Myčka AEG 5450 Favorit - pomoc - rada

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

Myčka AEG 5450 Favorit - pomoc - rada

#1 Příspěvek od ronoda »

Tahle myčka staršího data přestala ohřívat. Programátor čekal na ohřátou vodu. Když jsem o zoubek přecvakl dopředu provedl celý cyklus ale bohužel se studenou vodou. Myslel jsem že odešlo topné těleso. Po ukrutném boji ji vyboxovat z kuchyňské linky a odkrytovat jsem zjistil, že těleso je v pořádku. Pak přichází v úvahu termostat. Ten je čtyřvývodový a zapojení se mi nepodařilo sehnat. On ani ten termostat nikde na netu není, nebo neumím hledat. Dnes už má nejspíš jiné objednací číslo. je mi tu někdo ochotný poradit kde sehnan tento termostat, či jak zjistit jestli je to termostatem. Tím, že má čtyři vývody netuším které mají spínat a které rozpínat a při jaké teplotě.
---Původně jsem přemýšlel o nové myčce, ale když vidím jak je to perfektně provedené a bez jakékoliv koroze, tak bych to rád opravil. Chválím AEG z té doby. Pokud uspěji, určitě doma a teď o vánocích zaboduji:-)
( AEG číslo té myčky je 911 715 031)
Dík za pomoc!
Přílohy
T4.jpg
T3.jpg
T2.jpg
T1.jpg


Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#3 Příspěvek od Vaseks »


Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#4 Příspěvek od ronoda »

Tepelná pojistka to není. To označení 40/90 znamená že jeden kontakt sepne ve 40st. a druhý v 90st.? Nebo že jeden kontakt sepne při 40st. a druhý rozepne při 90st.? Nemohu se dostat k nějakému popisu fce. Zná to někdo z praxe? ----- U toho Elektroluxu ta cenovka opravdu není na pokus-omyl.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#5 Příspěvek od Vaseks »

Tak asi bych začal měřením. Otestovat termostat snad není takový problém ? :roll:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

taky muze byt vyhraty kontakt nebo opotrebena nejaka vacka primo v PGM co spina topeni...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Je tam někde relé pro spínání topného tělesa? Zkontrolovat jeho funkci a hlavně jeho připájení k desce (studeňáky) :wink:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#8 Příspěvek od ronoda »

keemo píše:taky muze byt vyhraty kontakt nebo opotrebena nejaka vacka primo v PGM co spina topeni...
Tak to by bylo na novou myčku, je tam mechanický vačkový "programátor"
poháněný motorkem.
Vaseks***kdyby byla alespoň informace zda má být tento dvojitý termostat
za normální teploty sepnutý-rozepnutý a které kontakty (4 vývody)

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#9 Příspěvek od ronoda »

Eleman píše:Je tam někde relé pro spínání topného tělesa? Zkontrolovat jeho funkci a hlavně jeho připájení k desce (studeňáky) :wink:
Relé jsem tam nenašel, vypadá to že to přímo spíná kontakt na PGM.
(žádnou desku DPS tahle myčka nemá)

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#10 Příspěvek od dj_Paul »

ten termostat je modulární na "patra",
Ten tvůj 75NC bych řekl že do 75°C sepnutej, pak rozepne - 1 sekce
Druhá sekce do 40 rozepnutej, pak sepne? Nevím, hádám

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

termostat bude za pokojove teploty sepnuty a postupne jak se voda ohriva tak bude odpojovat jednotlive sekce... tyhle dvojite termostaty pouzivaly i pracky tatramat... mel jsem jej rozdelany a jsou tam dva bimetaly nad sebou pricemz jeden je s dirkou aby pres nej mohla jit ovladaci tycinka na ten co je pred nim.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#12 Příspěvek od Vaseks »

Tak značení NC je snad "normally closed", takže v klidu sepnutý a měl by rozpínat při 75 C. Co si tak vzít ohmmetr nebo zkoušečku a propískat to? A test - stačí zahřát, fén , horkovzduch (oheň :D ) a zkusit, jestli se mění stav. Ten odkaz, který jsem posílal jsem našel za 3 minuty. Takže změřit, které kontakty jsou v klidu sepnuté a pokud jsou, tak bude chyba někde jinde. Ověřit propojení od spirály zpátky až po nějaký spínací kontakt (relé nebo vačka). Jinak pokud si zadám termostat ELTH, tak vypadne odkazů spousta. Nejspíš půjde o dva samostatné kontakty, takže bych změřil, jestli jsou ty protilehlé fastony průchozí. Pokud nestačí tahle informace, tak zavřít myčku a zavolat servis. Další rady nemají smysl, protože s tímhle si musí poradit "elektrikář" během 5-ti minut. :oops:

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#13 Příspěvek od ronoda »

Vaseks***Děkuji ti za konkrétní informace. Opravdu nejsem elektrikář, jsem strojař. Ale úplně mimo nejsem. Přes NC, CNC stroje, plc automaty, programování TNC407, v AutoCadu od DOSu, CAM. K tomu "špeky" z vojenské výroby v Pardubické Tesle. Ale přiznávám, že do myčky lezu poprvé :D Pokud neznáš syntax-funkci, tak se člověk opravdu blbě orientuje. Termostat vyboxuji ven, změřím na stole a dám vědět.
Na tuhle starou myčku by asi žádný opravář nestartoval, aby mě řekl, že si mám koupit novou.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#14 Příspěvek od Vaseks »

Pro začátek to stačí změřit na fastonech. Vytahoval bych to až potom :D Ať se daří. :wink:

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#15 Příspěvek od ronoda »

Není šance někde sehnat schema zapojení? Termostat za normální teploty sepnutý, při ohřátí horkovzdušnou pistolí rozepne. Při jaké teplotě netuším. Termostatem to nebude:-( Takže topné těleso + termostat = OK.
Kabely v pořádku, nikde nepoškozeny, žádný z fastonů není vyhřátý. Asi tedy zbývá kontakt v PGM, a to už je asi po myčce:-(
---Potřeboval bych mít možnost to měřit za chodu, a to bohužel nemám jak, na dílně vodu nemám a v kuchyni je to v nábytku, jinak nevyjdou hadice, takže taky nic.
---ještě mě napadlo vytáhnout ven kabely z topného tělesa a zapojit tam doutnavku, asi ještě před termostatem a uvidím jestli do toho z PGM jde napětí Nebo nemáte nějakou radu z praxe? Ze své praxe taky znám spoustu fíglů:-)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“