8" disketove mechaniky - je to k necemu?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

8" disketove mechaniky - je to k necemu?

#1 Příspěvek od termit256 »

Nebo je to bezcenny srot? Znamy nejak prisel k bedne techto mechanik a ptal se mne jestli to ma vyhodit, nebo to ma ci muze mit nejakou cenu.
Osobne jsem u meho prvniho pc mel uz moderni 5,25" model a vzhledem k tomu ze tech mechanik se mi casem nahromadilo snad 15ks, tipoval bych ze i ty 8" budou jen srot. Sberem starych kramu se ale programove nezabyvam, tak jsem slibil ze se zeptam.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

8" mechaniky sa nepouzivali v PC, ale v starsich pocitacoch. Urcite nevyhadzovat.

Uživatelský avatar
ozmot
Příspěvky: 3
Registrován: 16 srp 2021, 02:00

#3 Příspěvek od ozmot »

Pokud by to bylo možné, měl bych o jednu do sbírky velký zájem! Píšu SZ.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

On momentalne bydli tusim v Kazachstanu nebo nejake podobne prdeli a zbozi vozi o nas tam, takze s prodejem a dopravou bude momentalne problem. Ale zminim se ze je zajem a at to nevyhazuje.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od radioelectrum »

taky vych o nějakou tu 8" měl zájm pokud zbyde, a taky o 5,25"

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Tech 5,25 budu mit nekde urcite hromadu ze starych compu, vim ze jsem to nevyhazoval. Podivam se po tom. Ale da se to normalne koupit na aukru nebo bazosi za cenu v radu nekolika malo stokorun.
Ty 8" netusim, poslal jsem znamemu link na bastlirnu, az to bude aktualni nejspis se ozve. Ale vzhledem k cene letecke prepravy to za 2kila urcite nebude.

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radioelectrum »

U té 8" respektuji i vyšší cenu, když tak mi potom dejte vědět, můj zájem stále trvá.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

No, ja s tim nemam nic moc spolecneho. Ale predpokladam ze kdyz to sem dotycny z takove tramtarie potahne, nebude to delat proto aby se na to koukal v obyvaku :-)

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#9 Příspěvek od nixdorf »

Osmipalce sa dajú rozchodiť aj pod PC, ak je to soft-sectored mechanika a PC má klasický radič na disketové mechaniky podporujúci 1,44MB/1,2MB kapacity. Len je nutné k tomu vyrobiť si adaptér a mechaniku správne najumprovať/nastaviť. To za predpokladu, že je mechanika kompatibilná s protokolom Shugart (sú také, ktoré nie).

Venoval som sa tomu v nasledovnom článku v EN, kde som sa snažil rozchodiť mechaniku typu Shugart, Magnetic Peripherals a československý Consul 7115.
http://boginjr.com/it/hw/8inch-drives/

...prípadne boot DOSu z 1,3MB naformátovanej 8":
https://www.youtube.com/watch?v=mxzstusQggA

Ak sa však tou mechanikou majú čítať diskety pôvodne formátované pod CP/M, teda s 128 bajtovými sektormi a záznamom FM, to zvládne už ďaleko menej PC FDD radičov. Ale i to sa dá - floppy image sa dá vydumpovat do súboru napr. cez ImageDisk, a ten sa dá následne analyzovať, upravovať, proste špekulovať, koľko hrdlo ráči.

No a potom sú ešte rôzne prehistorické "hard-sectored" osmipalce, ktoré vyžadujú diskety so sektormi, ktoré sú presne vymedzené dierami v médiu, prípadne mechaniky z rôznych PLC s úplne proprietárnou riadiacou elektronikou či druhom záznamu. Prípadne i taká mechanika, po ktorej už ani pes neštekne, nie tak ešte nejaká naskenovaná dokumentácia, ktorú už dávno odvial čas niekam. Z hľadiska funkčnosti budú také mechaniky dobré iba ako zarážka do dverí. Alebo ako kotva amatérskeho vodného plavidla :)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

Je to sentiment doby která se nevrátí, asi jak archivovat VHS na dvd-r
už NIKDY nepoužijete. NIKDY.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Expert sa ozval.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

věčný rejpal prudí bo se zase nudí
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#13 Příspěvek od nixdorf »

Na osmipalcoch mali Amíci až do roku 2019 uložené kódy od jadrových pum, taká zabudnutá technologia to nebude :wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

je s podivem že tyhle stará "elpíčka" dodnes drží data...natož 5.25" maxell, Basf, verbatim kus za bůra u ťamana...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

To jsou zase chytrosti z těšínska. :roll: 8" diskety jsou jedny z nejspolehlivějších počítačových médií, co krom papíru existovaly. Běžně jsou na CP/M čitelný i po více než 35 letech, kdy byly naházený na hromadě ve sklepě. Chtěl bych vidět cokoliv, co bylo po nich s takovou životností. Je to daný malou hustotou záznamu a širokejma stopama. 5,25" a 3,5" ani zdaleka nevydrží co ty 8". Kupodivu dost spolehlivý diskety jsou ještě ZIP 100.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“