Neviditelný počítač v domácí síti

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Neviditelný počítač v domácí síti

#1 Příspěvek od hafca »

Snad po každé aktualizaci W10 mám problémy s domácí sítí. PC přestane být v síti vidět, nevidí ani sám sebe, ale notebook vidí.
Nastavení sdílení mám, ochranu heslem taky, nastavenou domácí síť, i zjišťování sítě, je i stejná pracovní skupina. Klient i server SMB jsou zapnuté. Zkusil jsem i
sc.exe config lanmanworkstation depend= bowser/mrxsmb10/nsi
a taky nic.
Nemá někdo tip, čím by to mohlo být, co ještě zkusit nebo na co jsem zapomněl?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#2 Příspěvek od josef_novak »

Vždy se jeden sdílející PC/NB/NAS/nebo jiný stane tzv. master (nadřazený) a pokud se něco změní, tak se mater převolí a může to trvat, i když jdou zařízení mezi sebou pingnout a nemají žádné restrikce ohledně firewallu. Jednoduše to jde ověřit, že z jednoho zařízení zkusím vůči druhému, že je na něm otevřený port 445 přes TCP. Taky někdy můžou mezi sebou způsobovat problémy verze SMBv1 až SMBv4.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Ale proč nevidí sám sebe? Když náhodou ano, tak sdílené složky nejdou otevřít.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od josef_novak »

Otevři cmd a podívej se, jestli na portu 445 naslouchá:

Kód: Vybrat vše

netstat –an | find “445”
když ne, tak se podívej do Služeb, jestli Sever běží a je povoleno automatické spouštění, v cmd:

Kód: Vybrat vše

sc query LanmanServer

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od hafca »

Na portu 445 jsou samé nuly. Ve službách do kterých koukám přes Správce úloh oba servery běží.
Po několika resetech
netsh winsock reset and press Enter
netsh int ip reset and press Enter
ipconfig /release and press Enter
ipconfig /renew and press Enter
ipconfig /flushdns and press Enter
jsem se dostal do stavu, kdy sebe vidím a můžu do všech sdílených složek.
Jenže přestal být přístupný notebook. Pořád dokola chce přihlašovací heslo, ale nebere ho. :roll:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od josef_novak »

Samé nuly jsou všechny rozhraní (od localhostu přes WiFi až po LAN), nic víc. Je vidět, že ti chybí master, čím méně do toho budeš vrtat, tím lépe to bude fungovat, protože všemi těmi příkazy to akorát rozbíjíš. Mám neustále zapnutý NAS, který je jako master a nikdy tyhle problémy nemám a to mám v síti sedmičky, desítky i androidy přes LAN plugin v TotalCmd (dohromady 10 ks). A masterem se stane těžko něco, co je zapnuté pár hodin denně.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

Když jsem měl v PC W7 a notebook W7, chodilo to v pohodě. S W10 přišly problémy. Vidím to na reinstalaci PC, do které se mi hrubě nechce. PC je zaplé cca 14 hodin denně, stejně jako notebook.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#8 Příspěvek od josef_novak »

Ale vypínáš je, takže když se stane masterem PC a vypneš ho dříve než NB, tak se to dodrbe. Pro přenášení souborů si nahoď raději FTP.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Browse master vobec netreba na pristup k zdielanym adresarom. Staci si priamo otvorit \\nazovpc alebo \\ip.ad.re.sa

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

To snad dělá a stejně mu to nejde. Když si tuneluji port 445 přes SSH/Putty na NAS, tak ve Windows vypnu LanmanServer a když se chci připojit na localhost, tak přes název to ve Windows nefunguje, musím použít 127.0.0.1. Takže to je taky nevyzpytatelné.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od hafca »

josef_novak píše:Ale vypínáš je, takže když se stane masterem PC a vypneš ho dříve než NB, tak se to dodrbe. Pro přenášení souborů si nahoď raději FTP.
PC se vypíná jako poslední. A já potřebuji sdílet i tiskárnu a jak to bude v zimě s webkamerou u krmítka, to se neodvažuji předpovídat.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#12 Příspěvek od matahari »

Přesně tohle jsem vyřešil před lety síťovou tiskárnou, kdy se nemusím spoléhat na to, že je PC spuštěný. A pro pozorování krmítka je snad jednodušší záznam s reakcí na pohyb. Na chatě používám Raspberry Pi Zero s kamerou (koupené na inzerát za 500,-), na kterém běží MotionEye, takže se dá podívat na živý stream nebo na záznam, aniž bych opět musel mít cokoliv dalšího spuštěného. Ta kamera má lepší obraz než webkamera Logitech za 1400,-.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od PixelOrgy »

Ten nazev beztak preklada jako netbios. Mozna kdyby se pouzilo fqdn, tak by sel prvne pres dns. Za me je vhodny mit v siti i dns server (zvladne kazdej lepsi router) a pouzivat dhcp rezervace

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#14 Příspěvek od josef_novak »

Na NASu mi běží unbound jako DNS server, což jak píšeš, je taky k dobru, ale hafca nenapsal, jestli mu to dělá u názvů, IP adresách nebo obého. Osobně používám statické IP adresy, na které se i připojuji.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

DNS je v routru povolené.
Ale ráno jsem to pustil, zkusil síť a všechno šlo. Byl sice problém s heslem na notebooku, které to nechtělo vzít, ale nakonec to nějak prošlo. Jen mi je divné, že když otevřu tento počítač, tak nevidím žádnou síť. Tu vidím v Total Commanderu, přes který se dostanu na vše co je kde sdílené.
Měl jsem vždy tak, že se nastavilo sdílení, povolilo se vyhledávání sítě, stejná skupina a stačilo to. Teď je to nějak čím dál tím víc zamotané. A hlavně jsem zvědav, co to udělá ráno.
U TC kliknu na síť a vidím názvy počítačů a po rozkliknutí jednotlivé sdílené složky.
@matahari
Já raděj hledám příčiny, než odstraňuji následky. Kupovat jinou tiskárnu se mi nechce, když ta co mám slouží. A krmítko nastavuji tak, aby se k němu dalo připojit odkudkoliv pro ty, co znají heslo. Tam by to ukládání moc nepomohlo. A reakci na pohyb to má a nahrává to jak video, tak ukládá fotky.
To jen na vysvětlenou, proč to chci rozběhat.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“