Rucni halogenova svitilna 55w

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

Rucni halogenova svitilna 55w

#1 Příspěvek od Ibanez »

Ahoj,
dostala se mi do rukou starsi halogenova svitilna s 6v 55w halogen zarovkou, olovena baterie je po smrti a tak me napadlo, ze bych mohl predelat aku na li-ion. Halogen zarovku bych nechal puvodni tech 6v 55w. Mam tu dve moznosti zapojeni. Prvni moznost by byla, ze bych 8 li-ion (kazda o kapacite 2500mAh) zapojil paralerne pres nabijeci modul TP4056, ktery bych jeste zapojil pres modul Step-Up DC/DC XL6009 nebo pres jiny modul a zvysil napeti z 3,7V na pozadovanou hodnotu halogen zarovky coz je 6v. Druha moznost je zapojeni do packu 2S8P na hodnotu 7.2V a pres Step-Down DC/DC snizit na hodnotu 6v. Otazka zni jaka moznost by byla asi tak lepsi a jak dlouho by priblizne halogenka svitila..? Vim, ze mi poradite si koupit led a tuto zahodit, ale libi se mi a nechci ji vyhodit, potreboval bych ji nejak predelat aby svitila alespon 2 az 3 hodinky v kuse. Za navody a rady predem dekuji.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Nebo si kup led a naroubuj ji místo žárovky do stávající svítilny. Úskalím bývá, jak vyřešit ledce potřebné chlazení.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Do te zarovky jde 9A, to zadny XL6009 nezvladne.
Urcite bude mit lepsi ucinnost ten step-down. Ale musis ho prislusne proudove dimenzovat.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#4 Příspěvek od JoDiK »

Ibanez píše:Prvni moznost by byla, ze bych 8 li-ion (kazda o kapacite 2500mAh) zapojil paralerne pres nabijeci modul TP4056
Takovouto baterii bys tím modulem do plného stavu nabíjel odhadem nejmíň 26 hodin. Nevadí?
Navíc píšou u toho modulu: "Můžete připojit dva lithiové akumulátorové články k vytvoření ekvivalentní jednotné baterie s celkovou kapacitou dvakrát větší, než je kapacita jednotlivých buněk. Nedoporučujeme ale připojení více, jak dvou článků najednou do tohoto modulu."
Ale nepíšou proč to nedoporučujou...

Taky bych uvažoval o změně žárovky na nějaký COB LED modul...

Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

#5 Příspěvek od Ibanez »

Problem by spise byl upevneni led do H3 patice, chladic by ani tak problem sehnat nebyl.

Takze lepsi volba je pres ten Step-Down DC/DC a snizit na hodnotu 6v, Ted mam tak trosku problem jaky pouzit nabijeci modul pro 2S8P, vetsinou jsem pouzival modul TP4056, ktery mel i ochranu.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Na co 6V?! Proč tam nedáš 12V, aby tím tekl poloviční proud?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

#7 Příspěvek od Ibanez »

Ale nepíšou proč to nedoporučujou...

Teoreticky by to melo jit, teda myslim, vzdyt je to zapojene paralelnem, mela by se zvetsijen doba nabijeni.

Taky bych uvažoval o změně žárovky na nějaký COB LED modul...


Spis potrebuji neco na velky dosah, presneji do lesa a luk...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

MetalGod píše:Na co 6V?! Proč tam nedáš 12V, aby tím tekl poloviční proud?
Protože původní prostor v tý lampě byl určitě na baterku 6V - 4,5Ah a tak malou "dvanáctku" v olovu by byl problém sehnat. Když tam ale napere 3S případně 3S2P akupack s příslušnou elektronikou pro nabíjení a balanc, bude tam mít prakticky (skoro) 12V zdroj a na svícení mu to bude stačit...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

JoDiK píše:Taky bych uvažoval o zmìnì žárovky na nìjaký COB LED modul...
Nebude pasovat do povodnej paraboly a teda to bude svietit blbo.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Udělal jsem si 20W COB LED baterčičku (akorát s CPU chladičem s větrákem :D). 8x 2200mAh v sérii, step-up měnič s proudovým omezením (tudíž se dal regulovat jas), na baterii balancér. I když to svítilo prakticky do úhlu 180°, bylo vidět na nějakých 40m. A dát k tomu optiku, tak s tím ještě zapálím les :D. Na plnej výkon jsem s tím svítil možná hodinu a půl nejdýl, a stejně jsem to nevybil.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#11 Příspěvek od MetalGod »

EKKAR píše:
MetalGod píše:Na co 6V?! Proč tam nedáš 12V, aby tím tekl poloviční proud?
Protože původní prostor v tý lampě byl určitě na baterku 6V - 4,5Ah a tak malou "dvanáctku" v olovu by byl problém sehnat. Když tam ale napere 3S případně 3S2P akupack s příslušnou elektronikou pro nabíjení a balanc, bude tam mít prakticky (skoro) 12V zdroj a na svícení mu to bude stačit...
Vždyť se od začátku bavíme o náhradě lithiem, ne? A jestli tam chce dát 2S8P, proč tam nedá 4S4P stejnýho objemu? Jen místo 9A bude tahat 4.5A.
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 22 zář 2021, 23:19, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

#12 Příspěvek od Ibanez »

rnbw píše:
JoDiK píše:Taky bych uvažoval o změně žárovky na nějaký COB LED modul...
Nebude pasovat do povodnej paraboly a teda to bude svietit blbo.

U led by byl slabsi odraz svetla, tahle baterky jsou spise na halogenovou zarovku....

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Ibanez píše: tahle baterky jsou spise na halogenovou zarovku....
Jo a ještě dost záleží jakou má halogenka orientaci vlákna, jestli podélnou a nebo příčnou. A ještě jak je vlákno dlouhý. Viděl jste někdo v Novým Jičíně optickou testovací stolici na auťácký paraboly? Navrhnout tvar paraboly na vlákno žárovky je docela věda. Proč si myslíte, že starý auta měly vlnitý skla na reflektorech a proč to nový auta nemají? Ale mají, jen jinde. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ibanez
Příspěvky: 25
Registrován: 22 zář 2021, 02:00

#14 Příspěvek od Ibanez »

Takze to mam predelat na 12V halogenku a zapojit to na 4s4p..? Doporucite mi i nejaky nabijeci modul i s ochranou...? (Moc se v tomto nevyznam)


To uz muzu rovnou predelat na xenon, ale to by se svitilna asi upekla..:-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

V PALu v NJ jsem ji neviděl, ale v Helle v Mohelnici ano (jezdil jsem tam). Vlnitý skla tvořily Fresnelovu čočku, kterou dnešní světla nahrazujou buď skutečně bikonvexní čočkou, nebo segmentovaným z několika ploch poskládaným reflektorem, kterej jde snadno vyformovat a tlakově odstříknout z tepelně odolnýho plastu (polykarbonát) a následně vakuově pokovit hnilíkem. Obojí má za úkol rozptýlit bodový světlo z halogenky na větší plochu před auto - bez rozptylu by se nedalo vytvořit zákonem požadovaný rozhraní světlo-stín zaručující jakýsi-takýsi neoslňování řidičů v protisměru a světlo každýho obyčejnýho reflektoru by bylo daleko bodovější, než je potřeba. Dneska už se odrazný plochy i pro LEDkový zdroje dělají rastrovaný z malejch plošek, aby odraz byl "vícebodovej" a neoslepoval tolik ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“