Bakelit

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Bakelit

#1 Příspěvek od Crifodo »

Staré špatné časy aneb Když normy nebyly harmonizované, průřez 2,5 byl 2,5 a ne 2,15 a z hliníku se nevyráběly licny.

Zobrazené "přístroje" jsou použité, očištěné, demontované z instalace v zrušené textilní fabrice.
Přílohy
photo 018.jpg
photo 016.jpg
photo 014.jpg
photo 012.jpg

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jjilek »

Mám toho plnou krabici. Kdyby někdo měl zájem a snad dělal instalaci LP 1940-1955 :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

V Třešti tento materiál stále používáme pro nové instalace, nic moderního by se tam nehodilo. Jediná slabina je, že průchodky jsou dělané na staré tlusté hliníkové kabely, moderní se musí omotat, aby to těsnilo. Acidurky se stále vyrábí, buď černé nebo šedé. Obě verze jsou ale z plastu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

OT: Míro, prošvihl jsem Tvoje narozeniny, ale jsem u moře, tak mě kalendář příliš netrápí. Tak gratuluji dodatečně.
A k tématu:
toto poctivé příslušenství v elektroinstalacích mám rád, bohužel dnes s tím mají někteří mladí revizáci problém v nových instalacích, protože na něj není Prohlášení o shodě, prostě papír, jakkoli jsou tyto svorkovnice, zásuvky, vypínače a jiné přístroje mnohdy bezpečnější a spolehlivější, než to, co se dnes dá koupit...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

Lukas-Peca píše:V Třešti tento materiál stále používáme pro nové instalace, nic moderního by se tam nehodilo. Jediná slabina je, že průchodky jsou dělané na staré tlusté hliníkové kabely, moderní se musí omotat, aby to těsnilo. Acidurky se stále vyrábí, buď černé nebo šedé. Obě verze jsou ale z plastu.
Tam pomohou gumové těsnící kroužky s menším vnitřním průměrem.

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#6 Příspěvek od mojza »

Jojo, hodně těch starých dobře vyrobených bakelitových přístrojků slouží dodnes a dobře, i když už je křehčí.. Jinak bakelit jsem s úspěchem lepil EPOXY 2000?, prostě epoxindlem..

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od eleferner »

Neprodal byste mi nekdo samostatne kryty na stare bakelitove Acidury? Potreboval bych jich 5 ks a k tomu alespon 3 ks Acidur rozdvojek. Nabizim 50 Kc/kus. A jak je to dnes do techto krabic s tesnenim? Nahradni jsem nikde nevidel.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

jjilek píše:Kdyby někdo měl zájem a snad dělal instalaci LP 1940-1955 :D
To byl jinačí sortiment. Bakelit je o generaci mladší, až do 70tek, patří k němu AYKY, často v barvách m-č-r-z.
Předtím byly plechové krabice vystlané impregnovaným papírem, malé kulaté s naklapávacím víčkem, větší zinkalové hranaté na šroubky, trubky plechové s papírovým vnitřkem, vodiče jednotlivé, značení neznám. Jádro hliník, na tom guma, navrch opředení. Barvy už dneska dost splývají.
Za války asi ještě většinou opředená měď, dost uškrcených průřezů.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

eleferner píše:Neprodal byste mi nekdo samostatne kryty na stare bakelitove Acidury? Potreboval bych jich 5 ks a k tomu alespon 3 ks Acidur rozdvojek. Nabizim 50 Kc/kus. A jak je to dnes do techto krabic s tesnenim? Nahradni jsem nikde nevidel.
Máš-li fotky, co potřebuješ, dej je sem nebo na mail. O víkendu pohledám.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od eleferner »

Crifodo píše:Jestli myslíš rozdvojení vývodek, ty nabízejí různí prodejci.
https://www.elektro-svestka.cz/detail/1 ... -21-2-x-16

https://www.elima.cz/obchod/6624-35_12- ... 18931.html
Tohle jsou vyvodky na vetsi typ krabic se zavitem PG21. Ja potrebuju, aby ta rozdvojka mela hlavni zavit PG16, aby sla zkombinovat s malymi krabicemi, ktere mas na prvni fotce "photo 012.jpg". Tu jsem nasel jen zde a dost pochybuji, ze mi objednaji jen 3 kusy: :?

https://www.elektrotechnika-shop.cz/pg- ... -6623-2612

Nahradni tesnení jsem pak nenasel vubec, ale nastesti je potrebuju jen pro par oprav/uprav stavajici instalace, takze to opatlam silikonem.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#12 Příspěvek od kbulda »

Těmhle vývodkám se běžně říkalo " kalhotky ".

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

A může se dneska vůbec bakelit ještě používat v nových instalacích? Třeba černý bakelitový elektroměrový desky jsou léta přímo zakázaný. Setkal jsem se i s tím, že při změně majitele nechtěli ČEZáci na černý desce vyměnit elektroměr, musela se vyměnit za šedivou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jjilek »

Před časem, kdy jsme koupili starou chalupu s elektroměrem venku na zdi. tak byl s takovou deskou problém. Byly v ní vypálené drážky a měla někudy takový svod, že točila elektroměrem. :D Psal se rok 1964.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Bakelit je jako elektroizolant docela prevít, pamatuji hodně zdoutnalých motorových svorkovnic nebo i krásně kopající kulatý vypínač, kde se uvnitř volný hliníkový drát dotýkal obalu. Majitel domku říkal "kopanec nebo potmě", když šel do sklepa :twisted: :roll: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“