bude to dlouhodobě fungovat?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aligator
Příspěvky: 195
Registrován: 24 lis 2017, 01:00

bude to dlouhodobě fungovat?

#1 Příspěvek od aligator »

Předem se omlouvám za trapnou otázku.

Funkčně na stole to běží jak potřebuji.
čidlo NPN , 2krát elektrolyt 3300uF a výsledek je přesný jak jsem chtěl.

max. spínaný proud čidla : 300mA

Odběr relé : 150mA
Přílohy
idlo.jpg
Naposledy upravil(a) aligator dne 06 pro 2021, 15:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

No to musíš doplnit povolenej proud výstupním trandem čidla a spínací proud relé. Jinak je to věštba. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Na nabití těch kondů Ti projde špička, která Ti odvaří výstup čidla. Pokud je výstup zdrojem omezeného proudu, neboli zkratuvzdorný, udělá Ti to celkem slušný zpoždění, než se Ti na kondenzátoru nastřádá takový napětí, který sepne relé. Elyt bych dal na napájecí přívody čidla, výstup na relé, ted pokud není potřeba další spínací tranzistor, bych dal antiparalelní diodu, nebo transil. Pokud nějaký kondenzátor, tak maximálně nějaký 100nF na blokování. Víc je zbytečnost.

Uživatelský avatar
aligator
Příspěvky: 195
Registrován: 24 lis 2017, 01:00

#4 Příspěvek od aligator »

Díky mě jde o to ,aby při impulzu (na výstupu čidla je GND)se normálně nabíjel kondenzátor a a pokud nebude na výstupu GND tak aby do cca 3sekund došlo k rozpojení relé

Ty špičky při nabíjení to je pravda :/

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Jeden roblém je veľký nabíjací prúd kondenzátorov. Druhý problém je pri pomalom vybíjaní kondenzátorov, kedy aj kontaktom rele trvá dlhý čas, kým sa rozpoja a teda dlhší čas tam bude horieť obúk. Tým sa výrazne skráti životnosť. Záleži, aký veľký prúd je spínaný.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud bys chtěl jen zpožděný odpad relé, co spínat relé monostabilním klopným obvodem. V reálu je to realizovatelný nějakým modulárním časovým relé. Nastavíš 3 s. A relé Ti po té době odpadne. Dost univerzálních časových relé se vyrábí i na 24V. Klasický čidla kapacitní, kterýma se detekuje voda, nebo indukční jsou taky do 30V, takže by to šlo.

Uživatelský avatar
aligator
Příspěvky: 195
Registrován: 24 lis 2017, 01:00

#7 Příspěvek od aligator »

relé spíná 230V 0,5A,

No zpožděný odpad relé ani ne, já to mám skrz hlídání otáček.

počet otáček je cca 150ot./min....Kondenzátory se tedy za normálních okolností nevybijí

Pouze při poruše relé díky nim by relé odpadlo později.

Funkčně tram pro mě slouží spíše k dodání energie cívce ,když na výstupu třeba 500ms není GND.

Nacpat přímo na OUT relé mě přišlo hodně morbidní :(

EDIT: mohl bych vřadit rezistory pro zmenšení nabíjecího proudu ke kondenzátorům

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Čo za čidlo tam máš? Nemôže zostať zopnuté?

Uživatelský avatar
nicky
Příspěvky: 148
Registrován: 02 črc 2020, 02:00

#9 Příspěvek od nicky »

toto :

https://www.gme.cz/indukcni-cidlo-lj12a ... n-no-kabel

na otáčející se části je kus železného materiálu, na který reaguje čidlo. tímto chci docílit jevu, že když bude železný prvek u čidla (čidlo bude mít na výstupu GND budou se stále udržovat nabité kondenzátory, aby dávaly relé energii zůstat sepnuté i když na výstupu čidla nebude těch pár milisekund GND. Potřebuji tedy docílit stavu za funkční situace udržet relé stále sepnuté

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

No a kdyz se ti to zelezo zastavi pred cidlem?

Uživatelský avatar
aligator
Příspěvky: 195
Registrován: 24 lis 2017, 01:00

#11 Příspěvek od aligator »

Ano to se samozřejmě může stát ale toto neřeším teď. Je to šance 5%..

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Hele, nesnažíš se vynalézat vynalezené? - dyk tohle silně připomíná autostop u kazetofonu. Rotující magnet ovládá Hall switch ( je v každým PC větráku) a výstup přes kondenzátor drží seplý obvod aretace tlačítka play. Jakmile se navíjecí trn zastaví, impulsy zmizí a obvod vybaví západku a play se vypne. Kondenzátor "propouští jen změny". Trvalý proud jim neprojde. Nebo se to řeší mechanicky kývátkem, který je jedním směrem unášeno třecí spojkou z trnu a druhým směrem vačkou, kterou pohání motorek. Pokud kývátko není unášeno zpět k vačce, zavadí o kolík, a kývátko vybaví aretaci
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 06 pro 2021, 22:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Koukni na nějakou fy s automatizační technikou. Ta funkce, co potřebuješ se jmenuje WatchDog. Někde jsem viděl modul, DIL přepínačem a poťákem se nastaví čas a pokud pulzy přestanou chodit na vstup, po uplynutí času to vyhodnotí jako poruchu. Možná že to samý umí i některý multifunkční časový relé CRM161 na DIN lištu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#14 Příspěvek od VASEK_W »

Ty multifunkční relátka na DIN lišty tohle hlídání výpadku impulsů většinou mají v sadě funkcí, co uměji.
A s ním to bude mít alespoň štábní kultůru.

Vašek

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#15 Příspěvek od dj_Paul »

přesně toto jsem řešil za pomoci programovatelného relé siemens !Logo

celkem 8 os kde hlídám, jestli se hýbou a další logikou ovládám výstupy. Výhodná je u tohoto řešení možnost kompletní konfiguraci a ladění po LANce

Odpovědět

Zpět na „Poradna“