatnej směr.

Ale je to každého jednotlivce jeho volba. :D
Pokud lidi neperou a nevaří o víkendu
Případně rovnou nepracujou z domova, pak to samozřejmě vychází úplně jinak.

A domácnost kam se chodí lidi jenom vyspat na noc, má tak malou spotřebu, že to asi moc smysl nemá. Leda tak na ohřejvání vody. To vlastně taky může bejt dost, jestli jí spotřebuješ hodně.

Hlavně dneska cena panelů klesla na úplně směšný ceny.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Teoreticky by sa to dalo pouzit v lete na napajanie klimatizacie.
A v zime tou klimatizaciou kurit, akurat asi uz nie zo solaru ale zo siete.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

ale ano cena panelů šla dolů, jenže , nějak se zapomíná na to ostatní, jak bych parafrázoval postavu Roberta Kosa ze Samoty u lesa " to máte držáky, průchody střechou, kabely, měniče, prostor pro rozvaděč,......... atd Udělat to tak aby se neznehodnotila střešní krytina , spousta věcí které stojí peníze a nakonec máte investici třeba 200 tisíc a než těch 200 tisíc solár vydělá aby se zaplatil najednou máte přes deset let účinnost jde do kopru ať už kvalitou panelu či znečištěním krytina poškozená pnutím držáků při povětrnosti a co dál perpetuum mobile dát se do oprav zjistit, že by bylo dobré dát při tom nové panely s lepší účinností měnič pochopitelně mohou být i kabely poddimenzované etc.. je to určitě k zamyšlení

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#15 Příspěvek od palmalsport »

Tak připojit motor jsme nezkoušely. Nevím zdá by to ta FVE utáhla, vhledem k záběrnýmu proudu toho motoru. Ona ta FVE není tak tvrdej zdroj, jako generátor v elektrárně. Mimochodem když jsem prováděl pravidelnou revizi elektro v kotelně opatovické elektrárny, a viděl jsem štítek motoru pohánějícího ventilátor vzduchu do kotle, a tam byl rok výroby 1958, tak taková FVE, nemá tak dlouhou životnost. :(

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“