Didaktik Gama - zvisle pruhy

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Palo8bit
Příspěvky: 4
Registrován: 15 pro 2021, 01:00

Didaktik Gama - zvisle pruhy

#1 Příspěvek od Palo8bit »

Zdravim,

chcel by som sa opytat skusenych 8-bitakov, co moze sposobovat tieto zvisle pruhy na obrazovke? Hlavne na bielej to vidno.

Jedna sa o Didaktik Gama r.89, zapojeny cez video vystup do telky. Povodny stav, bez menenych suciastok, bez porusenej plomby (nalepky).
Myslim, ze volakedy tie pruhy vobec neboli vidiet, ale casom su vyraznejsie....

Moze to sposobovat nejaky zostarnuty kondenzator v pocitaci? ktory?
Alebo by to mohlo byt nejake rusenie zo zdroja (filtracny kondenzator)?

Pocitac je plne funkncy, jedine co sa mi nepodarilo je naladit ho v novsej telke cez antenny vystup. Ale to s tym asi nesuvisi.
Vdaka za radu co pozriet.
Přílohy
gama.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Zkontroluj napřed stínění propojovacího kabelu. Ten počítač poměrně dost vyzařuje a tohle je signál v rytmu zobrazování barevných atributů.
Nejlíp osciloskopem zkontroluj, jak vypadá zvlnění napájení obvodu ULA a kodéru PAL?
Teď mě vlastně napadá: Didaktik 89 už měl standardně z výroby videovýstup?

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Ladil se na nějakém konkrétním kanálu.

Uživatelský avatar
Palo8bit
Příspěvky: 4
Registrován: 15 pro 2021, 01:00

#4 Příspěvek od Palo8bit »

Hill vdaka za rady,
- kabel bude myslim v poriadku, lebo ten isty kabel pouzivam aj pre Didaktik M, ktory ma uplne cisty obraz... (je to vlastne origo tv kabel od didaktiku M, ktory ma dorobeny okrem ANT konektora, aj zlty CHINCH)
- osciloskop zatial nemam, tak si musim poradit tak max. s multimetrom alebo vymenou nejakej suciastky... a dobrymi radami od vas :)
- a ano, Gama 89 ma videovystup od vyroby

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Mrkni se na https://oldcomp.cz/index.php tam se to řešilo. Nějaká filtrace a dlouhý spoje na ne úplně dobře navržený desce.

Uživatelský avatar
Palo8bit
Příspěvky: 4
Registrován: 15 pro 2021, 01:00

#6 Příspěvek od Palo8bit »

Crifodo pozeral som aj tam ale nenasiel som moc info...
Nieco podobne je tam spomenute pre Gama 87/88, ale tam to bolo viacmenej by zly design od vyroby (uz fixnute v Game 89 co mam ja)

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petula »

Domnívám se, že došlo časem, stárnutím ke změně hodnot odporů v emitoru T1 (výstup do modulátoru) nebo změna hodnot součástek přímo v modulátoru. Je potřeba je přeměřit (ovšem nikoliv zapájené v desce, tzn. vždy jeden konec odporu vypájet a pak přeměřit).

Uživatelský avatar
Palo8bit
Příspěvky: 4
Registrován: 15 pro 2021, 01:00

#8 Příspěvek od Palo8bit »

petula, neviem ci sa uplne rozumieme...
1. telku pripajam na videovystup Gamy (composit video, na cinch TV), teda moj signal nejde cez modulator
2. mas nejaku podrobnejsiu schemu zapojenia ako ta v prilohe? (kde je napr. aj zapojenie kodera, modulatora)
Přílohy
didaktik-gama-89_schematic - Copy.png

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Pamatuju si, že známej měl emko a měl kvůli němu problémy ze sousedem. Didaktik rušil televizi. Trochu pomohlo provozování v krabičce vystlané alobalem. Já měl ty pruhy taky a při běhu s televizí Color 110 ST2 vypadávaly barvy a to ta televiza měla vymyškovaný SECAM modul a bylo to proklemovaný trvale na PAL.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

Ty barvy vypadávaly proto, že byl uladěný PAL modulátor a C110 měla užší pásmo zachycení fázového závěsu. V originálním Spectru na to byl trimr, u Didaktiku nevím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Palo8bit píše:petula, neviem ci sa uplne rozumieme...
1. telku pripajam na videovystup Gamy (composit video, na cinch TV), teda moj signal nejde cez modulator...
Do jisté míry máš pravdu, z kodéru PAL jde na videovýstup signál z jednoho výstupu, zatímco z druhého, invertovaný, jde i do modulátoru.
Ty proužky ale vznikají někde blbě vedeným zemním nebo napájecím spojem. Jestli jde ten videosignál do modulátoru nebo přímo na konektor, není pro ty proužky důležité. Podstatné podle mě bude "kudy".

Pokud jde o schéma analogové části Didaktiku mod. 89, v žádném AR počínaje rokem 1989 nevyšlo.
Jestli to někdo řešil v klubovém bulletinu ZX Spectrum, nevím, dostal jsem se tehdy jen k různým zapojením kolem FDD řadičů a nakonec si koupil Dataputer...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Kamos chtel po mne resit taky pruhy na necem podobnem, a nakonec to opravil vymenou kondiku ve zdroji. Bylo tam klasicke trafo, takze 100Hz.. Jen mam pocit ze zminoval ze byly horizontalni. Osobne jsem to nevidel, vyresilo se to bez meho zasahu (nastesti)

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od petula »

Palo8bit - mám podobné, ale trochu jiné schema Didaktiku. Didaktik však nemám a nikdy jsem nevlastnil. TV již také nemám.
Jestliže máte TV připojenou přímo na videovýstup, je otázka, zda se proužky objevily až časem a zda někdy dříve, když byla stejná TV zapojená na videovýstup stejným kabelem, ty proužky nebyly.
Anebo je to tak, že nyní experíimentujete, vytahl jste Didaktika z amary a připojil na jeho videovýstup TV a ejhle, proužky tam jsou...

Příčin vzniků proužků při připojení TV na videovýstup může být fakt docele dost. Jak píše Hill, například zeměním, napájením, anebo také kabelem. Mohou být i jiné příčiny, například zatížení videovýstupu. Zkuste ještě jinou TV.
Možná, že kdysi proužky nebyly, ale to jste měl starou TV značky Tesla Orava, kdežto dnes máte čínskou moderní TV a ta ukazuje proužky.
Další možnost pokusu, testu je zatížit videovýstup odporově a podívat se na signál na videovýstupu analog osciloskopem. A pak místo odporové zátěže videovýstupu připojit TV a opět se podívat osciloskopem. Tím uvidíte, zda TV ovlivňuje videovýstup Didaktiku. Opravdu doporučuji použít analog osciloskop i když je to dnes nemoderní, ale analog Vám ukáže v reálu co se fakt děje a nic nevynechá ani si nic nedotvoří. :D

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“