Taškařice s LED úsporkou

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

Taškařice s LED úsporkou

#1 Příspěvek od jardafiala »

Zajímavá zkušenost – měl jsem doma dvě vadné LED úsporky tak jsem se rozhodl, že zapojím oba LED moduly s přibližně 23LEDkami do série na jeden zdroj. V úsporkách byly některé LED zčernalé, ty jsem přemostil. Zapojení je jednoduché, viz první přiložený obrázek. Chvíli se zdálo, že budu muset vrátit diplom, protože se mi nedařilo sériové zapojení LED modulů. Ze zoufalství jsem odpájel i všechny rezistory kromě R1, což samozřejmě nepomohlo, mělo to však nakonec docela zajímavý efekt. Po odhalení příčiny prvotního nezdaru jsem tedy nakonec získal LED svítidlo podle zapojení na druhém obrázku. Po zapnutí se světlo rozsvítilo a po vypnutí zůstalo trvale slabě svítit. Doma je to celkem k ničemu ale na chatě, kde není za bezměsíčné noci při zatažené obloze vidět ani ruku nataženou před obličejem, by to mohlo trochu pomoci(svítí to jenom slabě). Přívod ke světlu je dvovodičový, svícení je nejspíš způsobeno tím, že přívod funguje jako anténa na 50Hz a nakmitané napětí po usměrnění rozsvítí LEDky. V původním svítidle je kondenzátor na 100V, při přerušení kterékoli LED je napětí na kondenzátoru omezeno paralelním odporem, nejspíš to nestačí, jeden z kondenzátorů byl vystřelený. Použil jsem kondenzátor 15µF/400V.
Přílohy
sporka1.jpg
sporka2.jpg

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Nechtěl bys dát radši antiparalelně zenerku (např. kolem 90V)? Odpor tam není pro srandu, ale pro vybití toho elytu. Takže je sice hezký, když necháš ten elyt nabít na >300V, ale musíš ho i nějak vybít.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 20 zář 2021, 16:30, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

V ledkových žárovkách, kde je spínaný zdroj proudu, normálně prostě zkratuji přerušenou ledku, zvýším snímací rezistor proudu pro snížení proudu ledkami (analogie se snížením proudu podsvitu v TV je zřejmá) a vesele používám. Žárovky s předřadným kondíkem neopravuji, je to podřadný šunt.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Na odporu 470k toho moc nezmaří, spíš bych dal rezistor tak 680Ω do série se síťovým kondenzátorem, takhle se při zapínání těm LEDkám bude zdát o čertech.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Blbě jsem kouknul na jeho hodnotu. Ale je prasečina, když ho dá pryč a hodí tam elyt, aby se neprostřelil (při nízkým proudu se nestane, zachová se jak zenerka, vejš napětí nepustí), na vyšší napětí, aniž by ale měl možnost se po přerušení napájení za rozumnou dobu se vyprázdnit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#6 Příspěvek od jardafiala »

Samozřejmě že ten odpor tam je původně pro vybití toho elektrolytu, s ním by to asi při vypnutí nesvítilo. Takhle je na něm odhadem 80V trvale. A dělal jsem to jenom ze zvědavosti, práce s tím spojená neodpovídá dosaženému výsledku. Chtěl jsem se jenom podělit o zajímavost, tedy že to svítí i bez připojeného síťového napětí.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Protože bílý/modrý LED dokážou svítit i na pár µA, stačí, když je ve vypínači svod, nebo se vypíná místo fáze zem. Ale dokonce mám od Číňanů COB LED s integrovaným zdrojem (je na 230V~), kterou stačí pověsit za fázovej drát do vzduchu, a už trochu svítí.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Mě trvale svítí ve sprcháči už 2 roky LEDžárovka díky doutnavce ve vypínači.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“