Kleště na odizolovaní drátu.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

Kleště na odizolovaní drátu.

#1 Příspěvek od BigSandy »

Zdravím Vás.
Zuby už přestávají sloužit, nehty se začínají lámat, doporučte nějaké kleště na ty úplně nejtenčí kablíky, jako je zvonkový drát a dupont propojky.
https://www.hadex.cz/n459-propojovaci-v ... mec-samec/

Je toto dobrá volba?
https://www.gme.cz/vysoce-odolne-odizol ... hEa5_74il4

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Není.
Viz.: t=85802

To už raději kleštičky na nehty, ty jsou tak primitivní a tak účinné (a laciné).

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Ty z GME jsem jedny měl. Fungovaly dokonale, až se na nich, po mnoha letech, něco ulomilo. Pak jsem koupil asi troje další a žádné už nefungovaly tak, jako ty první.
Dnes nedám dopustit na Knipex nebo Knipex.

PF

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#4 Příspěvek od BigSandy »

Nejsem profi elektrikář a nemontují rozvaděče a neodizolovávám 100 kablu každý den.
Potřebují jen občas odizolovat úplně ty nejtenčí kablíky pro arduino a raspberry.
Tam v tom tématu se to trochu zvrhlo. :|

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

smazáno
Naposledy upravil(a) Davidus dne 18 úno 2022, 02:50, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Ty kleště, které linkuješ, se dají rozumně používat na průřezy asi od 0,15mm².
Používám je v práci, i na fuškách (teda ne přímo ty z GME, ale od Jokari).

Na ty propojovací káblíky je to fakt trochu moc silné, rády se utrhnou.
Já na ně používám buď pájku (obkroužím nahřátým hrotem izolaci, pak stáhnu), nebo můžeš zkusit tyto.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Ja mam taky ty cinske co nalinkoval davidus. Hodne zalezi na jake provedeni se ti podari natrefit. Pokud je OK, funguji obstojne. Ale pokud delam sem tam jeden dratek, nechce se mi je ani vytahovat ze supliku, izolaci stahuju temi malymi stipacimi klestickami s modrou rukojeti z ebay za tricet kacek. Mam jich nakoupenych nekolik, takze jsou vzdycky po ruce. Jsou malicke takze v nich mas cit a narozdil od vetsich klesti maji pomerne ostry uhel britu, takze izolaci i jemnym tlakem spis nariznes nez rozmacknes jako u klasickych klesti. Chce to jen trochu cviku abys nerizl do zily.

Uživatelský avatar
radek89
Příspěvky: 135
Registrován: 25 říj 2009, 02:00
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od radek89 »

Jokari jsou celkem v pohodě. U těch pistolových kleští při výběru důrazně doporučuju dbát na to, aby horní čelist byla napevno spojena se spodním rukojeťovým táhlem - kdysi jsem se tak nechal nachytat u těchto knipexek 12 65 180, kde se síla z táhla na čelist přenáší přes vnitřní pružinu, která časem zeslábne a už nelze odizolovat menší průměry.
Jinak pokud zrovna nedělám rozvaděče, pak na bastlení preferuju takovéto ploché kleště, zabírají míň místa na stole, stačí na většinu běžných průměru a jsou jednoduché a spolehlivé.
Přílohy
ploché
ploché

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Kleště Berner, spokojenost roky.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#10 Příspěvek od KUBO »

„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

Jak je vlastnì u tìch samostavitelných kleští pro rùzné prùøezy zajištìno že se bøity vèas zastaví a neøíznou do vodièe? Moc se mi nezdá že napø v pøípadì 0,1mm2 lankového vodièe v kombinaci s nìjakou tvrdší izolací se ty bøity spolehlivì zastaví jen kvùi tomu že narazí na jádro vodièe.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Jak poslal davidus , tak mám 2ks . S menšími noži do 1,5ky . A druhé od 1,5ky do 6ky . Ty menší mám ve stole na elektroniku , ty druhé v elektrobrašně . Ve stole mám i ty z původního obrázku . Mám již druhé od jiného výrobce . Na pár odizolování mnohožilů to stačí . . Ve vodobrašně mám pro nouzi podobné od radka . Na mé občasné použití dostačují .

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#13 Příspěvek od milosak »

Já používám 2 rokem https://www.tipa.eu/cz/kleste-odizolova ... 100/d-2007

jsou prý dva typy jedny za 5 kilo, druhý za litr, mám ty dražší, ale jak tady někdo výše
zmínil, tak mají problém u tužší izolace (třeba přívody pro naše dveřní servomotory)

Vlastně, jako mechatronik(zámečník) používám stahovačky pouze na lanka do
průřezu 0,5 mm, silové zapojení realizuje někdo s 50 kou :D

Asi s lankama malých průřezů bude mít problém většina kleští.

Ještě jeden postřeh, za komoušů jsem používal stahovačky něco podobného co
nalinkoval Davidus, tyhle kleště fakticky makaly každej den, měl jsem dvě velikosti
na slabé lanka a ty druhé na velké průřezy, se kterými jsem zapojoval, jako zámečník
silnoproudé rozvaděče :D Halt nebyli elektrikáři .

Měli jsme, jako vyučenci ve strojním cechu vyjímku, protože veškerá elektro zařízení
šlo od nás na státní zkušebnu a vše kontrolovalo OTK , dobře to měli komouši vymyšlený.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#14 Příspěvek od SMITH »

Na také malé kabliky ako píšeš ( 0,25 mm2 a menšie ) sa mi osvedèili kliešte typu aké sem dal @radek89
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

U tenkých drátků a slaněných kablíků, postupuji buď podle metody:
@michal22:
vložením a pootáčením odizolovávaného konce ve smyčce trafopájky, izolaci v místě odizolování natavím a hned ji strhnu. Výhodou je nepoškození vodiče a nevýhodou zápach tavící se izolace.
nebo
@Habesan:
ostrými stranovými kleštičkami izolaci v místě odizolování na dvou-třech místech naseknu, nebo jen zeslabím, a pak, při mírném sevření kleštiček v tom místě, stáhnu. Nevýhodou je, možnost poškození vodiče, pokud je síla stisku příliš velká a břity kleštiček se dostanou až na vodič. To však lze většinou napravit, opakováním postupu. Chce to jen trochu cviku.
No a pro silnější (elektroinstalační) dráty, lanka a dokonce i na některé šňůry domácích elektrospotřebičů, používám kleště YATO YT-2270, vyjimečně "lámací nůž" na naříznutí izolace, před jejím stažením

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“