Vypínací napětí na baterii u telefonů

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

Vypínací napětí na baterii u telefonů

#1 Příspěvek od josef_novak »

Netušíte, při jakém napětí na baterii se telefony vypnou? Jestli to je nějak generalizované při 3,7V nebo jiném napětí (např. 3,65V).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Nie. A 3,7V je dost, to je predsa nominalne napatie.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#3 Příspěvek od josef_novak »

Hmm, tak to jsem byl v omylu. Na bateriích někdy bývá max. nabíjecí napětí 4,35V a mě se jedna podařila nabít na lab. zdroji na 4,28V.
Tak to může být i 3,3V?
Přílohy
lipol.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tato ma nominalne napatie 3,8V.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Napětí, při kterým dojde k vypnutí, se nachází okolo 3V (cca 3-3.2V, někdy i lehce pod 3V), je to individuální.
A mimochodem, 4.35V je nejzazší maximální napětí lithiovek, který se obyčejně nabíjej na 4.2V (takže se jmenovitým napětím 3.6/3.7V). Získáš tak zpočátku o 10% větší kapacitu, ale mnohem kratší životnost, stejně tak vzroste pravděpodobnost ohňostroje. Jestli z ní nepotřebuješ dostávat absolutní maximum, provozuj ji v rozsahu 3.2-4.1V - už při jmenovitým napětí začne napětí výrazně klesat, takže rozdíl mezi utnutím při 3V a 3.2V není nijak výraznej, ale dovolí Ti to na pár dnů skladovat "vybitou" baterii. Naopak nabíjení na vyšší napětí zkracuje počet nabíjecích cyklů, baterie rychleji ztrácí kapacitu, a to i v případě nepoužívání.
Přílohy
li-discharge-curve.gif
(14.42 KiB) Staženo 132 x
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 02 říj 2021, 22:40, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od josef_novak »

Tuhle baterii viz. fotka budu chtít otestovat co se týče kapacity a před chvílí mi ji kamarád přinesl. Nominální napětí má 3,85V a maximum 4,40V. Až zítra budu mít půjčený tester baterií.
Přílohy
lipol2.jpg

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hubert_79 »

To maximum je nabíjecí napětí.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#8 Příspěvek od josef_novak »

Co jsem zkoušel tu předchozí baterii, tak byla ze starého telefonu a přesně 4,51V asi zafungovala ochrana v baterii a nabíjení se odpojilo. Tak uvidím zítra, co tahle, ale trápit ji nechci.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Na maximalne napatie neodporucam nabijat - uz len kvoli presnosti beznych multimetrov a zdrojov.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

Baterie je do 2,5 roku starého telefonu a ležela přes rok v šuplíku. Chci otestovat, jakou má ještě kapacitu a jestli se vyplatí vyměnit původní baterii, která s bídou vydrží od rána do večera.
Změřil jsem ji a má 3,87V, takže bude asi v dobré kondici, ale test bude jistota. Originální nabíječka k telefonu umí až 27W, kde při 5V dá 3A (při 20V/1,35A). Vždy zvyšuji napětí, aby proud nepřesáhl 1A a baterie bude mít nejspíš také ochranu. Taky budu kontrolovat teplotu pomocí teploměru.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#11 Příspěvek od josef_novak »

Baterii jsem dobil napětím 4,40V. Po rozjetí testu a připojení 0,5A zátěže, bylo na baterii 4,28V.
Po 6 hodinách při 3,5V vykazovala baterie kapacitu 3,2Ah a do tohoto napětí padala přiměřeně. Potom to šlo rychleji a test se ukončil kolem 2,8V, kdy tester vyhodnotil, že má kapacitu 3,38Ah a tohle má baterie deklarované. Dohromady to trvalo 6,5 hodiny, kde při cca 2W/h dosáhla baterie i na deklarovanou energii 12,7Wh. Teplota při nabíjení i vybíjení nepřekročila 26°C (4°C nad pokojovou).

Měla by to být (snad) originální baterie a při těchto slušných parametrech se vymění za původní. Zbytečně rozebírat telefon a strčit tam tzv. novou baterii, která vydrží jako ta původní, už jsem zažil.

Na vypínací napětí jsem se ptal proto, že bych ho na testeru nastavil, ale nakonec jsem to nechal na jeho automatice.

Tipoval bych, že se tento telefon vypne kolem 3,5V, protože níže to nemá smysl a jistě se to bude časem díky nižší kapacitě a rychlosti klesajícího napětí při vybíjení měnit.

P.S. Některé aplikace umí tzv. zobrazit reálnou kapacitu baterie, ale moc tomu nevěřím, jedině že by se někde zapisovalo (snad do palivoměru), jaký byl rozsah u nového telefonu a jaký je momentálně. Je to možné?
Přílohy
tester_baterii.jpg

Uživatelský avatar
Wolf70
Příspěvky: 141
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#12 Příspěvek od Wolf70 »

Jinak reaguju na tu ochranu u baterie tak tu má už asi99% baterii pod tim plastem je pl. spoj s elektronikou na omezení napětí a omezení teploty .

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#13 Příspěvek od josef_novak »

Jj tahle taky při zkoušce nad 4,5V nabíjení odpojila.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Nenabijajte li-ion baterie na vyssie napatie ako je na stitku!

Ta ochrana je nastavena na vyssie napatie len preto, aby nezasahovala prilis skoro - nesmie sa pouzivat na ukoncenie nabijania.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#15 Příspěvek od josef_novak »

O zbytek už se postará elektronika v mobilu. Tohle bylo jen pro test kapacity a opravdu 26°C nepřekročila.
Nyní ji nabíjím jen na 4V a má 24,3°C.

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“