Zpomalovani zapisu na flash

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Zpomalovani zapisu na flash

#1 Příspěvek od termit256 »

Po roce nebo dvou jsem si vsiml, ze poklesla rychlos zapisu na flash. Tusite cim by to mohlo byt zpusobeno a jak uvest flashku zase do puvodni formy?

Jedna se mi o zapis souboru o velikosti cca 5-10GB (drobotinu neresim, tam je zpomaleni jasne). Rychlost cteni je v poradku, krivka je vyrovnana kolem 400MB/s po celou dobu cteni. Plnou rychlosti zapisu cca 350MB/s to jede vzdy jen chvilku - v grafiku ten zplostely vrcholek prvniho kopce.

Kopiruju z radove rychlejsiho SSD a ty prubehy rychlosti jsou pokazde uplne jine, mezi jednotlivymi pokusy neni naprosto zadna souvislost. Zkusil jsem flash preformatovat, bez jakehokoliv vysledku.
Přílohy
ek.JPG

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já si jevu zpomalování flash paměti všiml u některých procesorů, ze začátku jako nový se nechal při zápisu honit, načež začal házet chyby a prostě se muselo programování zpomalit. Asi je to vlastnost.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Je to způsobený degradací těch flash buněk - na čipu jsou i "náhradní", který postupně řadič používá místo těch "umřelejch", takže celková kapacita minimálně nějakou dobu neklesá, ale jak řadič musí "obcházet" ty větší a větší respektive častější "hluchý" místa, tak ho to zdržuje ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Skus vytrimovat cele SSD. Akurat neviem, aky nastroj pre Windows to umoznuje.

Opravoval som raz nejake all-in-one PC, kde bol klasicky HDD a ako cache male SSD (snad 32GB). To SSD bolo hrozne pomale, co spomalovalo cely system. Pouzil som linuxovy "blkdiscard" na cele SSD, cim si radic kompletne vymazal vsetky sektory. Rychlost narastla mnohonasobne. Samozrejme je nutne predtym zalohovat data (v mojom pripade vypnut cache).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Tohle je USB flash, ta trim nepodporuje (nejspis).

Ani s tim opotrebenim bych to nevidel, vetsinou nemam zaplneno vic jak 15% kapacity a data prilis casto nezapisuju, spis ctu. Da se necim zjistit jak je flashka na tom s vadnyma bunkama?

Osobne pricinu tohoto jevu tipuju na nejake rozhazovani dat po cele pameti aby se srovnalo opotrebeni jednotlivych bloku. Otazka je, jestli to jde nejakym zpusobem eliminovat. Zkracena zivotnost ani castecna ztrata kapacity flashky by mi nevadila, pokud by nedochazelo ke ztrate dat. Jde mi o to, ze jednou za mesic nebo dva potrebuju ulozit radove 50-80GB dat a potrebuju to udelat co nejrychleji.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Aha, to je problem. To snad len naformatovat servisnym programom k pouzitemu radicu. Tam je ale riziko, ze to prestane fungovat uplne.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Z čistě HW hlediska ty buňky nemusí být vadný, ale obecně mají velkej rozptyl parametrů. Nakonec sama výroba čipů je proces docela náročnej a má hodně odpadu, kterej se následně dá (často nelegálně) prodat bůhví kam... Solidní výrobce to zlikviduje.

Když se k tomu přičte to, na co se docela zapomíná - že ten čip si trošku žije vlastním životem po stránce chemické a není to stabilní materiál, tak prostě při zápisu do "horší" buňky se musí zápis vícekrát opakovat, což vede ke zpomalení. Proces formátování může parametry trošku změnit, ale asi to nebude dlouhodobý.

Stačí si něco přečíst o intermetalitických slitinách a jejich chování v čase.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#8 Příspěvek od JiriTom »

termit256 píše:Jde mi o to, ze jednou za mesic nebo dva potrebuju ulozit radove 50-80GB dat a potrebuju to udelat co nejrychleji.
Ta uložená data slouží jako záloha, nebo je pak někam načítáš, nebo přeposíláš?
Nešlo by místo flash disků použít SSD externí disky? Spolehlivost i rychlost by vzrostla asi řádově...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Jak je to vůbec se životností USB flash? Mám tady Kingston 512 MB někdy z dob začátku W98 a je stále dobrá. Pamatuju, že se ty W98 musely dost lámat, aby s touhle flašh jely. Jsou tam soubory možná 20 let starý a stále čtení bez chyb.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

JiriTom píše:
termit256 píše:Jde mi o to, ze jednou za mesic nebo dva potrebuju ulozit radove 50-80GB dat a potrebuju to udelat co nejrychleji.
Ta uložená data slouží jako záloha, nebo je pak někam načítáš, nebo přeposíláš?
Nešlo by místo flash disků použít SSD externí disky? Spolehlivost i rychlost by vzrostla asi řádově...
Neni to nic dramatickeho. Jen proste potrebuju rychle stahnout data na flashku abych se tam nemusel prilis zdrzovat a poslouchat priblble kecy, zadosti at se podivam na tohle nebo tamto, ze neco nefunguje apod. Proste otravne osoby a ja chci mit stahle data driv nez dokoncim konverzaci typu ze dnes chcije a jak bude zitra.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Nestačí namiesto toho trimu zapísať súbory obsahujúce samé FFh? Zmazaná flash je predsa FF... Samozrejme súbory by mali mať takú veľkosť, aby medzi nimi nebola medzera, čiže násobky 4096 bytov.

Ako to vlastne vie že je sektor zmazaný, aby ho pred zápisom nemusel znova mazať? Má to vlastnú tabuľku kde si značí sektory, alebo hlúpejší spôsob, že sa sektor pred zápisom prečíta? Alebo tretia možnosť, že sa aj tak dá príkaz na zmazanie, ale ten je už pri zmazanom bloku rýchlejší?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Habesan »

Celeron píše:Mám tady Kingston 512 MB někdy z dob začátku W98 a je stále dobrá.
Obávám se, že tvé vzpomínky nejsou dostatečně přesné.

Pokud si já vzpomínám, stála 512MB na přelomu let 2003 a 2004 cca 5000 Kč.
A největší vyráběná kapacita byla 1GB za cca 10000 Kč.

Tou dobou už nebyl začátek W98, i když se ještě používaly.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Já jsem něco psal o cenách? Já se ptal na životnost.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Pokud jde o zapomínání, tak se u flashky uvažovalo tak, že bez připojení k napájení začne zapomínat, po 10 letech už bude nečitelná. Pokud jí ovšem používáš a nepřekročíš počet přepisů, tak vydrží dýl.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

Ono nie že pripojenie k napájaniu, ale tie dáta treba prepísať nanovo. Inak "vyblednú" a začnú chybovať. Mal som SD kartu kde sa takto pošahali dáta, ale po prepísaní celej karty bola znova dobrá.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“